BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Simulare a Evaluării Naționale la nivel de județ: 519 elevi au ales să nu participe

Simulare a Evaluării Naționale la nivel de județ: 519 elevi au ales să nu participe

De Vasilică Ichim
la 19 January 2026 11:50 Reactualizat la: 19 January 2026 16:32

Simulare a Evaluării Naționale la nivel de județ: 519 elevi au ales să nu participe

19 January 2026 11:50 Reactualizat la: 19 January 2026 16:32
Prima probă scrisă la Limba și literatura română în cadrul simulării județene pentru elevii clasei a VIII-a din județul Bihor a avut loc luni, 19 ianuarie.
Scris de Vasilică Ichim - Prima probă scrisă la Limba și literatura română în cadrul simulării județene pentru elevii clasei a VIII-a din județul Bihor a avut loc luni, 19 ianuarie.

Trimite articolul

X

Examenul a avut loc în 138 de unități de învățământ, înregistrându-se prezența a 4.318 elevi, în timp ce 519 elevi au ales să nu participe. Calendarul următoarelor probe din cadrul simulării județene este următorul: 20 ianuarie – proba scrisă la Matematică, 21 ianuarie – proba scrisă Limba și literatura maternă.
În contextul organizării probelor scrise la simularea județeană pentru elevii clasei a VIII-a fiecare unitate de învățământ își adaptează programul în funcție de particularitățile acesteia.

Lucrările vor fi evaluate în mod fizic la nivelul unității de învățământ, de către doi profesori de specialitate. Notele obținute de candidați vor fi trecute în catalog doar la cererea scrisă a elevului. Rezultatele vor fi analizate individual la nivelul claselor și nu vor fi comunicate public.
Subiectele, unice la nivel județean, corespunzătoare fiecărei probe sunt elaborate la nivelul Inspectoratului Școlar Județean Bihor. Elevii vor primi rezultatele în 30 ianuarie 2026.

„În premieră, județul Bihor organizează simulări județene pentru Evaluarea Națională 2026. Inițiativa urmărește atât adaptarea elevilor la rigorile examenului, cât și identificarea ariilor ce necesită îmbunătățire în procesul de pregătire, pentru a asigura rezultate optime în sesiunea din vară”, se afirmă într-un comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Bihor.

Trimite articolul

X
Taguri:
519 elevi ,
au ales sa nu participe ,
bihor ,
evaluare nationala ,
simulare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Investiție de 7,6 milioane de lei. Bază sportivă nouă inaugurată la Sânmartin cu nume importante din fotbal și Cupa Lotus
    Festivalul fotbalistic aflat în desfășurare la Stadionul Lotus din Sânmartin a fost întregit cu inaugurarea Bazei Sportive tip I construită cu fonduri de la Compania Națională de Investiții. O inaugurare fără tăieri de panglică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la un service auto din Bihor. Angajații au fost înjurați și amenințați de un client nemulțumit
    A fost scandal într-un service auto din Bihor, unde patronul și angajații s-au trezit sub o ploaie de amenințări din partea unui bărbat nemulțumit că nu a fost primit fără programare pentru o lucrare la mașină. Individul a pus mâna pe o unealtă de metal și a început să-i înjure și să îi amenințe cu bătaia și cu moartea.

    Cultură

    Interviu cu fashion stylistul Marius Molan, de 20 de ani în domeniul modei: „Vreau să aduc un aport de imagine pentru acest oraş”
    Marius Molan a fost marcat încă din copilărie de eleganţa şi prestanţa bărbatului în uniformă: tatăl său a fost colonel de armată, iar bunicul său a păstrat pe perete portretul Regelui Mihai.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parc fotovoltaic cu peste 200 de panouri, finalizat în comuna Câmpani
    Primăria Câmpani a anunțat finalizarea lucrărilor la parcul fotovoltaic realizat în localitate, urmând ca în perioada următoare să aibă loc recepția finală a investiției.

    Economic

    Regula din bloc pe care mulți o contestă: plătești chiar dacă nu folosești
    În blocurile de locuințe din România, regulile privind întreținerea și repararea spațiilor comune sunt stabilite clar de legislația în vigoare, iar implicațiile financiare îi privesc pe toți proprietarii, indiferent de etaj sau de gradul de utilizare a anumitor zone ale imobilului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 100 de vârstnici vor beneficia de îngrijire la domiciliu printr-un nou proiect. Unde va fi implementat
    În comuna Tinca va fi implementat un proiect dedicat îngrijirii persoanelor vârstnice vulnerabile, finanțat prin Fondul Social European Plus, potrivit datelor transmise de primarul Vlad Popa.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X