BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Premii pentru elevii Auricăi Bonţu

Premii pentru elevii Auricăi Bonţu

la 4 November 2014 11:24
4 November 2014 11:24
Eleva profesoarei Aurica Bonţu de la Liceul de Arte a luat locul I la „Cântec mândru de pe Criş”.
Scris de erdei - Eleva profesoarei Aurica Bonţu de la Liceul de Arte a luat locul I la „Cântec mândru de pe Criş”.

Trimite articolul

X

Tânăra interpretă de muzică populară Lavinia Chifor și-a îmbogățit, în această toamnă, palmaresul cu noi premii. Cel mai recent premiu obţinut – locul I, a fost la Festivalul – Concurs de muzică populară: „Cântec mândru de pe Criș”. Aflat la ediţia a IV-a, evenimentul a avut loc în perioada 23 – 24 octombrie. Eleva, pregătită de profesoara Aurica Bonţu, de la Liceul de Arte, a interpretat în concurs doina „Cine mi-aude gura” (din repertoriul regretatei cântărețe de muzică populară Florica Ungur) și piesa de joc „Am învățat a cânta” (din repertoriul cântăreței Maria Sidea).

Juriul a notat modul excepțional în care tânăra solistă a pus în valoare nestematele melosului popular românesc, dar și autenticitatea costumului strămoșesc și calitățile interpretative de înaltă ținută artistică ale acesteia. Ea a concurat cu 18 tineri, din toate județele țării, cu vârste cuprinse între 16 și 28 de ani.

La aceeaşi competiţie, o altă elevă a prof. Aurica Bonţu, Roxana Buzle (17 ani), a obţinut la aceeaşi categorie – 16-28 de ani, Premiul special oferit de Ansamblul „Crișana” din Oradea, iar Bianca Popa, elevă la Liceul de Arte din Oradea, a obținut Premiul special oferit de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor, la categoria de vârstă 8-15 ani.

Trimite articolul

X
Taguri:
elevi ,
liceul de arte ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Stenograme și interceptări din dosarul DIICOT referitor la azilele din Bihor. Investigatori sub acoperire, vizite restricționate
    Anchetatorii recunosc că persoanele care au fost adăpostite de Viorel Pașca și apropiații săi în mai multe imobile din Bihor au fost trimise acolo în baza unei anchete sociale, deoarece instituțiile statului nu aveau capacitatea de a le asigura îngrijirea, însă susțin că victimele nu și-ar fi dat consimțământul informat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocatul Poporului, în 2025, despre asociația Dumbrava, a lui Viorel Pașca: „plasa de urgență pentru multe situații sociale”
    Într-o recomandare din iunie 2025, adresată președintelui Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități, Avocatul Poporului a făcut referire la situația caracterizată „deosebit de gravă” pe care a identificat-o în localitatea Dumbrava, unde asociația lui Viorel Pașca găzduia la acel moment 329 de persoane. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Acumularea Leșu beneficiază de un sistem modern de retenție a deșeurilor și de primele insule ecologice din administrarea ABA Crișuri
    Administrația Bazinală de Apă Crișuri continuă modernizarea și punerea în siguranță a Acumulării Leșu.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer din Oradea, reținut după ce a fost prins băut la volan, deși avea permisul suspendat
    Un bărbat de 32 de ani din Oradea a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii Serviciului Rutier Bihor, după ce a fost depistat în trafic conducând sub influența alcoolului, deși avea suspendat dreptul de a conduce autovehicule.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Expoziție aniversară ,,Varadinum-9 ani”. Expun 40 de membri ai fotoclubului
    Foto Clubul Varadinum din Oradea, a împlinit 9 ani de existență în 17 iunie 2026! Momentul va fi marcat cu o expoziție aniversară ,,Varadinum-9 ani”, al cărei vernisaj va avea loc sâmbătă, 4 iulie, ora 18:00, la Ovi D.Pop Art Photo Gallery din Era Shopping Park.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FITO 2026. A fost anunțată selecția spectacolelor care vor fi prezentate în cele zece zile de festival
    În 2026 se împlinesc 50 de ani de la primul festival de teatru de la Oradea - Săptămâna Teatrului Scurt.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X