BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Regal gastronomic la Salonta

Regal gastronomic la Salonta

la 3 September 2012 09:52
3 September 2012 09:52
Autenticul românesc a fost condimentat puternic cu esență ardelenească și, după o atentă rafinare descoperită într-o rețetă din Țara Moților, oferit spre degustare cel de-al IV-lea Festival al Sarmalelor din Salonta.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Autenticul românesc a fost condimentat puternic cu esență ardelenească și, după o atentă rafinare descoperită într-o rețetă din Țara Moților, oferit spre degustare cel de-al IV-lea Festival al Sarmalelor din Salonta.

Trimite articolul

X

Evenimentul gastronomic al primei duminici de septembrie a adunat în Parcul Maria câteva sute de bihoreni care au sărbătorit românește, alături de maghiari, slovaci și țigani, bucuria împlinirilor.

Definit de organizatori drept „concursul cu un singur câștigător”: publicul de toate vârstele, Festivalul Sarmalelor din Salonta a provocat la întrecere talentul, secretul culinar și hărnicia echipelor de bucătari din localitățile bihorene: Avram Iancu, Batăr, Ghiorac, Mădăras, Tulca, Salonta, de la Restaurantul Millenium, Restaurantul Slavia și Copacul Verde.

Ingrediente sofisticate

Focul la ceaune a fost dat în jurul orei 13:00, după deschiderea festivă a evenimentului cultural-gastronomic și a continuat să ardă mocnit aproape două ore, timp în care muzica populară autentic românească a completat ingredintele sofisticate folosite de maeștrii bucătari în prepararea și fierberea sarmalelor. Concursul de gătit sarmale a fost jurizat și premiat de sponsorii oficiali reprezentați de Cornel Popa, președintele CJ Bihor, și de primarul Torok Laszlo. Toate echipele de bucătari au primit diplome, o oală de lut pentru sarmale și premii speciale. Au mai fost invitați la festival prefectul Claudiu Pop, subprefectul Cristian Bitea, vicepreședintele CJ Bihor Ioan Mang și parlamentarii bihoreni Lucia Varga și Ioan Roman.

Printre sponsorii speciali ai evenimentului s-au numărat și Cosmin Bonica, Dumitru Neag, Dorel Ungur, Gheorghe și Ioan Stana, Bogdan Voicu, Ioan Urghe, Irina Kertmegi, Florian Jurcuț, Marius Nan, Florin Laza, Sebastian Ciobanu, Doru Popoviciu și alții. Dintre senior-maestrele bucătăriei autohtone s-au evidențiat, prin rețete și strategii culinare atent meșteșugite: Maria Budău, Viorica Sala, Maria Buz, Maria Nan, Viorica Dale, Maria Onilă, Florica Ignățel, Veronica Drăgoi, Olimpia Negrău, Elena Pîlșu, Liana Sala, Iuliana Pantea, Zoe Nagy, Dana Canahai, Gabriela Dumiter și altele.

 

Spectacol inedit

Pentru ca digestia să fie completă și alunecarea sarmalelor armonioasă, organizatorii au pregătit un spectacol artistic inedit susținut de Ansamblul popular ”Bărdăuța”. Veselia a fost amplificată și prin muzică de petrecere interpretată de salontanul Sebastian Codilă, urmat pe scenă de Alexia Baltă, dansatoare pe ritmuri indiene. Muzica în duet a Florinei și Florin Mariș Hinsu a continuat programul artistic susținut, spre final, de artistele în dans modern Narcisa Ciobanu, Gianina Iliș și Laura Grec, completate de muzica etno a formației ”Ardelencele”. ”Pușca și cureaua lată” a fost cântată și bisată de familia Valeria și Traian Ilea. Gustul sarmalelor s-a stins, seara târziu, într-un fulminat concert de muzică rock.

Numărul mare de salontani și musafiri din localitățile învecinate, participarea constantă și activă a oficialităților de prim-rang din județul Bihor, precum și prezența în număr sporit a prietenilor din străinătate au confirmat succesul de necontestat al Festivalului Sarmalelor. Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria și Consiliul local Salonta. Tombola din acest an a fost organizată prin generozitatea salontanului Doru Popoviciu care a oferit pentru premiile extragerii finale doi purcei. Banii adunați din această tombolă care a animat evenimentul au ca destinație ajutorarea unei fetițe oarbă din naștere și a mamei sale, Cornelia Ivan, rămasă văduvă după ce, în urmă cu două luni, la doar 46 de ani, tatăl fetiței a decedat.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
festivalul sarmalelor ,
salonta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Marius Bodochi şi Răzvan Vasilescu, în dialog cu publicul la proiecţia filmului „Craii de Curtea Veche”, în Parcul Muzeului Ţării Crişurilor
    Filmul regizat de Mircea Veroiu este o ecranizare de atmosferă, rafinată, a capodoperei omonime scrise de Mateiu Caragiale.

    BIHON Sport local

    Vlad Ioan Trip: „Medalia de la Campionatul European U20 de ani a fost mai greu de obținut”
    Revenit de la Campionatul Mondial de Lupte U17 ani de la Baku (Azerbaidjan), sportivul orădean Vlad Ioan Trip, care a cucerit medalia de bronz la categoria 55 kg, ne-a răspuns la câteva întrebări:

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor: încă o amânare în cazul sechestrului dispus de DIICOT în dosarul Dumbrava
    Tribunalul Bihor a amânat vineri, pentru a doua oară, să se pronunțe în cazul contestației formulate împotriva sechestrului pus pe sume și bunuri în valoare de 6,4 milioane de euro în dosarul instrumentat de DIICOT – Structura Centrală și care îi vizează pe Viorel Pașca și familia acestuia.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Caz dramatic la Oradea: o pacientă cu meningită, salvată după afectarea a peste 90% din plămâni
    O pacientă de 28 de ani s-a prezentat în data de 21 iulie la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor, acuzând cefalee intensă și vărsături.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Cultură de canabis, descoperită într-un sat din Bihor. Proprietarul a fost arestat
    Peste 80 de plante de canabis au fost descoperite în spatele unei locuințe din localitatea bihoreană Sâniob, în urma a patru percheziții efectuate de polițiștii antidrog din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, sub coordonarea DIICOT Oradea și cu sprijinul jandarmilor bihoreni.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 05.08.2026 - 08.08.2026 - PL Sacueni + PL Marghita + PL Oradea
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X