BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primele autobuze electrice vor circula în Oradea din vara viitoare. Află cum vor arăta noile mijloace de transport

Primele autobuze electrice vor circula în Oradea din vara viitoare. Află cum vor arăta noile mijloace de transport

De Maria Oprea
la 3 December 2024 13:41 Reactualizat la: 3 December 2024 13:41

Primele autobuze electrice vor circula în Oradea din vara viitoare. Află cum vor arăta noile mijloace de transport

3 December 2024 13:41 Reactualizat la: 3 December 2024 13:41
Primăria Oradea a semnat contractul pentru achiziția a 30 de autobuze electrice, care vor începe să circule pe străzile municipiului din vara anului viitor.
Scris de Maria Oprea - Primăria Oradea a semnat contractul pentru achiziția a 30 de autobuze electrice, care vor începe să circule pe străzile municipiului din vara anului viitor.

Trimite articolul

X

Municipalitatea, împreună cu firma New Kopel Car Import SRL, a semnat un contract în valoare de 80,93 milioane lei fără TVA. Acesta include 30 de autobuze electrice BYD K9UD de 12 metri și 7 stații de încărcare lentă și 2 stații de încărcare rapidă.

Caracteristici tehnice ale autobuzelor

  • Capacitate: 70 de persoane, dintre care 32 pe scaune.
  • Dotări: aer condiționat, încălzire, podea joasă, acces pentru persoane cu dizabilități, informare audio-vizuală, numărare călători și supraveghere video.
  • Autonomie: minim 200 km în condiții reale de trafic.
  • Garanție: 4 ani/280.000 km pentru autobuz, 8 ani pentru baterii.

Foto: Primele autobuze electrice în Oradea 03.12.2024

„Surse de finanțare: Aceste autobuze vor fi achiziționate prin 3 contracte de finanțare, fiind asigurate sursele de finanțare pentru 28 de autobuze electrice în cadrul următoarelor proiecte finanțate de către ADR Nord-Vest prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027: 1. Coridor de mobilitate urbană Magheru – Republicii, Etapa 1 și achiziția a 10 autobuze electrice; 2. Coridor de mobilitate urbană Magheru – Republicii, Etapa 2 și achiziția a 10 autobuze electrice; 3. Coridor de mobilitate urbană Decebal – Vladimirescu și achiziția a 8 autobuze electrice”, a transmis municipalitatea.

În urma acestora, au mai fost depuse 2 proiecte care includ câte un autobuz electric fiecare, dar sunt în așteptarea aprobării.

„Depunerea ofertelor pentru cele 30 de autobuze a avut loc în august 2023, însă semnarea contractului de furnizare a fost condiționată de semnarea contractelor de finanțare pentru proiectele în cadrul cărora vor fi finanțate aceste autobuze electrice”, a precizat sursa de mai sus.

După emiterea ordinului de începere, firma furnizoare are la dispoziție 8 luni pentru livrare.

Trimite articolul

X
Taguri:
autobuze electrice ,
oradea ,
transport local
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Ajutoare pentru pensionarii cu venituri mici în 2026. Sprijin financiar, tichete sociale și ajutoare pentru energie
    Pensionarii cu venituri reduse au la dispoziție în acest an mai multe forme de sprijin financiar acordate de stat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Afacere ilegală într-o casă din Oradea. Un tânăr cultiva canabis și vindea ciuperci halucinogene
    Un tânăr de 27 de ani, din Oradea, și-a transformat locuința în sediul unei afaceri ilegale cu droguri, dintre care unele proveneau din plante pe care le cultiva chiar el.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Pompierii orădeni au adus răcoare în Parcul Magnolia, în plin cod roșu de caniculă
    Pompierii din Oradea au avut, duminică seara, 28 iunie, o misiune mai puțin obișnuită în Parcul Magnolia.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Grav accident de circulație pe strada Oneștilor din Oradea. Un motociclist se află în strare critică
    Evenimentul rutier a avut loc duminică, 28 iunie, în jurul orei 19:00. 2

    BIHON Sport local

    VIDEO
    Un fotbalist bihorean a fost protagonistul unui incident șocant la finalul barajului de promovare în Liga 3
    Sâmbătă a fost ziua meciurilor retur la barajul de promovare în Liga 3. Un meci extrem de interesant s-a desfășurat la Nușfalău, între echipa locală ACS Barcău și sătmărenii de la Talna Orașu Nou. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Noile curse operate de Wizz Air spre Roma și Dortmund au fost inaugurate la Aeroportul Oradea
    Evenimentul s-a desfășurat în cursul zilei de duminică, 28 iunie. 6
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X