BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Schimbari in Consiliul Local si Consiliul Judetean, anticipate la Draganeşti

Schimbari in Consiliul Local si Consiliul Judetean, anticipate la Draganeşti

la 12 December 2012 13:44 Reactualizat la: 12 December 2012 19:50
12 December 2012 13:44 Reactualizat la: 12 December 2012 19:50
Doi tineri, Adrian Felea şi Bogdan Manafu, vor deveni aleşi locali, în locul celor care au devenit parlamentari.
Scris de Călin Corpaş - Doi tineri, Adrian Felea şi Bogdan Manafu, vor deveni aleşi locali, în locul celor care au devenit parlamentari.

Trimite articolul

X

O dată cu accederea în Parlament a unor consilieri locali şi judeţeni, vor fi permutări şi în forurile legislative locale. În locul consilierilor locali USL, liberalii Florica Cherecheş şi Ioan Cupşa, ajunşi deputaţi, ar urma să vină Ioan Tau şi Adrian Felea, tot membri PNL. Tau a mai fost consilier local şi în mandatul trecut. Tânărul Adrian Felea (27 de ani) este fiul universitarului Ioan Felea, care, la rându-i, a fost consilier local PNL între 2008 şi 2012.

Preşedintele PNL Oradea, Ilie Bolojan, ne-a declarat miercuri că cei doi, Tau şi Felea, sunt următorii pe lista PNL, dar decizia va fi luată de Biroul Politic Municipal al PNL Oradea, ce se va întruni joi. De asemenea, Biro Rozalia va pleca din Consiliul Local, urmând să fie înlocuită de un coleg din UDMR, al cărui nume nu a fost dat încă publicităţii.

 

Bogdan Manafu

Şi în Consiliul Judeţean se vor opera modificări. Consilierul judeţean PDL Liviu Laza-Matiuţă a devenit deputat în Colegiul 4 Beiuş, la redistribuirea mandatelor de către Biroul Electoral Central. Oarecum în mod ironic, în locul său ar veni consilier judeţean tânărul Bogdan Manafu (26 de ani), cel care iniţial fusese creditat de mediul politic bihorean cu mandatul de deputat în Colegiul 2 Săcueni! Preşedintele PDL Bihor, Gavrilă Ghilea, a confirmat că „în mod normal” Manafu îi va lua locul lui Matiuţă. Ieri, Manafu sufla şi-n iaurt după ce s-a „ars” cu mandatul de deputat. Circumspect, Manafu spunea că aşteaptă ca „procedurile să-şi urmeze cursul”.

Fostul consilier PDL de Oradea, patronul Star West Vasile Petruţ va deveni acum consilier judeţean din partea PPDD. Petruţ va intra în CJ Bihor pe locul lui Ioan Hulea, devenit deputat în Colegiul 3 Aleşd, la redistribuirea mandatelor. „M-a băgat acolo cineva. N-am fost nici fericit, nici nefericit. N-am activat politic, n-am făcut campanie electorală. Dacă e cea mai mică discuţie, renunţ la acest mandat, pentru că nu sunt foarte hotărât să fac politică”, ne-a declarat Petruţ, miercuri.

Devenit deputat, şi Szabo Odon va renunţa la mandatul de consilier judeţean, dar ieri nu se cunoştea numele viitorul consilier judeţean UDMR.

 

 Vasile Petrut

Anticipate la Drăgăneşti

În comuna Drăgăneşti din zona Beiuşului vor avea loc alegeri anticipate, după ce primarul Gheorghe Bogdan a fost ales deputat în Colegiul 5 Sânmartin-Ceica.

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri parlamentare ,
consiliul judetean bihor ,
consiliul local ,
schimbari
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Horoscop 27 aprilie - 3 mai
    Horoscopul în această săptămână:

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Festivalul Salcâmului în Floare revine după pauză: ediția aniversară, în format adaptat
    Primăria orașului Valea lui Mihai a anunțat reluarea unuia dintre cele mai așteptate evenimente locale, după ce acesta nu a mai fost organizat anul trecut din motive economice.

    România

    Operațiunea Jupiter. Descinderi în peste 70 de cazuri de nerespectare a drepturilor de proprietare intelectuală
    Aproape 200 de percheziții au loc, în dimineața de luni, în toată țara, în cadrul Operațiunii „Jupiter”, organizată în contextul Zilei Internaționale a Proprietății Intelectuale, celebrată în fiecare an pe 26 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nevaccinarea ucide: un copil sub un an a murit anul trecut de rujeolă. Imunitatea de grup l-ar fi salvat
    Cazul unui copil de sub un an decedat de rujeolă readuce în prim-plan riscurile nevaccinării, mai ales pentru cei care nu pot fi imunizați. Deși curentul antivaccinist este vizibil în spațiul public, amploarea lui este mai redusă decât pare: potrivit medicului epidemiolog Adina Budea, doar circa 10% dintre părinți refuză vaccinarea, iar o parte dintre aceștia revin ulterior asupra deciziei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Închisoare cu executare pentru un orădean care și-a distrus de două ori brățara de supraveghere
    8 luni de închisoare, cu executare. Este pedeapsa pe care a primit-o un orădean pentru că și-a distrus de două ori brățara electronică de supraveghere, care i-a fost montată după ce propria mamă a obținut împotriva lui un ordin de protecție.

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO/VIDEO
    „Leii roșii” au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale. CSM CSU Raiffeisen conduce în seria cu FC Argeș
    Echipa orădeană a câștigat cu scorul de 89-78 cea de-a doua partidă cu FC Argeș Basketball Pitești, contând pentru sferturile de finală din turneul play off al Ligii Naționale de baschet masculin.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X