BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea, dispusă și să cumpere imobile, nu doar să expropieze

Primăria Oradea, dispusă și să cumpere imobile, nu doar să expropieze

la 27 August 2022 08:00 Reactualizat la: 27 August 2022 08:31
5 Comentarii

Primăria Oradea, dispusă și să cumpere imobile, nu doar să expropieze

27 August 2022 08:00 Reactualizat la: 27 August 2022 08:31
Printr-un proces accelerat de dezvoltare a orașului, Primăria Oradea este dispusă și să achiziționeze imobile sau terenuri acolo unde proprietarii sunt dispuși să le vândă direct, fără să se facă exproprieri.
Printr-un proces accelerat de dezvoltare a orașului, Primăria Oradea este dispusă și să achiziționeze imobile sau terenuri acolo unde proprietarii sunt dispuși să le vândă direct, fără să se facă exproprieri.

Trimite articolul

X

În ultima ședință de Consiliu Local, aleșii locali au votat pentru cumpărarea unei construcții și a unui teren pe strada Robert Owen, din cartierul Rogerius, precum și pentru achiziția unui teren de peste 5.000 de metri pătrați pe strada Romer Floris, din cartierul Nufărul.

[eadvert]

„În zonele aglomerate, în zone în care dorim să construim spații verzi, parcări, etc, dorim să cumpărăm terenurile de la persoanele care dețin aceste spații și să nu le mai expropriem” , a precizat primarul Florin Birta.

Pe strada Robert Owen, din cartierul Rogerius, în urma înțelegerii dintre reprezentanții primăriei și proprietarul imobilului într-un cvartal de blocuri, va fi cumpărată o casă de 86 mp și un teren de 406 mp, Construcția urmează să fie demolată, iar terenul va fi amenajat ca parcare aferentă blocurilor de locuințe din zonă.

O altă achiziție va fi în cartierul Nufărul, pe strada Romer Floris, unde municipalitatea va cumpăra un teren de 5.186 mp, aflat în vecinătatea unor blocuri de locuințe, proprietarii fiind contactați pentru discuții și negocieri.

Astfel, s-a ajuns la un comun acord pentru stabilirea unui preț referitor la acest teren, respectiv 285.230 euro, adică 55 euro/mp.

Astfel de imobile vor fi în atenția reprezentanților municipalității în scopul de a fi preluate, construcțiile desființate, iar amplasamentul reamenajat în scopul de a crește confortul cetățenilor care locuiesc la blocuri aflate în zone aglomerate.

Trimite articolul

X
Taguri:
cumparari terenuri ,
dezvoltare ,
exproprieri ,
primaria oradea
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. asa says:
    August 27, 2022 at 9:42 pm

    Si eu sunt dispus sa platesc pe terenul respectiv 55 euro/mp , chiar mai mult, asta e monopolul Primariei din Oaradea, ori iti platim atit ori te scoatem cu forta…alege, baieti destepti

    Reply
  2. xxx says:
    August 28, 2022 at 5:47 am

    Unde gasesti teren in zone bune la 55 euro cum ofera PMO????

    Reply
  3. Oradea says:
    August 29, 2022 at 8:46 am

    Asta anunț este pe OLX bine că nu l-am luat îl cumpărăm cu 150 de euro și venea primăria și îmi dădea 55 euro bună afacere era să fac ….

    Reply
  4. Ion says:
    August 29, 2022 at 8:53 am

    Pe OLX e de vânzare cu 119900 euro însă primăria îl cumpără cu 22000 de euro la sfert de preț.

    Reply
  5. Simplu says:
    December 8, 2022 at 10:16 am

    Parcari etajate?

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consum de energie redus la jumătate la fostul Spital Municipal, în urma unui proiect de aproape 48 de milioane de lei
    Consumul anual de energie a fost redus cu aproximativ 50% față de nivelul inițial, iar emisiile de gaze cu efect de seră au scăzut substanțial, la fostul Spital Clinic Municipal „Dr. Gavril Curteanu Oradea”, în urma unui proiect de aproape 48 de milioane de lei, încheiat în acest an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul tânărului care l-a atacat cu cuțitul pe un taximetrist, într-o benzinărie de lângă Oradea
    Dănuț Balogh, bărbatul de 21 de ani, din Gepiu, care în luna ianuarie a încercat să fure mai multe sticle cu bere dintr-o stație de carburant din Leș și l-a rănit cu un cuțit pe taximetristul în mașina căruia a pus băutura, a fost condamnat de Judecătoria Oradea la 4 ani, 7 luni și 20 de zile, cu executare pentru tentativă de furt și tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Universitatea din Oradea: locul II la „3 Minute Fame”
    Performanța unui doctorand orădean confirmă impactul cercetării orientate spre societate și sustenabilitate, într-un cadru academic european competitiv.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la parc clasic la spațiu inteligent: Tinca investește în modernizarea completă a zonei centrale
    Comuna Tinca intră într-o etapă amplă de transformare urbană, odată cu demararea unui proiect de modernizare a parcului central, cu o suprafață de peste 14.600 mp, care urmează să fie reconfigurat atât din punct de vedere estetic, cât și funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de scumpiri la motorină în Oradea: prețurile trec de 9 lei/litru, după majorări într-o săptămână
    Cea mai recentă scumpire a fost aplicată marți, 28 aprilie.

    Economic

    Reguli mai dure pentru recrutarea muncitorilor străini: garanții financiare și control extins
    Măsurile vizează atât agențiile de plasare, cât și angajatorii, cu accent pe control mai strict, digitalizare și limitarea abuzurilor de pe piață.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X