BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Scandal la scoala din Lazareni

Scandal la scoala din Lazareni

la 31 March 2011 08:27
31 March 2011 08:27
<p>Câţiva părinţi de la Şcoala din <strong>Lazareni</strong> cer demisia directoarei Rodica Pojoga.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Câţiva părinţi de la Şcoala din <strong>Lazareni</strong> cer demisia directoarei Rodica Pojoga.</p>

Trimite articolul

X

Ei au intrat, miercuri, în şcoala şi i-au cerut directoarei de la Lazareni să demisioneze. Oamenii sunt nemulţumiţi de faptul că pruncii lor nu sunt transportaţi cu microbuzul şcolii şi că elevii romi de la Scoala Caleb vor fi mutaţi la Scoala unde învaţă şi copiii lor.

„Locuim la peste trei kilometri de şcoală. În total, fetiţa mea face şase kilometri şi jumătate. E foarte mult pentru un copil de şapte ani. Maşina trece prin faţa casei noastre şi nu opreşte”, a spus o mămică nemulţumită.

Directoarea instituţiei de învăţământ spune că microbuzul transportă copiii din localităţile învecinate. Acest lucru este confirmat şi de reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor.

„Avem un Ordin de Ministru prin care doar 16 copii au dreptul să meargă la şcoală cu microbuzul şcolar. Aceştia trebuie să fie din satele învecinate, nu din localitatea în care învaţă ”, a declarat Ramona Bacter, purtătorul de cuvânt al ISJ Bihor.

În ceea ce priveşte mutarea copiilor din colonia romă, Ramona Bacter spune că există un Ordin de Ministru care trebuie pus în aplicare.

„Cei 30 de copii romi au învăţat la Şcoala Caleb, care funcţiona pe lângă Fundaţia cu acelaşi nume. Fundaţia nu-şi mai asumă această responsabilitate. În Consiliul de Administraţie de săptămâna viitoare se va lua o decizie în acest sens. Desegregarea s-a produs şi în alte localităţi, precum Ineu, Tămaşda. Ordinul va fi pus în aplicare şi la Lazareni”, a punctat jurista Ramona Bacter.

Cu toate acestea, părinţii copiilor sunt hotărâţi să se opună.

Crina Dobocan

Trimite articolul

X
Taguri:
lazareni ,
scandal ,
scoala
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A murit Cornel Bubui, cel cunoscut drept Moș Crăciun de la Oradea!
    Cornel Bubui s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut public de soția sa, Margareta Bubui, printr-un mesaj postat pe Facebook.

    Cultură

    Poveşti în imagini, din Uganda. Tamás Tóth semnează expoziţia „Pe urmele trestiei de zahăr”, deschisă în Cetate
    Expoziţia reuneşte 75 de lucrări color care oferă o perspectivă aparte asupra oamenilor simpli din Uganda.

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale în Liga 3. Lotus Băile Felix a remizat cu Unirea Sântana, iar Bihorul Beiuș a învins Viitorul Arad
    Două dintre cele patru echipe bihorene din Liga 3 au susținut sâmbătă dimineață meciuri de pregătire în vederea noului sezon.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Cultură

    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine după 8 ani în cadrul FITO. Vezi ce spectacole se vor juca
    Programul ediţiei a VI-a prezintă nouă spectacole pentru copii de toate vârstele și familii, care se vor juca la Sala Arcadia.

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024.

    FC Bihor

    FOTO
    Prima victorie din campionat se lasă așteptată. După succesul cu Farul, orădenii au remizat cu Olimpia Satu Mare
    CSM Olimpia Satu Mare și FC Bihor au terminat la egalitate, scor 0-0, în meci contând pentru etapa a 4-a din Liga 2.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X