BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Salonta, orașul îngerilor

Salonta, orașul îngerilor

la 21 December 2015 23:30
21 December 2015 23:30
Și în orașul Salonta se pregătește lumea de sărbătoare. În aceste zile a avut loc aprinderea iluminatului  festiv pregătit de conducerea municipiului, în prezența a sute de persoane.
Scris de Demian - Și în orașul Salonta se pregătește lumea de sărbătoare. În aceste zile a avut loc aprinderea iluminatului  festiv pregătit de conducerea municipiului, în prezența a sute de persoane.

Trimite articolul

X

Pe străzile orașului domină o atmosferă de sărbătoare cu atât mai mult cu cât tot centrul  Salontei a îmbrăcat straie sclipitoare.

Conducerea orașului a pornit săptămâna trecută sub însemnul Crăciunului, deoarece L-a avut musafir pe însuși Moș Crăciun care aici i-a primit pe cei mai mici cetățeni ai orașului.

Copiii de la grădinițe și micii școlari s-au perindat pe la Primărie tot pe rând, în grupuri frumos organizate, să îl salute pe mult îndrăgitul Moș, să-L încânte cu poezii și cântece învățate special pentru El și să-I arate că merită din plin cadourile pe care Moșul le-a dăruit fiecăruia.  În acest an conducerea  orașului a pregătit nu mai puțin de 1 500 de pachete copiilor din Salonta.

Micuții au fost așteptați nu numai cu cadouri ci și cu muzică. Pe balconul Primăriei au fost instalate boxe care răspândeau acordurile cântecelor de Crăciun pe tot centrul orașului, încălzind suftelele trecătorilor care puteau observa cum o duzină  de muncitori lucrau la instalația de lumini de sărbătoare a orașului. Rezultatul muncii lor a fost dezvăluit în cea de-a treia zi a săptămânii, când a avut loc pornirea acesteia.

Miercuri seara, mai multe sute de oamenii au așteptat în fața Primăriei pornirea iluminatului de sărbătoare. Cei mai nerăbdători au fost bineînțeles copiii care au venit însoțiți de părinți și bunici.

orgg

Salonta, orașul îngerilor FOTO: Bela Anton Sapungi

Festivitatea a și început exact la orele 18,00 după cum a și fost anunțată, când dna  Carmen Laza, directoarea Casei de Cultură i-a salutat pe cei prezenți.  În acest, an doi elevi din clasele a III-a, Tramonte Miriam și Szilagyi David, desemnați de directorii celor două școli, au avut onoarea să pornească miile de luminițe. Sutele de oameni au putut admira, pe un fond muzical special, cum orașul devine o  operă de artă. Trunchiurile împodobite cu sute de luminițe, ghirlandele luminoase de deasupra șoselei imitând căderea fulgilor de nea, globurile sclipitoare care atârnă pe crengi asemenea fructelor, toate au stârnit admirație și ropote de aplauze în rândul celor prezenți.

Multă lume s-a perindat pe corso-ul recent modernizat peste care a fost amenajată o boltă  luminoasă. Aici s-au făcut cele mai multe poze care au și umplut foarte repede rețelele de socializare.

Însă de cea mai mare admirație au avut parte compozițiile luminoase în formă de îngeri care, având în mâini inimi și trâmbițe, vestesc Nașterea Domnului. Câțiva oameni însuflețiți, văzând mulțimea de “făpturi cerești”  au și exclamat:”Salonta este orașul Îngerilor!”

Matei Teodor Alexandru

Trimite articolul

X
Taguri:
craciun ,
luminite Craciun ,
salonta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canalizarea prinde contur în comuna Lunca: lucrări de peste 7 milioane de lei în două sate
    Lucrările pentru realizarea rețelei de canalizare în satele Șuștiu și Sârbești au intrat în faza de execuție, după ce Primăria Lunca a predat amplasamentul către constructor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    2 ani de închisoare, după un accident cauzat de o depășire imprudentă, lângă Salonta. Unul dintre șoferi a murit după o lună
    Un bărbat de 27 de ani, din județul Arad, a fost condamnat de Judecătoria Salonta la 2 ani de închisoare, cu suspendare, după ce a fost găsit vinovat pentru un accident produs în vara lui 2020, în apropiere de Salonta și soldat cu moartea unei persoane.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Trenurile Soarelui” au pornit spre litoral. Ce legături directe au bihorenii cu stațiunile de la Marea Neagră
    Programul estival 'Trenurile Soarelui' 2026 a intrat în circulație vineri, asigurând până la începutul lunii septembrie legături directe între litoralul Mării Negre și principalele regiuni ale țării, a anunțat vineri CFR Călători.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    Economic

    Schimbare majoră în Rabla 2026: Statul va finanța doar mașini produse în Europa
    Programul Rabla ar putea finanța doar mașini produse în Europa și state partenere. Ministerul Mediului a lansat proiectul în dezbatere publică

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Frumuseţea operetei vieneze a deschis festivalul Sounds of Oradea, sub bagheta dirijorului David Giménez Carreras
    Invitaţii serii au fost soprana croată Martina Zadro şi tenorul polonez Rafał Bartmiński. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Elevii bucătari din Bihor au adus România în farfurie la o competiție unică: „Avem nevoie de astfel de competiții”
    Sub tema „O Românie în farfurie”, opt echipe formate din elevi ai liceelor și colegiilor cu profil culinar din județul Bihor au avut la dispoziție trei ore pentru a transforma ingrediente obligatorii în preparate inspirate din gastronomia românească.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X