BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Seară de autor: Orbán Miklós, în Sala Festivă a Universităţii Creştine Partium. Invitat, artistul Călin Pop

Seară de autor: Orbán Miklós, în Sala Festivă a Universităţii Creştine Partium. Invitat, artistul Călin Pop

De Camelia Buşu
la 14 February 2025 13:16

Seară de autor: Orbán Miklós, în Sala Festivă a Universităţii Creştine Partium. Invitat, artistul Călin Pop

14 February 2025 13:16
Artistul Orbán Miklós propune un concert cu piese pe versurile poeţilor József Attila şi Ady Endre.
Scris de Camelia Buşu - Artistul Orbán Miklós propune un concert cu piese pe versurile poeţilor József Attila şi Ady Endre.

Trimite articolul

X

Artistul orădean Orbán Miklós organizează o seară de autor. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 15 februarie, începând cu ora 18:00, în Sala Festivă a Universităţii Creştine Partium.

În prima jumătate a concertului se vor audia cântece inspirate din poeziile lui József Attila, piese care formează coloana vertebrală a unui viitor album.

În a doua jumătate a spectacolului, publicul va putea asculta selecții din cântece pe versurile poetului Ady Endre, incluse pe albumul „Anul miracolelor”. Urmare firească a unei îndelungate perioade de cercetare a operei lui Ady Endre, albumul este o imersie în universul liric sublimat melodic de Orbán Miklós, aducând un omagiu poetului, la împlinirea unui secol de la trecerea sa în nefiinţă.

Invitatul serii este chitaristul Călin Pop, solistul trupei Celelalte Cuvinte. Cei doi au urcat împreună pe scena Filarmonicii de Stat Oradea şi în 2019, în spectacolul-concert „A csodák esztendeje” – Anul miracolelor”, o incursiune sonoră în universul poetului Ady Endre, o sinteză artistică, deopotrivă poetică şi melodică, un spectacol conceput de muzicianul Orbán Miklós.

Sunetul va fi asigurat de tehnicianul de sunet Zsolt Simó. Prețul biletului pentru adulți este de 15 lei. Biletul costă 10 lei pentru pensionari și studenți. La concert vor fi disponibile albumele „Three Moons” și „The Year of Miracles”.

Orbán Miklós este născut la Oradea, în 1968. Este muzician autodidact, crescut şi format în spiritul culturii cosmopolite a Oradiei. Se autodefineşte ca fiind un muzician de rock progresiv, compozitor şi instrumentist, stăpânind percuţia şi chitara.

De-a lungul timpului, a înfiinţat alături de alţi muzicieni trupe precum Play Off, King B, Pe cont propriu, Neurotica şi a cântat alături de artiştii: Vlad Spătar, AG Weinberger, Marius Pop, Dutka András, Joe Balogh, Horváth Mircea Lászlo, Balogh Bandi, Mihai Breazu, Vladimir Săteanu.

A participat în calitate de muzician în cadrul proiectului Sonet Bihorean, realizat de Florian Chelu Madeva, dar şi ca instrumentist (tobe) la înregistrarea discului Mighty Business, realizat de AG Weinberger. A avut turnee în Ungaria, Germania, Italia, Elveţia şi Germania. Discografie: King B, Play Off, Harom Hold, A csodák esztendeje. Este profesor de tobe şi chitară în Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
calin pop ,
miklos orban ,
oradea ,
seara de autor ,
Universitatea Crestina Partium
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident grav pe E60, în Poieni, două persoane din Bihor implicate. A intervenit elicopterul SMURD
    Un accident grav în care au fost implicate două autoturisme și un camion a avut loc în cursul serii de miercuri, 20 mai, pe E60, în localitatea Poieni.

    România

    Șoferii români pot lua amendă chiar dacă intră pe verde la semafor. Ce prevede Codul Rutier
    Șoferii români pot fi amendați chiar dacă intră pe verde la semafor, în situația în care blochează intersecția și împiedică desfășurarea traficului.

    România

    Unde poți să faci grătar în România, vara asta: grătarele în locuri nepermise aduc amenzi de până la 5.000 de lei
    Odată cu intensificarea controalelor desfășurate de autorități, persoanele care organizează picnicuri sau grătare în zone neamenajate riscă amenzi consistente, de până la 5.000 de lei, potrivit informațiilor publicate de Avocat.net.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    Cultură

    S-a încheiat a şaptea ediţie Infinite Dance Festival, o sărbătoare a diferitelor forme de teatru-dans
    Evenimentul, cu un profil unic în regiune, este un festival de dans și multiart, care reunește diferite forme ale artei dansului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primar din Bihor, prins în flagrant delict de procurorii Parchetului European. E bănuit că a cerut mită 200.000 de lei
    Primarul comunei bihorene Buduslău, István Kócza, a fost prins în flagrant delict, în cadrul unei anchete a Parchetului European (EPPO), în timp ce primea 150.000 de lei, parte a unei mite totale de 200.000 de lei pe care ar fi cerut-o pentru a asigura buna desfășurare a unui contract pentru îmbunătățirea infrastructurii rutiere agricole, finanțat cu fonduri europene.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la două tronsoane ale căii ferate Cluj–Oradea au ajuns la 70%. Circulația trenurilor ar putea fi reluată în 2027
    Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, a anunțat un progres semnificativ pe primele două sectoare ale magistralei feroviare Cluj–Oradea. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X