BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria se laudă cu măsurile anti-ambrozie

Primăria se laudă cu măsurile anti-ambrozie

la 8 September 2015 15:24
8 September 2015 15:24
La o săptămână după ce Bihon.ro atrăgea atenția asupra efectelor nocive pe care le are ambrozia, Primăria Oradea a emis un comunicat de presă în care prezintă măsurile luate. 
Scris de Demian - La o săptămână după ce Bihon.ro atrăgea atenția asupra efectelor nocive pe care le are ambrozia, Primăria Oradea a emis un comunicat de presă în care prezintă măsurile luate. 

Trimite articolul

X

Conform comunicatului, Primăria Oradea a curăţat suprafeţele sale de această plantă, prin lucrări de cosiri de două ori pe lună pe domeniul public. Suprafaţa ocupată cu spaţii verzi pe care se realizează cositul este de 1.103.000 mp, care cuprinde alineamente verzi, scuaruri, parcuri etc.

Somații și amenzi

De la începutul anului 2015, Poliţia Locală Oradea a demarat acţiuni de antrenare a tuturor deţinătorilor legali, cât şi a administratorilor terenurilor şi spaţiilor verzi infestate cu această plantă alergenă – ambrozia. În perioada 01.06.2015 – 01.09.2015, au fost identificate un număr de 1121 de terenuri pe care creştea ambrozia. Astfel, în scopul salubrizării terenurilor respective, au fost somate 931 de persoane fizice şi juridice, deţinători ai terenurilor.

În următoarea etapă s-a verificat ducerea la îndeplinire a celor prevăzute în avertismente, fiind întocmite un număr de 351 de procese verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor, cu sancţiunea principală de avertisment şi măsura complementară de salubrizare a terenurilor, cu termen între 5 şi 10 zile calendaristice de la luarea la cunoştinţă a procesului-verbal. Ca urmare a neconformării avertismentelor aplicate, au fost întocmite, până în prezent, 94 de procese-verbale având ca sancţiune principală amenda contravenţională, cu suma totală în valoare de 99.000 lei.

În urma demersurilor succint prezentate mai sus, un procent de aproximativ 60% din proprietari s-au conformat în ceea ce priveşte salubrizarea terenurilor.

Referitor la diferenţa de terenuri nesalubrizate, în proporţie de aproximativ 40%, procedurile continuă în prezent, acestea având termen de finalizare la sfârşitul lunii septembrie 2015.

Continuă acțiunile împotriva ambroziei

Chiar dacă anul acesta efectul dăunător al ambroziei a trecut, Poliția Locală recomandă în continuare ca proprietarii care dețin terenuri neîntreținute, infestate cu această plantă, să ia toate măsurile de salubrizare necesară, în caz contrar fiind pasibili de amenzi de la 200 la 2.500 lei.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
alergie ,
ambrozie ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Raed Arafat, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter SMURD
    Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat a fost audiat și a fost pus sub acuzare într-un dosar al Parchetului Militar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Peste 400 de muniții din al Doilea Război Mondial, distruse în trei explozii controlate de ISU Bihor
    Misiunea de distrugere a munițiilor s-a desfășurat în cursul zilei de marți, 21 aprilie, în locul numit „Pășunea Mierlău” din comuna Hidișelu de Sus.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Lucrările pentru siguranța acumulării Sălard, aproape de finalizare
    Investiția este susținută prin Planul Național de Redresare și Reziliență și vizează adaptarea infrastructurii hidrotehnice la condițiile actuale de risc și climă.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Un bărbat s-a aruncat de la etajul 2 al Spitalului Județean. Este resuscitat de medici
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de marți, 21 aprilie.

    România

    Bolojan: Vom iniția discuții cu grupurile USR, UDMR, minorități să clarificăm funcționarea unui guvern minoritar
    Președintele PNL, premierul Ilie Bolojan, a anunțat că partidul pe care îl conduce va începe discuții cu grupurile politice care susțin actualul guvern - USR, UDMR și grupul minorităților naționale - pentru a clarifica în ce formulă ar putea funcționa un guvern minoritar. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Nepăsarea costă. Un gest aparent banal a provocat pagube serioase în Parcul Petőfi
    Primăria Municipiului Oradea semnalează apariția unor comportamente iresponsabile care au afectat recent zona lacului din Parcul Petőfi. 2
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X