BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pista transfrontalieră pentru biciclete dintre Salonta şi Békéscsaba se prelungeşte

Pista transfrontalieră pentru biciclete dintre Salonta şi Békéscsaba se prelungeşte

la 28 August 2020 09:50
1 Comentarii

Pista transfrontalieră pentru biciclete dintre Salonta şi Békéscsaba se prelungeşte

Au semnat contractul
28 August 2020 09:50
Veste bună pentru ciclişti: pista transfrontalieră pentru biciclete care leagă localităţile Békéscsaba şi Salonta se va prelungi cu încă 8,7 kilometri, în localităţile Sarkad (Ungaria), respectiv Salonta şi Mădăras, pe partea română.
Veste bună pentru ciclişti: pista transfrontalieră pentru biciclete care leagă localităţile Békéscsaba şi Salonta se va prelungi cu încă 8,7 kilometri, în localităţile Sarkad (Ungaria), respectiv Salonta şi Mădăras, pe partea română.

Trimite articolul

X

Primăria Salonta a semnat deja contractul pentru execuţia lucrărilor, care vor începe pe 1 septembrie şi au ca termen de finalizare primăvara anului viitor.

[eadvert]

Primarul municipiului Salonta, Török László şi Daniel Forţiu, reprezentantul executantului, compania Asfamixt, au semnat contractul într-un decor inedit, în faţa Primăriei, în prezenţa neaşteptată a unor viitori beneficiari: copii şi adolescenţi care se plimbau cu bicicletele prin zonă.

Noua investiţie, de 1,2 milioane de euro, este realizată în cadrul unui proiect comun al celor trei oraşe: Salonta, Mădăras şi Sarkad. În Salonta, pista se va amenaja în continuarea celei existente deja, spre Oradea, pe DN79 şi se va prelungi, apoi, până în Mădăras, unde va străbate Parcul Industrial şi va ajunge până la ştrandul termal din localitate.

În total vor fi construiți 8,778 km de pistă pentru biciclete, 2,7 km în Sarkad, 0,745 km în Salonta și 5,326 km în Mădăras.

Proiectul face parte dintr-un program de cooperare transfrontalieră România-Ungaria, finanţat de Uniunea Europeană, având ca scop, pe de o parte, dezvoltarea turismului transfrontalier, traseul urmând să cuprindă şi ştrandul termal din Mădăras, iar pe de alta sprijinirea salariaţilor din zonele industriale de pe frontieră, care în mare parte folosesc această formă de transport.

Harta noului traseu

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bekescsaba ,
pista de biciclete ,
salonta
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Betonarul says:
    August 30, 2020 at 5:41 pm

    Cavalerii internationali nu au nevoe momentan de biciclisti transfrontalieri.Sunt bineveniti fraierii care isi fac test la 400 roni saptamanali, isi platesc frumos impozitele din venit zero, si din cand aplauda eroii din linia intai cu halate albe sau cei cu arme noi la care nu au instructaj. Cei care nu mai au bani de dat pe nimic, sunt ajutati sa se arunce din geamul spitalului. Dar odata si odata va veni si pedeapsa pentru faptele comise in momentele cele mai neasteptate.

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Debut dezastruos al reprezentativei României la Campionatul European U16 ani. Eșec de proporții în fața Poloniei
    În orașul nostru au început vineri întrecerile Campionatului European de baschet masculin U16 ani. Meciurile se desfășoară la Oradea Arena și Arena „Antonio Alexe”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furtuna a făcut ravagii în Bihor. O parte din acoperișul Gării Aleșd a fost smulsă de vânt
    Furtuna care a lovit vineri seara, 7 august, mai multe zone din județul Bihor a produs și pagube materiale. La Chistag, o parte din acoperișul Gării Aleșd a fost smulsă de rafalele puternice de vânt.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcul 1 Decembrie se redeschide parțial. Când va fi permis accesul și ce zonă va putea fi folosită de orădeni
    Primăria Oradea anunță redeschiderea parțială a Parcului 1 Decembrie, începând de sâmbătă, 8 august, ora 12:00. 2

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod roșu de ploi torențiale în Bihor. Șapte localități sunt vizate de avertizarea ANM
    Ploile torențiale pun probleme vineri după-amiază în mai multe zone din Bihor, unde meteorologii au emis o avertizare imediată cod roșu. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Ogorului din Oradea. O persoană a fost transportată la spital
    Un accident rutier s-a produs vineri după-amiază, 7 august, pe strada Ogorului din Oradea, fiind implicate două autoturisme.

    România

    Bolojan: PNL va susține un Guvern cu profil tehnocrat dacă programul acestuia păstrează linia de control a cheltuielilor
    PNL ar putea susține un Guvern cu un profil tehnocrat dacă acesta va avea majoritate parlamentară și dacă vine cu un program care să păstreze linia de a controla cheltuielile statului, de a reduce deficitele, a declarat, vineri, premierul interimar Ilie Bolojan. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X