BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Preţuri mai mici în august

Preţuri mai mici în august

la 11 September 2009 13:48
11 September 2009 13:48
Preţurile la produsele alimentare, nealimentare şi servicii au scăzut, per total, în luna august 2009, comparativ cu iulie, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică. „Indicele Preţurilor de Consum (IPC) a scăzut cel mai mult în luna august la mărfurile alimentare, cu 1,06%, în timp ce la mărfurile nealimentare a crescut cu 0,34%, iar la servicii cu 0,32%, faţă de luna iulie 2009”, ne-a declarat Nicolae Hoduţ, directorul coordonator al Direcţiei Judeţene de Statistică Bihor.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Preţurile la produsele alimentare, nealimentare şi servicii au scăzut, per total, în luna august 2009, comparativ cu iulie, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică. „Indicele Preţurilor de Consum (IPC) a scăzut cel mai mult în luna august la mărfurile alimentare, cu 1,06%, în timp ce la mărfurile nealimentare a crescut cu 0,34%, iar la servicii cu 0,32%, faţă de luna iulie 2009”, ne-a declarat Nicolae Hoduţ, directorul coordonator al Direcţiei Judeţene de Statistică Bihor.

Trimite articolul

X

Preţurile de consum au scăzut în luna august 2009 comparativ cu iulie, potrivit Institutului Naţional de Statistică. Astfel, indicele preţurilor de consum (IPC) în luna august 2009 faţă de luna iulie este de 99,81%. Pe de altă parte, august este luna din 2009 în care preţurile de consum au scăzut cel mai mult faţă de luna precedentă. „Creşterea medie a preţurilor pe total în ultimele 12 luni (septembrie 2008 – august 2009) faţă de precedentele 12 luni (septembrie 2007 – august 2008) determinată pe baza IPC cât şi cea determinată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este de 6,4%”, ne-a informat Nicolae Hoduţ, directorul coordonator al Direcţiei Judeţene de Statistică Bihor.

Pe categorii

IPC a scăzut cel mai mult în luna august la mărfurile alimentare, cu 1,06%, în timp ce la mărfurile nealimentare a crescut cu 0,34%, iar la servicii cu 0,32%, faţă de luna iulie 2009.

Cea mai mare scădere a IPC s-a înregistrat la fructe proaspete, 12,36%, urmat de legume şi conserve de legume.
Alte scăderi a indicelui preţurilor de consum au avut loc la făină, citrice, ulei comestibil, margarină, zahăr, lapte şi brânză. La mărfurile alimentare, o creştere a IPC a fost înregistrată la ouă (2,19%), pâine şi produse de panificaţie, carne şi conserve din carne, un, cacao, cafea, şi băuturi alcoolice.

În privinţa mărfurilor nealimentare, IPC a scăzut doar la ceasuri şi aparate video şi autoturisme şi piese de schimb, cel mai mult crescând la combustibili, tutun, ţigări, medicamente, lacuri şi vopsele, frigidere şi congelatoare.

În cazul serviciilor, IPC a scăzut doar la plata cazărilor hoteliere. A crescut în schimb la serviciile de apă, canal şi salubritate, transport urban, abonament radio-TV, îngrijire medicală şi cosmetică.

Dan Birta

Trimite articolul

X
Taguri:
alimente ,
fructe ,
ipc ,
marfuri ,
preturi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ultimul dar al unei doctorițe din Oradea: mai multe vieți salvate după un destin frânt la 53 de ani
    O doctoriță în vârstă de 53 de ani, internată după un anevrism cerebral rupt, a devenit donator de organe, dorința ei fiind respectată de familie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Meciuri de fotbal și evenimente culturale. Descoperă ce poți să faci în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 1 - 3 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consiliul Județean Bihor vrea bani europeni pentru documentațiile privind modernizarea unui drum din zona barajului Leșu
    Consilierii județeni bihoreni au aprobat în ședința ordinară din 30 aprilie hotărârea privind accesarea de fonduri europene destinate pregătirii documentațiilor tehnico-economice necesare modernizării unui drum județean.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ambulatoriul Spitalului Județean va fi mutat din Policlinica Galbenă. Vezi unde se vor face consultațiile
    Ambulatoriul de pe Strada Republicii (Policlinica galbenă) își va relua activitatea în cadrul Staționarului II de pe strada Corneliu Coposu (fostul Spital „Dr. Gavril Curteanu”), din 4 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 23 milioane de lei pentru extinderea și modernizarea rețelelor de apă și canalizare pe mai multe străzi din Oradea
    Consilierii locali ai municipiului Oradea au aprobat, în ședința ordinară din 30 aprilie, două proiecte de hotărâre care vizează modernizarea infrastructurii de utilități pe mai multe străzi din oraș, investițiile depășind de 23 de milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Rețete delicioase pentru savoarea perfectă de vară
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X