BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 300 de locuri bugetate rămase la Universitate

Peste 300 de locuri bugetate rămase la Universitate

la 9 August 2016 09:51 Reactualizat la: 9 August 2016 09:52
9 August 2016 09:51 Reactualizat la: 9 August 2016 09:52
La Universitatea din Oradea au mai rămas libere 276 de locuri bugetate la studii de licenţă şi 43 la masterat.
Scris de Raul Simea - La Universitatea din Oradea au mai rămas libere 276 de locuri bugetate la studii de licenţă şi 43 la masterat.

Trimite articolul

X

Universitatea din Oradea a tras linie după încheierea primei sesiuni de admitere pentru anul universitar 2016-2017. Potrivit informaţiilor prezentate de conf. univ. dr. Ligia Burtă, prorector responsabil de servicii studenţeşti şi vizibilitate, şi de conferenţiarul Aurel Căuş, după încheierea concursului de admitere (sesiunea iulie 2016), la Universitatea din Oradea au confirmat locul un număr de 2.229 de candidaţi pentru studii universitare de licenţă (din care 1.275 la buget) şi 1.103 candidaţi pentru studiile universitare de master (din care 655 la buget).

Astfel, numărul celor care au confirmat locul pentru studiile universitare de licenţă a scăzut cu 15% faţă de anul 2015, când 2.705 studenţi au ales să rămână la Universitatea Oradea. Faptul este explicat de universitarii orădeni prin numărul scăzut al absolvenţilor de liceu care au promovat examenul de bacalaureat (cu aproximativ 30% mai mic faţă de iulie 2015).

Creşteri

Din analizele făcute de Comisia Centrală de Admitere rezultă faptul că unele domenii de licenţă au înregistrat o creştere a cererii faţă de admiterea din anul 2015, cum ar fi: Istoria, Psihologia şi Ştiinţele comunicării. De asemenea, după sesiunea din iulie de anul acesta, comparativ cu anul 2015, cea mai scăzută cerere s-a înregistrat la domeniile de licenţă: Inginerie forestieră, Inginerie industrială, Sociologie şi Arhitectură.

A doua sesiune de admitere pentru anul universitar 2016-2017 va începe în 5 septembrie. Pentru sesiunea de toamnă, Universitatea din Oradea va scoate la concurs 276 de locuri bugetate pentru studii universitare de licenţă şi aproximativ 3.600 de locuri cu taxă, iar pentru masterat vor fi disponibile 43 de locuri fără taxă şi în jur de 2.500 de locuri cu taxă.

,,Previzionăm că toate locurile bugetate vor fi ocupate la admiterea de toamnă’’, a declarat Ligia Burtă. Potrivit ei, Universitatea din Oradea va continua acţiunile de promovare a admiterii pentru sesiunea din septembrie 2016. Informaţiile şi filmele de promovare se vor publica pe portalul Media UO şi pe pagina de Facebook a Universităţii din Oradea.

Informaţiile privind calendarul de înscrieri şi oferta educaţională vor fi accesibile pe site-ul UO la adresa https://www.uoradea.ro/Admitere.

Trimite articolul

X
Taguri:
inscrieri Universitatea Oradea ,
licenta UO ,
locuri bugetate universitatea Oradea ,
master UO
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pasajul suprateran de lângă magazinul Metro prinde contur: au început lucrările de asfaltare
    Muncitorii au început așternerea primului strat de asfalt din cele două prevăzute pentru pasajul suprateran de pe Centura Oradea, la intersecția cu Centura Oșorhei, în apropiere de magazinul Metro.

    România

    Realitatea Plus se închide după votul CNA de retragere a licenței postului de televiziune
    CNA a decis retragerea licenţei postului Realitatea Plus, motivul fiind neplata unor amenzi aplicate în anul 2024. Ulterior, instituţia a retras şi licenţa postului de radio Gold FM, asociat lui Cozmin Guşă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Curățenie de primăvară în Zona 4 din Oradea: zeci de străzi și spații publice, vizate de intervenții
    Lucrările de întreținere și igienizare a spațiului public în Zona 4 se desfășoară în perioada 6 - 9 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    Legea asociațiilor de proprietari: obligații clare pentru proprietari și chiriași
    Proprietarii de apartamente din blocuri au responsabilitatea legală de a informa asociația de proprietari cu privire la orice modificare a numărului de persoane care locuiesc în imobil.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Crișul Oradea este vicecampioană națională la polo U20
    În weekend-ul trecut s-a desfășurat ultimul turneu al Campionatului Național de polo rezervat juniorilor U20. Crișul s-a clasat pe locul 2, după Dinamo București, astfel că poloiștii orădeni au fost recompensați cu medaliile de argint.

    Bihon CSM Oradea

    Două meciuri la Oradea Arena. „Leii roșii” joacă marți cu Steaua și joi cu CSM Galați în LNBM
    Săptămână cu mult baschet la Oradea Arena, unde CSM CSU Raiffeisen Oradea susține două meciuri în Liga Națională de baschet masculin.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X