BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Planuri mari la Sînmartin cu căminele culturale

Planuri mari la Sînmartin cu căminele culturale

la 3 August 2017 00:16
3 August 2017 00:16
Aflate azi într-o stare catastrofală tip ruină, odată reabilitate, căminele culturale din Felix, Cihei şi Haieu ar urma să devină punctele centrale pentru divertismentul din Băi.
Scris de Demian - Aflate azi într-o stare catastrofală tip ruină, odată reabilitate, căminele culturale din Felix, Cihei şi Haieu ar urma să devină punctele centrale pentru divertismentul din Băi.

Trimite articolul

X

Primarul Sînmartinului are mari speranţe că până în 2019 căminele culturale de pe raza comunei, începând cu cel din Băile Felix, vor fi reabilitate pe bani europeni, prin PNDR. Trimişii AFIR au inspectat în teren, ieri, căminele culturale propuse spre reabilitare de către primarul Cristian Laza. Este vorba despre casa de cultură din Băile Felix şi căminele culturale din Cihei şi Haieu. Casa de cultură din Felix are o capacitate de 250 – 300 de locuri, în funcţie de aşezarea lor în sală. Laza vede ca obligatorie revitalizarea sălii din Felix, cunoscută în popor ca „CC-ul” din Felix. Aceasta a fost câştigată în instanţă definitiv abia anul trecut, după ani în care Primăria Sînmartin s-a judecat cu… Primăria Oradea! Aceasta din urmă administrase imobilul ajuns astăzi într-o stare critică.

Căminul cultural din Haieu ar urma să deservească Băile 1 Mai. Facilitatea culturală din Cihei are relevanţă în contextul comunităţii tot mai numeroase din satul Cihei şi din cartierul „Beverly Hills” de la liziera pădurii Felix, unde tot mai mulţi orădeni se mută, de la un an la altul. Toate această infrastructură culturală va putea asigura componenta culturală obligatorie în comuna – staţiune turistică de interes naţional şi internaţional. Atât pentru festivaluri şi spectacole, cât şi pentru diferite proiecţii cinematografice sau de orice altă natură, cu implicaţie social-culturală.

Este de dorit ca serile în Băile Felix şi Băile 1 Mai să asigure o diversitate de actului artistic, pe măsura afluxului de turişti din Băi.

Cât costă?

Reabilitarea casei de cultură din Băile Felix ar urma să coste 500.000 de euro, conform proiectului, în timp ce căminele culturale din Cihei şi Haieu câte 250.000 de euro fiecare. Aşadar, luate împreună, o investiţie de 1 milion de euro. Primarul Laza este încrezător că proiectele vor fi finanţate cu bani europeni, prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR), derulat de AFIR. „Aceste proiecte au punctaj maxim, conform evaluării noastre. Dacă nici aceste proiecte nu sunt eligibile, nu mai e eligibil niciunul”, afirmă, încrezător, primarul PSD de Sînmartin.

În paralel, în comuna Sînmartin se mai desfăşoară lucrări de reabilitare ale şcolilor şi grădiniţelor, din bugetul local, dar şi prin PNDL, cu bani de la Guvern. De asemenea, sunt în derulare proiecte pentru modernizarea străzilor, prin PNDL, dar şi proiecte pentru extinderea reţelelor de apă şi canalizare, cu bani europeni, prin AFIR.

Totodată, Primăria Sînmartin a depus la POR un proiect major pentru dezvoltarea infrastructurii staţiunii Băile Felix, denumit „Băile Felix – Lotusul Turismului Românesc”, în valoare de 14,1 milioane de lei noi.

