BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Se scumpeşte gunoiul, va fi 11,60 lei/persoană

Se scumpeşte gunoiul, va fi 11,60 lei/persoană

De Cristina Ghilea
la 31 January 2020 09:58
8 Comentarii

Se scumpeşte gunoiul, va fi 11,60 lei/persoană

Halda ecologică de gunoi
31 January 2020 09:58
Aleşii au aprobat şi proiectul tehnic pentru impermeabilizarea depozitului ecologic de deșeuri de pe strada Matei Corvin.
Scris de Cristina Ghilea - Aleşii au aprobat şi proiectul tehnic pentru impermeabilizarea depozitului ecologic de deșeuri de pe strada Matei Corvin.

Trimite articolul

X

Teoretic, RER Vest este la final de contract în Oradea, în Primărie fiind în evaluare ofertele pentru atribuirea contractului de salubrizare. Practic, şi-a trecut însă prin Consiliul Local întrunit luna aceasta, majorarea tuturor tarifelor. Argumentele pentru creşterea preţurilor la care prestează salubrizatorul sunt „creşterea taxei pe economia circulară, începând cu 1.01.2020, de la 30 lei/tonă la 80 lei/tonă”, inflaţia comunicată de Institutul Naţional de Statistică la 3,18% şi creşterea, din prima zi a acestui an, a salariului minim, la 2.230 de lei, de la 2.080 de lei. Pentru că majoritatea angajaţilor RER sunt plătiţi cu salariul minim pe economie, modificarea acestui prag înseamnă creşterea cheltuielilor cu munca vie la nivelul societăţii, de 4,63%, se arată în raportul de specialitate al hotărârii aprobate de aleşii locali.

Astfel, clienţii persoane fizice vor primi pe factura de gunoi noile tarife, de 11,60 de lei pe persoană. Procentul de creştere este de 7,63%.

Colectarea, transportul şi depozitarea deşeurilor ridicate de la persoane juridice creşte cu peste 51,5%, de la 163,5 lei/tonă, la 194,6 lei/tonă.

Serviciile prestate de RER Primăriei, precum măturatul stradal, golirea coşurilor de gunoi sau deszăpezirea, au fost scumpite cu procente situate între 2% şi 4,75%.

În aceeaşi ședință de Consiliu Local, din 28 ianuarie, a fost aprobat proiectul tehnic pentru obiectivul de investiție „Închiderea cu acoperire finală a depozitului ecologic de deșeuri nepericuloase – etapa 1+2”. „Impermeabilizarea depozitului ecologic de deșeuri municipale va duce la protecția de durată împotriva formării de mirosuri și praf, împiedicarea împrăștierii de către vânt a deșeurilor ușoare (hârtie, plastic), împiedicarea pătrunderii apei din precipitații în corpul depozitului, a scurgerii poluanților în apa subterană, a migrării gazului în atmosferă, a apariției incendiilor în depozite, a deteriorării stratului de vegetație de la suprafață din cauza gazului de depozit, înmulțirea păsărilor și a altor animale”, transmite municipalitatea, prin comunicat de presă.

După impermeabilizare, se va trece la cultivarea celulelor, fapt care va integra zona depozitului în peisajul înconjurător.

Valoarea totală a investiției este de peste 12,7 milioane de lei, iar durata de realizare a lucrărilor este de 16 luni.

Finanțarea investiției se va realiza din sumele colectate în ”fondul pentru închiderea depozitului și urmărirea post închidere”, constituite din cote aplicate tarifului de depozitare, conform actului adițional la contractul de parteneriat public privat, încheiat între Municipiul Oradea și firma Keviep Kft.

