BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Prime pentru absolventii care se angajeaza

Prime pentru absolventii care se angajeaza

la 26 July 2012 09:24
26 July 2012 09:24
Absolvenţii de liceu sau de facultate, care se angajează pentru cel puţin 12 luni vor beneficia de o primă de încadrare în valoare de 500 lei.
Scris de Dan Birta - Absolvenţii de liceu sau de facultate, care se angajează pentru cel puţin 12 luni vor beneficia de o primă de încadrare în valoare de 500 lei.

Trimite articolul

X

„De această primă vor beneficia doar absolvenţii care se înscriu în baza de date a AJOFM Bihor în termen de 60 de zile de la absolvire”, a declarat Daciana Nica, directorul executiv adjunct al AJOFM Bihor. Termenul de 60 de zile de la absolvire decurge, potrivit legii, începând cu data de 1 a lunii următoare absolvirii şcolii: 1 iulie pentru absolvenţii de liceu şi 1 august pentru absolvenţii de facultate. Una dintre condiţiile pentru acordarea primei este ca absolventul să nu urmeze o altă şcoală.

De asemenea absolvenţii cãrora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţie de şomaj şi se angajeazã în perioada de acordare a indemnizaţiei, cu program normal de lucru, pentru o perioadã mai mare de 12 luni, beneficiazã de o sumã egalã cu indemnizaţia de şomaj la care ar fi avut dreptul.

„Absolvenţii instituţiilor de învãţãmânt şi absolvenţii şcolilor speciale, în vârstã de minimum 16 ani, înregistraţi la agenţie, în situaţia în care se angajeazã cu program normal de lucru, pentru o perioadã mai mare de 12 luni, beneficiazã, din bugetul asigurãrilor pentru şomaj, de o primă de încadrare în valoare de 500 lei”, a precizat Daciana Nica, directorul adjunct al AJOFM Bihor.

De asemenea absolvenţii cãrora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţie de şomaj şi se angajeazã în perioada de acordare a indemnizaţiei, cu program normal de lucru, pentru o perioadã mai mare de 12 luni, beneficiazã de o sumã egalã cu indemnizaţia de şomaj la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, pânã la expirarea perioadei de acordare a acesteia, dacã nu s-ar fi angajat.

„Aceste drepturi se acordã absolvenţilor care îşi menţin raporturile de muncã sau de serviciu pentru o perioadã de cel puţin 12 luni de la data angajãrii”, a explicat Daciana Nica.

Pentru a beneficia de aceste facilităţi, absolvenţii de liceu trebuie să se înscrie în baza de date a AJOFM Bihor în termen de 60 de zile de la absolvire, chiar dacă nu au luat examenul de bacalaureat. Pentru absolvenţii facultăţilor termenul de 60 de zile decurge din momentul susţinerii exemenului de licenţă.

Şansele de a ocupa un loc de muncă pe piaţa muncii, cresc odată cu participarea absolvenţilor la programele de formare profesională organizate de agenţie cât şi la şedintele de consiliere şi orientare profesională.

Cursuri

Absolvenţii şi alte persoane în căutarea unui loc de muncă sunt aşteptaţi la AJOFM Bihor să se înscrie la cursurile de ospătar, operator maşini unelte cu comandă numerică, lucrător în electronică, patiser, bucătar, cameristă şi agent curăţenie (pentru persoane din mediul rural).

 

Trimite articolul

X
Taguri:
absolventi ,
ajofm bihor ,
locuri de munca
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X