Proiecte derulate în comuna Sînmartin

EXTINDERE, REPARAȚII ȘI ANVELOPARE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ FLOARE DE LOTUS,  DIN SÎNMARTIN, PNDL, 537.942,90 RON

MODERNIZARE GRADINIȚĂ CU PROGRAM PRELUNGIT „PRIETENII COPILĂRIEI” SÎNMARTIN, COM. SÎNMARTIN PNDL          217.162,00 RON

MODERNIZARE ȘI ANVELOPARE LA GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT „CĂSUȚA POVEȘTILOR – BETFIA, COM. SÎNMARTIN,          PNDL, 266.227,84 RON

MODERNIZARE ȘI ANVELOPARE LA GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DEGEŢICA” – CIHEI, COM. SÎNMARTIN         PNDL, 302.874,58 RON

EXTINDERE, MODERNIZARE ŞI ANVELOPARE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ 1 MAI – HAIEU, COM. SÎNMARTIN,       PNDL,        283.005,21 RON

EXTINDERE, REPARAȚII ȘI ANVELOPARE LA ȘCOALA PRIMARĂ NUFĂRUL RONTĂU 2 și GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL „PARADISUL PRICHINDEILOR” – RONTĂU 2, COM. SÎNMARTIN,          PNDL,        519.889,35 RON

MODERNIZARE STRĂZI ÎN CARTIER NOU – SÎNMARTIN   PNDL 1.584.568,40 RON

Modernizare grădiniţă cu program normal „101 Dalmaţieni” Cordău, PNDL 2, 482.028,77    RON

Extinderea proiectului modernizare străzi în cartierul nou – Sînmartin          PNDL 2,     5.949.694,63       RON

Modernizare infrastructură rutieră de interes local în comuna Sînmartin, localitatea Cihei, PNDL 2      3.742.078,30 RON

Modernizare străzi în cartierul de tineri din Haieu      PNDL 2,          2.705.025,52       RON

Dezvoltarea infrastructurii stațiunii Băile Felix – Lotusul Turismului Românesc, POR, 14.095.260,94     RON

Modernizare străzi în localitatea Cordău, Comuna Sînmartin,      AFIR,          1.000.000 euro

Extinderi rețele de alimentare cu apă şi apă uzată în satul Betfia, AFIR,          830.000 euro

Construire grădiniță P+E cu program prelungit – Comuna Sînmartin,          AFIR,         489.000      euro

Trimite articolul

X
Taguri:
camine ,
Sinmartin
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” sunt de nerecunoscut! Vicecampioana României leagă înfrângerile în Liga Națională!
    CSM CSU Raiffeisen Oradea are probleme serioase când evoluează în compania echipelor din a doua jumătate a clasamentului. Pe locul 10 înaintea meciului de marți, cu 12 victorii și 13 eșecuri, Steaua Sharks București a câștigat disputa cu vicecampioana României, aflată pe locul 1 în LNBM, scor 82-97!

    România

    Fostul selecționer al României, Mircea Lucescu a murit la vârsta de 80 de ani
    Doliu în fotbalul mondial! Seara zilei de marți, 7 aprilie a venit cu o veste tristă de la Spitalul Universitar din București. Fostul selecționer Mircea Lucescu s-a stins din viață la 80 de ani, după ce pe 26 martie a stat pe banca tricolorilor la meciul de baraj cu Turcia. A fost ultimul meci al lui Il Luce.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Autostrada A3: lotul Chiribiș - Suplacu de Barcău ar putea fi inaugurat la finalul acestei veri
    Potrivit Asociației Pro Infrastructură, progresul pe tronsonul Chiribiș - Suplacu de Barcău al Autostrăzii A3 este bun. 

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pasajul suprateran de lângă magazinul Metro prinde contur: au început lucrările de asfaltare
    Muncitorii au început așternerea primului strat de asfalt din cele două prevăzute pentru pasajul suprateran de pe Centura Oradea, la intersecția cu Centura Oșorhei, în apropiere de magazinul Metro.

    România

    Realitatea Plus se închide. CNA a votat retragerea licenței pentru postul de televiziune
    CNA a decis retragerea licenţei postului Realitatea Plus, motivul fiind neplata unor amenzi aplicate în anul 2024. Ulterior, instituţia a retras şi licenţa postului de radio Gold FM, asociat lui Cozmin Guşă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Curățenie de primăvară în Zona 4 din Oradea: zeci de străzi și spații publice, vizate de intervenții
    Lucrările de întreținere și igienizare a spațiului public în Zona 4 se desfășoară în perioada 6 - 9 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X