Accesarea sumelor de către operatorul Eco Bihor S.R.L se va realiza progresiv, pe măsura avansării lucrărilor. Investiția presupune închiderea permanentă a corpului depozitului de deșeuri nepericuloase pe o suprafață de 63.635 mp, închiderea temporară a corpului depozitului de deșeuri nepericuloase pe o suprafață de 1.793 mp, realizarea unui șanț desecator, o stație de pompare, decantor de ape pluviale și amenajarea unui drum de cca 200 m. „În această primăvară, se va derula procedura pentru licitație și până anul viitor, zona depozitelor va fi complet închisă, asigurând o gestionare corectă a depozitării deșeurilor”, a declarat primarul Ilie Bolojan.

Trimite articolul

X
Taguri:
gunoi ,
pret ,
rer
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. notatourist says:
    January 31, 2020 at 12:39 pm

    E ceva ce nu se scumpeste in orasul faptelor bune? Sunt multi si sunt flamanzi toti

    Reply
  2. Primar says:
    January 31, 2020 at 12:59 pm

    Impozit gunoi apa căldură totul a crescut mai puțin veniturile majoritarilor plătitori de taxe deci netul la saltul minim crescut de la 01.01 este depasit cu mult de creșterea marilor frumos Ilie cand vom intra in faliment ce vei face ne vei lua casele asai mai Ilie Bolovan mare stăpân de oraș?

    Reply
  3. claudiu says:
    January 31, 2020 at 2:11 pm

    la pretul acesta cumpar toti alesi locali, judeteni, groapa pentru astfel de gunoiae unde este?

    Reply
  4. Staţioneazã says:
    January 31, 2020 at 10:08 pm

    Nu se depopuleazã, se taxeazã.

    Reply
  5. Blabla says:
    February 1, 2020 at 4:18 pm

    -cu ce este de vina primarul ca PSD a crescut taxa pe economia circulara?

    Reply
  6. ma-ta says:
    February 3, 2020 at 6:41 pm

    gon1ule, de 3 luni sunteti la conducere, nu te mai kk pe tine!

    Reply
  7. Ehehwgwg says:
    February 3, 2020 at 9:48 pm

    Cate apartamente sa aibe astia din Rer Vest?

    Reply
  8. Daniela says:
    February 8, 2021 at 4:10 pm

    Adevarul e ca Oradea nici nu este un oras scump,iar salariile sunt de toata lauda(majoritatea minimum pe economie),taxele sunt o nimica toata,mi se pare normal sa mai cresti orice taxa prinzi.In Oradea e bine sa fii turist dar nu sa iti mananci zilele pe aici.Devine de nelocuit pt omul de rand.

    Reply
  9. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exproprieri în Bihor pentru Autostrada A3. Peste 120.000 mp trec la stat pentru construirea nodului rutier de la Spinuș
    Compania Națională de Investiții Rutiere a anunțat că a fost emisă decizia de expropriere pentru terenurile pe care se va construi viitorul nod rutier de la Spinuș, care va asigura legătura dintre DN1P și Autostrada A3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gala Umorului cu Divertis, Festivalul de lavandă și Târgul de Viniluri. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 26-28 iunie.

    Economic

    Schimbare importantă la plata pensiilor în iulie 2026. Când intră banii
    Pensionarii care își primesc veniturile prin transfer bancar vor beneficia de o modificare a calendarului de plată în luna iulie 2026.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    România

    Șoferii care uită permisul sau talonul acasă ar putea scăpa de amendă. Proiectul a trecut de Senat
    Senatul a adoptat un proiect de lege care prevede faptul că șoferii care nu pot prezenta permisul de conducere și talonul mașinii pot scăpa de amenzi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cu barca pe Crișul Repede. Autoritățile și asociațiile locale lansează un program integrat de agrement
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 25 iunie, hotărârea privind implementarea inițiativei „Sport, natură și comunitate pe Crișul Repede”, un program care urmărește transformarea râului într-un spațiu destinat activităților sportive, recreative și educative desfășurate în centrul orașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la lac uitat la barieră împotriva viiturilor: Primăria Oradea vrea să salveze acumularea de pe Valea Izvor
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 25 iunie, solicitarea de transfer a barajului și lacului de acumulare Izvor din domeniul public al statului în domeniul public al municipiului Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X