BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sentință definitivă: femeia umilită și aruncată dezbrăcată în stradă de 3 tineri va primi 50.000 de euro, daune morale

Sentință definitivă: femeia umilită și aruncată dezbrăcată în stradă de 3 tineri va primi 50.000 de euro, daune morale

De Adrian Laboș
la 12 February 2026 13:56
5 Comentarii

Sentință definitivă: femeia umilită și aruncată dezbrăcată în stradă de 3 tineri va primi 50.000 de euro, daune morale

12 February 2026 13:56
Curtea de Apel Oradea a ridicat la 50.000 de euro daunele morale pe care trei tineri trebuie să le plătească unei femei pe care au sechestrat-o și au batjocorit-o în biroul unei firme din Ortiteag, după care au aruncat-o, dezbrăcată, în stradă.
Scris de Adrian Laboș - Curtea de Apel Oradea a ridicat la 50.000 de euro daunele morale pe care trei tineri trebuie să le plătească unei femei pe care au sechestrat-o și au batjocorit-o în biroul unei firme din Ortiteag, după care au aruncat-o, dezbrăcată, în stradă.

Trimite articolul

X

Instanța a admis apelul victimei și a modificat sentința din august 2025 a Tribunalului Bihor, care i-a acordat femeii 20.000 de euro. În schimb, Curtea a respins apelul inculpaților și pe cel al Parchetului Militar și a păstrat pedepsele de câte 2 ani și 4 luni de închisoare, cu suspendare, aplicate lui Florin Costa, surorii acestuia, Andrada, și soțului tinerei, Cătălin Butuc.

Pe parcursul termenului de supraveghere de 4 ani, cei trei sunt obligați să presteze câte 100 de zile de muncă în folosul comunității. Hotărârea dată joi de Curtea de Apel Oradea este definitivă.

„Corecție” pentru o presupusă relație

Florin Costa (33 de ani) și soții Andrada, de 31 de ani, și Călin Butuc (35 de ani) au fost anchetați de Parchetul Militar Cluj din cauza faptului că, la data comiterii faptei, pe 8 octombrie 2021, cel din urmă era pompier.

Potrivit investigațiilor, cei doi frați – Florin și Andrada au chemat-o în acea zi la biroul din Ortiteag pe contabila firmelor conduse de tatăl lor, invocând o situație legată de niște acte. În realitate, au stabilit anchetatorii, voiau să-i ceară să demisioneze și să-i aplice o corecție femeii de 44 de ani, din Oradea, pe care o suspectau că are o relație cu tatăl lor.

Potrivit sentinței Tribunalului Bihor, consultată de Bihon, tinerii i-ar fi prezentat victimei dovezi ale presupusei legături, după care ar fi lovit-o cu palmele, pumnii și cu un baston. Apoi i-ar fi legat mâinile, i-au tăiat părul cu o foarfecă și cu un aparat de tuns, după care i-au ras sprâncenele, se menționează în hotărârea primei instanțe. În plus, au dezbrăcat victima și i-au tăiat hainele și lenjeria. Apelat de tânără, Cătălin Butuc a venit și ar fi participat la agresiune, punându-i contabilei piciorul pe cap.

Umilită cu o lesă

„Animați de intenția de a o umili într-o măsură cât mai mare, inculpații au decis să-i pună părții civile, la gât, o zgardă cu lesă, destinată câinilor ce erau deținuți la sediul societății”, a reținut Tribunalul Bihor.

Ulterior, victima a fost dezbrăcată și i s-a pus un căluș în gură, fiind abandonată în fața casei mamei sale. Agresorii au fost reținuți a doua zi și au fost arestați, iar ulterior puși în arest la domiciliu până în februarie 2022, sub acuzațiile de lipsire de libertate în mod ilegal și lovire sau alte violențe.

În plus, cei trei au fost inculpați pentru furt, pe motiv că i-ar fi luat contabilei hainele, geanta, telefonul, laptopul și cheile mașinii, dar și 9.000 de euro, bani pe care aceasta îi păstra în birou. Tinerii au fost achitați pentru această acuzație, judecătorii stabilind că fapta nu a existat.

Trei tineri acuzați că au sechestrat o femeie și au batjocorit-o – obligați să achite daune morale de 20.000 de euro

Trimite articolul

X
Taguri:
50 000 euro ,
aruncata in strada ,
condamnare ,
daune ,
femeie dezbracata
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Andrei says:
    February 12, 2026 at 9:17 pm

    Mi se pare putin! La ala cu pozele nud ii ceri 20.000 iar la nesimtitii astia numai 50.000 si sunt toti scapati fara nici o zi de puscarie!!!!

    Reply
  2. gyuszi says:
    February 13, 2026 at 11:18 am

    In situatii de genul nu ar trebui sa aiba parte de suspendarea executarii pedepsei cu inchisoarea. Nu e o fapta facuta din greseala, o izbucnire de o secunda. E o fapta care s-a petrecut de-a lungul mai multor ore, premeditata.
    Aici se vede cum functioneaza justitia in Romania. Pacat.

    Reply
  3. SORIN GANE says:
    February 13, 2026 at 1:46 pm

    INTREBARE – DE UNDE ?- PENTRU A FACE ACEA SUMA , AMARITII AIA VOR TREBUI SA MUNCEASCA TOTI TREI 100 DE ANI DE ACUM INCOLO

    Reply
  4. Bine taxat dezbracatul ăsta ! says:
    February 14, 2026 at 4:04 pm

    Daca incaseaza cei 50.000 de coco, cred ca o sa ii intre in obicei ca sa se dezbrace singura saptamanal de doua ori.
    Ca sa nu mai munceasca niciodata in veața ( anume am scris asa ! ) ei .

    Reply
    • xxx says:
      February 15, 2026 at 7:13 am

      Asa face maica-ta?

      Reply
  5. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Nouă jucători noi, plus alții zece în probe, la reunirea CS Bihorul Beiuș
    Luni, 13 iulie, de la ora 18:00, a fost programată reunirea echipei CS Lotus Băile Felix, revelația play-out-ului din Liga 3, Seria 8.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Apa caldă, oprită în mai multe zone din Oradea din cauza lucrărilor la pasajul de pe Magheru
    Furnizarea apei calde se va întrerupe începând de miercuri, 15 iulie, ora 8:00.

    Bihon CSM Oradea

    Conducerea CSM Oradea a stabilit prețul biletelor și abonamentelor pentru viitorul sezon
    Clubul Sportiv Municipal Oradea pune în vânzare noile abonamente și bilete pentru sezonul competițional 2026-2027 al echipei de baschet.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Schimbare istorică pentru euro: UE renunță la o bancnotă și pregătește un nou design pentru toate celelalte
    Uniunea Europeană se apropie de o schimbare importantă în ceea ce privește aspectul bancnotelor euro. Banca Centrală Europeană (BCE) lucrează la o nouă serie de cupiuri, iar în competiția pentru design au rămas două concepte majore: unul inspirat din patrimoniul cultural european, iar celălalt dedicat naturii și biodiversității continentului. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la bodycam pentru Poliția Locală la sprijin pentru familii. Bilanțul activității deputatei liberale Arina Moș în Parlament
    Deputatul PNL de Bihor Arina Moș, și-a prezentat, într-un document trimis redacției, raportul privind activitatea desfășurată în sesiunea parlamentară februarie – iunie 2026. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de furtuni în zona montană din Bihor: averse torențiale, vijelii și grindină
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torențiale și vijelii, valabilă miercuri în regiunile montane.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X