BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Servicii electronice de comunicare cu Fiscul

Servicii electronice de comunicare cu Fiscul

la 29 June 2015 16:56
29 June 2015 16:56
Pentru evitarea aglomeraţiei la ghişee, contribuabilii au la dispoziţie două servicii de comunicare cu Fiscul.
Scris de erdei - Pentru evitarea aglomeraţiei la ghişee, contribuabilii au la dispoziţie două servicii de comunicare cu Fiscul.

Trimite articolul

X

Două servicii de comunicare electronică cu Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) au la dispoziţie persoanele fizice. Identificate printr-un cod numeric personal, acestea pot accesa 24 de ore din 24 „Spaţiul privat virtual” şi „Buletinul informativ fiscal”.

„Spaţiul privat virtual”

Prin intermediul Serviciului „Spaţiul privat virtual” pot fi comunicate documente emise de organul fiscal automat. Este vorba despre decizii de impunere anuală aferente veniturilor realizate începând cu 2013, decizii de impunere privind plăţile anticipate cu titlu de impozit pe venit sau contribuţii de asigurări sociale de sănătate, precum şi privind obligaţiile de plată cu titlu de contribuţii de asigurări sociale pentru veniturile realizate începând cu anul 2015. Alte documente comunicate automat sunt: decizii de impunere privind plăţile anticipate cu titlu de contribuţii de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor pentru veniturile realizate începând cu anul 2015 şi decizii referitoare la obligaţiile de plată accesorii, începând cu data de 1 iulie 2015. La cererea contribuabilului se pot comunica: „situaţia obligaţiilor fiscale de plată la data de …”; „nota obligaţiilor de plată”; „situaţia contribuţiilor de asigurări sociale declarate de către angajatori”; „istoricul acţiunilor şi Registrul documentelor electronice comunicate prin „Spaţiul privat virtual”; „certificatul de atestare fiscală” şi „adeverinţă de venit”.

Totodată, contribuabilii persoane fizice pot emite şi comunica prin „Spaţiul privat virtual” documente către organul fiscal. Este vorba de: cerere privind „Situaţia obligaţiilor fiscale de plată la data de ….”; cerere privind „Nota obligaţiilor de plată”; cerere privind „Situaţia contribuţiilor de asigurări sociale declarate de către angajatori”; cerere privind „Istoricul acţiunilor şi Registrul documentelor electronice comunicate prin «Spaţiul privat virtual»”. De asemenea, se mai pot comunica electronic: Cerere de eliberare a certificatului de atestare fiscală ( de la data de 1 iulie 2015); Cerere de eliberare a unei adeverinţe de venit; Declaraţie privind veniturile realizate din România (formular 200) aferentă veniturilor realizate începând cu anul 2014 şi Cerere privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual pe veniturile din salarii şi asimilate salariilor (formular 230) aferentă impozitului anual datorat începând cu anul 2014.

„Buletinul informativ fiscal”

Categoriile de informaţii publice fiscale comunicate prin serviciul „Buletinul informativ fiscal” sunt: calendarul obligaţiilor fiscale; noutăţi legislative; ghiduri fiscale; campanii derulate; comunicate de presă.

Orice contribuabil poate accesa „Spaţiul privat virtual” prin intemediul portalului: www.anaf.mfinante.gov.ro cu ajutorul unui user name şi a unei parole. Sunt necesare doar datele de identificare, numărul de telefon, adresa e-mail şi numărul uneia dintre decizile de impunere emise de ANAF începând cu anul 2013.

Trimite articolul

X
Taguri:
anaf ,
impozit ,
servicii electronice
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Braț de mari dimensiuni al unui copac din Parcul Libertății, prăbușit peste două mașini. Incidentul, în ziua în care Birta chema orădenii la plimbare
    O creangă uriașă s-a prăbușit peste două mașini în Parcul Libertății din Oradea, fără victime, la scurt timp după modernizarea zonei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Extindere importantă în industria auto: fabrica IWIS își mărește capacitatea de producție
    CTP a finalizat extinderea unei unități de producție din cadrul CTPark Oradea City, unde va fi compania Iwis, proiect în cadrul căreia au fost adăugați 4.000 de metri pătrați în spațiul existent.

    Economic

    Marketing fără consimțământ și date inexacte: un operator online de jocuri de noroc, amendat cu 35.000 de euro
    Un operator de gambling a fost amendat pentru SMS-uri nesolicitate și date inexacte.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    Moțiunea de cenzură împotriva guvernului Bolojan a fost depusă la Parlament. De câti parlamentari a fost semnată
    Moțiunea de cenzură inițiată de grupurile parlamentare PSD, AUR și PACE - Întâi România a fost depusă marți la Parlament. 7

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Motocicletele SMURD din Bihor, intervenții la secundă: peste 270 de misiuni și vieți salvate înaintea ambulanței
    Evenimentul în care s-a prezentat bilanțul activității serviciului moto, precum și importanța acestuia s-a desfășurat în dimineața zilei de marți, 28 aprilie, în cadrul Pieței 100.

    România

    Piața românească a berii, la un minim istoric în 2025, pe fondul creșterii galopante a accizelor
    Piața berii din România a scăzut cu 4% în 2025, la un minim istoric, respectiv 14,4 milioane de hectolitri, cel mai mic nivel din ultimii 20 de ani, pe fondul creșterii accizei la bere cu 26,2% în ultimele 15 luni, a anunțat, luni, directorul general al Asociației Berarii României, Constantin Bratu. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X