BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Simpozion dedicat celor 1700 de ani de la Conciliul de la Niceea

Simpozion dedicat celor 1700 de ani de la Conciliul de la Niceea

De Vasilică Ichim
la 14 October 2025 11:52 Reactualizat la: 14 October 2025 14:56
14 October 2025 11:52 Reactualizat la: 14 October 2025 14:56
În perioada 16–18 octombrie, Oradea va fi gazda unui simpozion internațional cu tema „Primul Conciliu Ecumenic de la Niceea – O mie șapte sute de ani de continuitate și inovație în Tradiția Bisericii”.
Scris de Vasilică Ichim - În perioada 16–18 octombrie, Oradea va fi gazda unui simpozion internațional cu tema „Primul Conciliu Ecumenic de la Niceea – O mie șapte sute de ani de continuitate și inovație în Tradiția Bisericii”.

Trimite articolul

X

 

Desfășurat sub egida Școlii Ardelene, evenimentul marchează 1700 de ani de la primul Conciliu Ecumenic de la Niceea (325–2025), moment fundamental pentru formularea dogmei trinitare și afirmarea credinței ortodoxe împotriva ereziilor ariene.

Lucrările se vor întinde pe trei zile și vor reuni teologi, filosofi, istorici și cercetători din România și din străinătate. Printre invitați se numără Dr. Cristian Bădiliță, Pr. prof. dr. habil. Cristian Barta, Prof. Ines Angeli Murzaku (SUA), Pr. prof. Edward G. Farrugia SJ (Roma), Dr. Alberto Castaldini (Italia) și Dr. Pavol Dancák (Slovacia).

Programul cuprinde conferințe, sesiuni tematice, dezbateri, precum și o liturghie arhierească cu hirotonire de diaconi, la Biserica „Sf. Gheorghe” din Oradea. Temele abordate vor viza fundamentul dogmatic al Crezului niceean, Trinitatea și hristologia antică, influența teologiei niceene asupra liturgiei, ecumenismului și educației creștine, precum și actualitatea canoanelor niceene.

Simpozionul își propune să contribuie la aprofundarea dialogului teologic, promovarea cercetării academice și reafirmarea rolului central al Tradiției apostolice în viața contemporană a Bisericii.

Evenimentul este organizat de Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică Oradea, în parteneriat cu Facultatea de Teologie Greco-Catolică a Universității Babeș-Bolyai – Departamentul Oradea și Seminarul Teologic „Sfinții Trei Ierarhi”.

Trimite articolul

X
Taguri:
1700 de ani ,
Conciliul de la Niceea ,
simpozion
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    ACS Transilvania Sport Academy va avea un staff tehnic nou în Liga 3
    Colaborarea dintre ACS Transilvania Sport Academy și Pavel Popovits nu va mai continua și în Liga 3, antrenorul care a promovat echipa optând pentru dezvoltarea unui proiect personal.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Primăria Oradea a decis: Bazinul acoperit Crișul va deveni Bazinul „Herman Schier”
    Primăria Oradea, care deține în proprietate publică Bazinul acoperit Crișul, a decis schimbarea numelui acestuia.

    Cultură

    Medalie de argint pentru Ovi D. Pop pentru fotografia Belly Dance, oferită de Photographic Society of America
    Fotografia Belly Dance imortalizează un moment al meciului de clasă grea dintre Alexandru Lungu şi Cristian Anheliuc.

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Mașină de 62.000 de euro, căutată de autoritățile din Polonia, descoperită de polițiștii de frontieră din Valea lui Mihai
    Polițiștii de frontieră au identificat autoturismul în valoare de 62.000 de euro în cursul zilei de duminică, 26 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Urmărit pentru infracțiuni rutiere, prins în Bihor. A condus băut și fără permis o mașină radiată de 10 ani
    Un bărbat de 55 de ani, din localitatea Ciumărna, din județul Sălaj, a fost reținut de polițiștii din Salonta în baza unui mandat de executare a 2 ani de închisoare pentru mai multe infracțiuni rutiere.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Destin tragic! Minorul lovit în timp ce circula cu trotineta electrică a decedat la spital în urma rănilor suferite
    Incidentul a avut loc marți, 28 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X