BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Septembrie, luna săpăturilor pe Magheru

Septembrie, luna săpăturilor pe Magheru

la 3 September 2015 18:21
3 September 2015 18:21
Comisia de circulaţie a acceptat restricţionatrea traficului până în 15 septembrie.
Scris de erdei - Comisia de circulaţie a acceptat restricţionatrea traficului până în 15 septembrie.

Trimite articolul

X

Zona intersecţiei bulevardului Magheru cu Republicii este „teatrul de luptă” pentru lucrări ample de înlocuire a reţelelor de termoficare, în baza celui mai bănos proiect cu finanţare europeană derulat de Primărie. Traficul are serios de suferit iar situaţia se va extinde pe toată durata lunii septembrie, transmite municipalitatea printr-un comunicat de presă.

Conform pretenţiilor formulate de cei care supraveghează derularea proiectului, constructorii au trebuit să ia măsuri de urgentare a ritmului de execuţie – extinderea programului de lucru pe perioada wekend-ului, suplimentarea numărului de echipe şi utilaje, program de lucru prelungit, inclusiv pe perioada nopţii, lucrul în două schimburi, pentru a reface zona afectată în cel mai scurt termen posibil.

„Lucrările de modernizare a reţelei de conducte au un grad de dificultate ridicat, atât din punct de vedere al soluţiei tehnice – în contextul intersecţiei cu alte utilităţi (electricitate, gaz, apă, canal, telefonie şi internet), cât şi prin faptul că aceste lucrări se desfăşoară în oraş, sub trafic, utilajele necesare lucrărilor având accesibilitate redusă în şantier iar manevrabilitatea este destul de limitată”, spune comunicatul Primăriei.

Fibră optică în sistem

Lucrările presupun desfacerea pavajului, a trotuarelor, carosabilului sau zonei verzi, după caz, demontarea plăcilor de pe canalul termic vechi şi dezafectarea conductelor existente. Noul sistem de conducte se montează pe pat de nisip respectând pantele tehnologice necesare. E necesară efectuarea probelor de presiune impuse de normative, izolarea cu mansoane şi spumă poliuretanică a sudurilor, construirea de cămine de racord, aerisire sau golire, echiparea acestora cu organe de închidere şi sistem de ventilare naturală. Proiectul prevede şi introducerea instalaţiei de fibră optică pentru monitorizarea funcţionalităţii sistemului şi a parametrilor de reţea, instalaţii electrice subterane, refacerea terenului şi aducerea acestuia la starea iniţială.

Lucrările executate în carosabil se desfăşoară numai după obţinerea avizelor şi autorizaţiilor de execuţie/desfacere eliberate de către Primărie şi Poliţia Rutieră. Restricţionarea traficului auto din zona intersecţiei de la magazinul Crişul afectată în acest moment de lucrări până la data de 15.09.2015. Lucrările actuale din zona magazinului Crişul au ca termen de finalizare data de 30 septembrie 2015.

Contractul de lucrări este parte componentă a Proiectului cu finanţare POS Mediu – „Reabilitarea sistemului de termoficare urbană la nivelul Municipiului Oradea pentru perioada 2009 – 2028 în scopul conformării la legislaţia de mediu şi creşterii efecienţei energetice”. Lucrările de reabilitare sunt executate de către asocierea Construcţii Bihor SA – Energomontaj SA.

Trimite articolul

X
Taguri:
bulevardul magheru ,
oradea ,
Republicii ,
trafic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    Punctele de stabilitate pot aduce pensii mai mari. Cine beneficiază de acest avantaj și cum se calculează
    Românii care au lucrat și au contribuit la sistemul public de pensii mai mult de 25 de ani pot beneficia de un avantaj important la stabilirea pensiei.

    Economic

    România este pe primul loc în lume la un beneficiu pe care milioane de părinți îl folosesc
    România se situează pe primul loc într-un clasament internațional privind concediul de maternitate plătit, întocmit pe baza datelor OCDE aferente anului 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canicula pune stăpânire pe Bihor: temperaturile ar putea ajunge la 39 de grade la începutul lui august
    Vremea se va încălzi semnificativ în Crișana, inclusiv în județul Bihor, pe parcursul următoarelor două săptămâni, iar începutul lunii august va aduce un nou episod de caniculă.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pedepse reduse pentru doi tâlhari din Oradea. Motivul: nu era încă întuneric la ora comiterii faptei
    Doi bărbați au obținut la Curtea de Apel Oradea reducerea pedepselor pe care le-au primit pentru tâlhărie, după ce instanța de control judiciar a schimbat încadrarea juridică a faptei de care au fost acuzați, pe motiv că la ora comiterii infracțiunii nu era încă întuneric.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 28 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 28 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comunicat de presă Comuna Diosig
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X