BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ritm intensificat pe şantierele CAO

Ritm intensificat pe şantierele CAO

la 5 July 2010 13:45
5 July 2010 13:45
Selina face eforturi pentru a respecta termenul de predare a lucrărilor finanţate de Compania de Apă Oradea.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Selina face eforturi pentru a respecta termenul de predare a lucrărilor finanţate de Compania de Apă Oradea.

Trimite articolul

X

Cum în contractul încheiat cu Compania de Apă Oradea (CAO) nu sunt prevăzute întârzieri ale termenului de predare cauzate de condiţii meteorologie vitrege, executantul Selina şi-a înteţit ritmul lucrărilor pe 16 străzi pentru a recupera zilele pierdute din cauza sezonului ploios, şi a se încadra în termenul de predare – 20 iulie. Lucrările fac parte din programul de extindere a reţelelor de apă, canalizare menajeră şi canalizare pluvială demarat în anul 2006 şi cuprinde nu mai puţin de 113 străzi din municipiu. Cum Ministerul Mediului şi Gospodăririi Apelor (MMGA) acumulează în continuare restanţe de peste opt milioane de lei, investiţiile se derulează în prezent din cele 12 milioane de euro împrumutate de CAO de la Banca Europeană de Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD).

Penalităţi: 0,1% pe zi

„Conform contractului încheiat cu firma Selina, lucrările finanţate din banii CAO trebuie finalizate până la 20 iulie, dată după care constructorului i se vor aplica penalităţi de 0,1% pe zi”, a reamintit ieri directorul CAO, Ovidiu Gavra. Din cele 16 străzi aflate în lucru, trei sunt în fază de finalizare: străzile Lotrului, Prunilor şi Piscului. În paralel se lucrează pe străzile Eremia Grigorescu, Coriolan Pop, Nicolae Firu, Balogh Istvan, Belşugului, Ciobanilor, Coralilor, Aurora, Carol Davila, Rădăuţilor, Dâmbului, Nicolae Beldiceanu şi Toamnei.

CAO, un sfert de costuri

Mega-proiectul de extindere a reţelelor de apă (pe o lungime totală de 108 km), canal menajer (140,7 km) şi canal pluvial (100 km) a fost convenit între MMGA şi Municipiul Oradea în octombrie 2006. Ministerul se obliga să finanţeze 75% din costul proiectului, adică 36 de milioane de euro, iar diferenţa de 25% (12 milioane de euro) a căzut în sarcina Companiei de Apă Oradea (CAO), care s-a împrumutat de la BERD cu acordul Consiliului Local Oradea dat în şedinţa din 29 aprilie 2004.

După cum a mai informat CAO în repetate rânduri, Ministerul a întâmpinat dificultăţi în a-şi onora obligaţiile de finanţare în sumă de 90 de milioane de lei (fără TVA) faţă de constructorii câştigători ai licitaţiilor pentru executarea lucrărilor.
Cât priveşte lucrările cu finanţarea asigurată de CAO prin credit bancar, constructorul Selina şi le-a adjudecat la un cost de 9,84 milioane de euro, fără TVA.

C.H.

Trimite articolul

X
Taguri:
CAO ,
compania de apa oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a biruit de Sf. Gheorghe! Orădenii au întrerupt seria de 18 meciuri fără înfrângere a lui Sepsi!
    FC Bihor Oradea a obținut a doua victorie în play-off, dar ce victorie, la capătul unui meci extrem de disputat și tensionat cu viceliderul Sepsi Sfântu Gheorghe. Bihorenii au avut 2-0, au fost egalați, iar în prelungiri Vătăjelu a adus o dulce victorie. Și-a făcut un frumos cadou de ziua lui, deoarece vineri înplinește 33 de ani.

    România

    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Ce minister preia premierul dar și restul din guvern
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a luat act de demisiile miniștrilor susținuți de PSD, anunțând că va trimite președintelui Nicușor Dan propunerile pentru a-i înlocui.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat exproprierile pentru realizarea nodului rutier de la Spinuș pe Autostrada Transilvaniei
    Guvernul a adoptat, în ședința din 23 aprilie, hotărârea privind declanșarea procedurilor de expropriere necesare realizării nodului rutier care va lega viitoarea autostradă A3 de drumul național DN 1P, în zona localității Spinuș.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat: 10.000 de femei vor beneficia anual de fertilizare în vitro. Câți bani se vor oferi
    Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii, Programul social de interes național pentru susținerea cuplurilor și a persoanelor singure în vederea creșterii natalității, valabil pentru perioada 2026–2030.

    România

    PSD și-a dat demisia din Guvern. Executivul României rămâne fără șase miniștri în plină criză politică
    Vicepremierul Marian Neacșu a declarat joi, 23 aprilie, că la ora 14:00 își va da demisia din Guvern împreună cu toți miniștrii PSD.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Petruț Drăgan: „Nu am primit buget pentru activitățile și programele din domeniile noastre de activitate”
    Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Bihor a prezentat Raportul de activitate pentru anul 2025.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X