BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Record mondial în Cetatea din Oradea: cea mai mare oră de sport cu câini, la One Big Jump

Record mondial în Cetatea din Oradea: cea mai mare oră de sport cu câini, la One Big Jump

De Alexandra Szabo
la 28 September 2025 12:15 Reactualizat la: 28 September 2025 12:22
4 Comentarii

Record mondial în Cetatea din Oradea: cea mai mare oră de sport cu câini, la One Big Jump

foto: Ovi D. Pop/ Alexandru Nițescu
28 September 2025 12:15 Reactualizat la: 28 September 2025 12:22
Sute de persoane au fost prezente în seara zilei de sâmbătă, 27 septembrie în șanțul Cetății Oradea, la cea de-a doua zi a festivalului One Big Jump.
Scris de Alexandra Szabo - Sute de persoane au fost prezente în seara zilei de sâmbătă, 27 septembrie în șanțul Cetății Oradea, la cea de-a doua zi a festivalului One Big Jump.

Trimite articolul

X

Aflat la prima ediție, festivalul organizat în acest weekend, între 26 și 28 septembrie, a adunat în Oradea sute de iubitori de animale și companionii lor necuvântători. Evenimentul a avut ca obiectiv principal omologarea a trei recorduri mondiale Guinness, prin desfășurarea unor activități inedite: „Cea mai mare oră de sport cu câini”, „Cea mai mare poză cu câini” și „Cel mai mare lanț uman dedicat vieții”.

Proiectul aparține Kingăi Sebestyén, cunoscută orădenilor pentru promovarea sportului prin Kangoo Jumps, aceasta fiind inițiatoarea întregului concept.

Printre cele mai așteptate momente ale serii de sâmbătă s-a numărat ora de sport desfășurată alături de câini, în cadrul căreia aproximativ 50 de animale și stăpânii lor au participat la exerciții de tonifiere și antrenamente cardio.

Imediat după finalizarea orei de sport, participanții au format „Cel mai mare lanț uman dedicat vieții”, moment coordonat de dr. Olivia Ligia Burta, unde au fost prezenți inclusiv elevi ai Școlii de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu” din Oradea. Peste 200 de persoane s-au așezat în aproape patru cercuri concentrice, în apropiere de scenă.

foto: Record mondial în Cetatea din Oradea, 28.09.2025

Ultimul moment al zilei a fost dedicat realizării unei fotografii de grup, în care s-au reunit aproape 100 de stăpâni împreună cu animalele lor. Activitatea a fost coordonată de Silviu Filip. Modul în care s-a realizat această imagine diferă de cel al recordului stabilit la Moscova, în 2019, când au fost fotografiați 710 câini, însă fără prezența stăpânilor.

Organizatorii urmează să trimită toate materialele necesare către Guinness World Records pentru validarea oficială a performanțelor. Până acum, nicio altă inițiativă nu a reunit oameni și câini într-un cadru sportiv de asemenea amploare, ceea ce face ca acest eveniment să fie o posibilă premieră mondială.

Trimite articolul

X
Taguri:
caini ,
cetatea din oradea ,
one big jump ,
ora de sport ,
record mondial
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cristinel says:
    September 28, 2025 at 12:46 pm

    Numai recorduri mondiale ne lipsesc, acela nu a fost sport, a fost miscare cu caini si nu poate fi omologat.

    Reply
  2. Chetan Valentin Serban says:
    September 29, 2025 at 11:07 am

    Cum adica cea mai mare ora?Orele nu au aceeasi durata?Intreb pentru un prieten care nu cunoaste ceasul…

    Reply
  3. Eu says:
    September 29, 2025 at 12:08 pm

    Sa va fie rusune va considerati iubitori de animale faceti eveniment dedecat animalelor dar asta a fost cel mai galagios festival din anul asta, vineri de la casa Darvas s-a auzit muzica.
    Locuiesc in zina cetatii si de la 10 la 22 muzica la maxim cainele meu nu a iesit din cusca de 3 zile din cauza voastra
    Va sa fie rusune organizatorilor si oamenilor care au participat la la acest masacru auditiv impotriva animalelor

    Reply
  4. alioto says:
    September 29, 2025 at 12:47 pm

    In loc sa promovati si sustineti sterilizarile … faceti tam-tam aiurea.

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X