BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Şapte intervenţii în numai opt ore

Şapte intervenţii în numai opt ore

la 16 December 2014 15:46
16 December 2014 15:46
În cursul zilei de luni, în jurul orei 9:50, un apel primit pe numărul unic de urgenţă 112, solicita intervenţia pompierilor militari pentru asanarea teritoriului de muniţia rămasă neexplodată, găsită de un angajat al unei societăţi comerciale, pe strada Harghitei din municipiul Oradea, în timp ce efectua săpături pentru construirea fundaţiei unei clădiri.
Scris de erdei - În cursul zilei de luni, în jurul orei 9:50, un apel primit pe numărul unic de urgenţă 112, solicita intervenţia pompierilor militari pentru asanarea teritoriului de muniţia rămasă neexplodată, găsită de un angajat al unei societăţi comerciale, pe strada Harghitei din municipiul Oradea, în timp ce efectua săpături pentru construirea fundaţiei unei clădiri.

Trimite articolul

X

Echipajul pirotehnic al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Crişana”, mobilizat la locul indicat de apelant, a identificat o grenadă defensivă, provenită din cel de-al Doilea Război Mondial. Muniţia a fost ridicată, transportată şi depozitată în condiţii de siguranţă de către specialiştii pirotehnicieni, urmând a fi distrusă la o dată ulterioară.

În intervalul orar 12:05-17:40, pompierii militari din cadrul Detaşamentului 2 Oradea şi Secţiei de Pompieri Beiuş au intervenit pentru stingerea a trei incendii produse la un tomberon de pe strada Eroul Necunoscut şi la un teren viran din municipiul Oradea, respectiv la un container de resturi menajere de pe strada Traian din municipiul Beiuş. Nu s-au înregistrat pagube materiale, arzând vegetaţie uscată şi deşeuri menajere.

În aceeaşi zi, în jurul orei 16:25, Detaşamentul 1 de Pompieri Oradea a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o gospodărie situată pe strada Iuliu Hossu din municipiu. În momentul sosirii forţelor de intervenţie, flăcările se manifestau violent la magazia de lemne din curtea gospodăriei, ameninţând să se extindă la construcţiile aflate în apropiere. Pompierii militari au acţionat cu două autospeciale de lucru cu apă şi spumă, reuşind să împiedice propagarea flăcărilor la locuinţa aflată în proximitate şi la o altă construcţie învecinată. Au ars magazia de lemne, doi metri pătraţi scândură şi deşeuri. Ca urmare a producerii evenimentului, provocat cel mai probabil de utilizarea focului deschis în spaţii deschise fără respectarea normelor de apărare împotriva incendiilor, proprietarul locuinţei a suferit arsuri superficiale la nivelul pometelui stâng. Echipajul de prim ajutor calificat al Detaşamentului 2 de Pompieri Oradea a acordat bărbatului îngrijirile necesare.

În cursul nopţii de luni spre marţi, între orele 00:40-2:30, pompierii militari din cadrul Detaşamentului Marghita, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Tăuteu, au localizat şi lichidat un incendiu produs la o şură din cadrul unei gospodării situate în localitatea Bogei, comuna Tăuteu. Evenimentul, a cărui cauză probabilă a constituit-o fumatul în locuri nepermise, s-a soldat cu pagube constând în acoperişul construcţiei afectate de incendiu, circa trei tone fân, aproximativ doi metri cubi lemne de foc şi cu degradarea unei cantităţi de circa zece tone fân.

În dimineaţa zilei de marţi, în jurul orei 4:50, echipajele Detaşamentului 2 de Pompieri Oradea au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la acoperişul unei locuinţe de pe strada Crivăţului din municipiu.

Incendiul a fost localizat şi lichidat în aproximativ 20 de minute, pompierii militari reuşind să împiedice propagarea acestuia la încăperile casei, salvând astfel bunuri de o valoare considerabilă. Ca urmare a producerii evenimentului, generat cel mai probabil de coşul de fum necurăţat de funingine, a ars o suprafaţă de aproximativ 40 metri pătraţi acoperiş din lemn cu învelitoare de ţiglă.

Trimite articolul

X
Taguri:
112 ,
incendiu ,
ISU Crisana ,
oradea ,
strada harghitei
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    Erik Lincar: „Am câștigat acest meci împotriva tuturor”
    Pentru a treia oară în acest sezon, Erik Lincar nu a încheiat jocul pe banca tehnică, fiind eliminat în minutul 87 de arbitrul Horațiu Feșnic.

    FC Bihor

    Ovidiu Burcă: „Este un duș rece pentru noi, sper să ne trezim”
    Neînvinsă în fața FC Bihor în celelalte două dueluri, 2-2 la Oradea și o victorie cu 3-0 la Sfântu Gheorghe, Sepsi a simțit din nou gustul amar al înfrângerii după 18 etape.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a biruit de Sf. Gheorghe! Orădenii au întrerupt seria de 18 meciuri fără înfrângere a lui Sepsi!
    FC Bihor Oradea a obținut a doua victorie în play-off, dar ce victorie, la capătul unui meci extrem de disputat și tensionat cu viceliderul Sepsi Sfântu Gheorghe. Bihorenii au avut 2-0, au fost egalați, iar în prelungiri Vătăjelu a adus o dulce victorie. Și-a făcut un frumos cadou de ziua lui, deoarece vineri înplinește 33 de ani.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Ce minister preia premierul dar și restul din guvern
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a luat act de demisiile miniștrilor susținuți de PSD, anunțând că va trimite președintelui Nicușor Dan propunerile pentru a-i înlocui.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat exproprierile pentru realizarea nodului rutier de la Spinuș pe Autostrada Transilvaniei
    Guvernul a adoptat, în ședința din 23 aprilie, hotărârea privind declanșarea procedurilor de expropriere necesare realizării nodului rutier care va lega viitoarea autostradă A3 de drumul național DN 1P, în zona localității Spinuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat: 10.000 de femei vor beneficia anual de fertilizare în vitro. Câți bani se vor oferi
    Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii, Programul social de interes național pentru susținerea cuplurilor și a persoanelor singure în vederea creșterii natalității, valabil pentru perioada 2026–2030.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X