BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Preotul orădean Laurențiu Lazăr, asistentul social al anului

Preotul orădean Laurențiu Lazăr, asistentul social al anului

la 21 March 2024 07:05 Reactualizat la: 21 March 2024 10:31
1 Comentarii

Preotul orădean Laurențiu Lazăr, asistentul social al anului

21 March 2024 07:05 Reactualizat la: 21 March 2024 10:31
Acesta s-a remarcat pentru munca sa în domeniul protecției și promovării drepturilor persoanelor cu dizabilități.
Acesta s-a remarcat pentru munca sa în domeniul protecției și promovării drepturilor persoanelor cu dizabilități.

Trimite articolul

X

Preotul ortodox Laurențiu Lazăr din Oradea a fost distins cu titlul de „Asistentul social al anului în domeniul protecției și promovării drepturilor persoanelor cu dizabilități” la Gala Națională a Excelenței în Asistența Socială, desfășurată marți seara la Ateneul Român din București.

[eadvert]

Acest premiu onorează munca sa în domeniul protecției și promovării drepturilor persoanelor cu dizabilități. Evenimentul a fost organizat de Colegiul Național al Asistenților Sociali din România.

Laurențiu Lazăr, președinte al Fundației pentru Scleroză Multiplă Bihor și al Asociației Filantropia Oradea, a fost recunoscut pentru efortul său în îngrijirea, protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilități.

Împreună cu echipa sa, el a inițiat și implementat numeroase proiecte sociale, cum ar fi construirea de case pentru copii, susținerea tinerilor care părăsesc centrele de plasament, dar și furnizarea de servicii de asistență la domiciliu și hrană pentru persoanele cu dizabilități din comunitatea orădeană.

În discursul său de mulțumire, Laurențiu Lazăr a subliniat importanța colaborării cu colegii săi și a evidențiat câteva dintre proiectele de succes pe care le-au realizat împreună. De asemenea, el conduce și Fundația de Scleroză Multiplă Bihor, care oferă sprijin și programe specializate pentru cei afectați de această afecțiune.

Prin munca sa dedicată și angajamentul față de comunitate, preotul Laurențiu Lazăr reprezintă un exemplu de excelență în asistența socială și un model pentru ceilalți profesioniști din domeniu.

„Simt recunoștință față de colegii cu care lucrez și care au conturat tot acest orizont de succes. De altfel, la decernarea premiului am și nimerit pe scenă într-o conjunctură fericită: fata care mi-a adus buchetul de flori, Katerina Ardelean, asistent social debutant, a fost membră a unui grup de tineri din grupul «Impact» pe care l-am realizat cu colegii în școlile din Oradea și cu care am inițiat proiectul «Aripi de Înger». Prin intermediul acestui proiect am construit o casă pentru copii la Oșorhei. În dreapta mea, pe scenă, s-a aflat Bogdan Simion, președintele Fundației SERA România, cu care am construit o altă casă de copii, în Oradea”, a declarat Laurențiu Lazăr.

Orădenii au apreciat că premiul câștigat de preotul orădean este meritat, contribuția acestuia la îmbunătățirea vieții persoanelor cu dizabilități fiind deosebită, a spus Claudia Torje, președintele Filialei Bihor a Colegiului Național al Asistenților Sociali din România.

„10 ani de Excelență în Asistență Sociala! 6 premii în acești ani aduse în județul Bihor! Anul acesta premiul l-a adus la Bihor pr. Lazăr Laurenţiu a cărei contribuție în asistenta sociala a persoanelor cu dizabilități este deosebită! Felicitări Laurențiu! Felicitări tuturor finaliștilor și câștigătorilor din acest an”, a spus Torje.

Astfel de aprecieri a făcut și senatorul orădean Adrian Hatos, cu care preotul orădean a avut diverse colaborări pe plan profesional.

„Asistența socială este una dintre cele mai frumoase și, în același timp dificile, profesii. Unul dintre cei mai generoși și implicați asistenți sociali pe care îi cunosc este Laurențiu Lazăr, președintele Asociatia Filantropia Oradea și al Fundației Trei Ierarhi. De aceea mă bucur nespus că Laurențiu a câștigat, marți, Premiul pentru asistentul social din domeniul protecţiei şi promovării drepturilor persoanelor cu dizabilităţi la Gala Naţională a Excelenţei în Asistenţa Socială”, a spus Adrian Hatos.

Trimite articolul

X
Taguri:
laurentiu lazar ,
oradea ,
premiul asistentul social al anului
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ioio says:
    March 21, 2024 at 1:31 pm

    Si Ciuca, presedintele lui Bolojan, e asistatul social al anului?

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un nou accident mortal de motocicletă într-o pădure din Bihor
    Un accident grav de motocicletă s-a produs duminică, 30 august, în zona Pădurea Neagră, eveniment în urma căruia un motociclist și-a pierdut viața.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    PNRR se încheie, însă lucrările pe calea ferată Cluj-Oradea sunt departe de final. Când ar putea reveni trenurile
    Programul Național de Redresare și Reziliență se încheie oficial luni, în ultima zi din august, însă marile proiecte feroviare finanțate prin PNRR sunt încă departe de finalizare. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Recidivist condamnat cu executare după ce a provocat un accident și a fugit pe câmp. A reclamat că mașina i-a dispărut
    Lipsa permisului de conducere și anii petrecuți după gratii, inclusiv din acest motiv, nu l-au făcut pe un bărbat de 51 de ani să renunțe la a se mai urca la volan. Mai mult, ultima dată când a făcut-o a provocat un accident, în urma căruia șoferul unui autoturism care circula regulamentar a fost rănit. Apoi a dat dovadă de lașitate și a luat-o la fugă pe câmp, iar a doua zi a anunțat că mașina i-ar fi dispărut din fața casei.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Razie pe șoselele din Bihor. Peste 1.900 de testări, aproape 300 de amenzi și 27 de permise reținute
    Polițiștii bihoreni au făcut peste 1.900 de testări în cadrul a două acțiuni desfășurate pe șoselele din județ. Aproape 300 de amenzi au fost aplicate, iar mai mulți șoferi au rămas fără permis.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    „Am întâlnit o echipă care s-a dovedit a fi mult mai bună ca noi”
    După două eșecuri cu 0-3 și 0-2, CSL Ștefănești a pierdut la un scor și mai mare a treia deplasare din acest sezon, scor 0-4 la FC Bihor Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe Podul Decebal din Oradea. O mașină a intrat în parapetul metalic de protecție
    Un accident rutier s-a produs pe Podul Decebal din Oradea, în noaptea de sâmbătă, 29 august, spre duminică, 30 august. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X