BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Șpagă în ziua de Paște. Alți doi polițiști de frontieră din Bihor sunt anchetați pentru luare de mită

Șpagă în ziua de Paște. Alți doi polițiști de frontieră din Bihor sunt anchetați pentru luare de mită

De Adrian Laboș
la 9 June 2026 15:22 Reactualizat la: 9 June 2026 16:26

Șpagă în ziua de Paște. Alți doi polițiști de frontieră din Bihor sunt anchetați pentru luare de mită

FOTO ilustrativ: arhivă Poliția de Frontieră
9 June 2026 15:22 Reactualizat la: 9 June 2026 16:26
Încă doi polițiști de frontieră, colegi de echipaj, din cadrul Sectorului Borș sunt investigați de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor sub acuzația de luare de mită și complicitate la această infracțiune.
Scris de Adrian Laboș - Încă doi polițiști de frontieră, colegi de echipaj, din cadrul Sectorului Borș sunt investigați de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor sub acuzația de luare de mită și complicitate la această infracțiune.

Trimite articolul

X

Primul dintre aceștia este identificat într-o informare a Parchetului județean prin inițialele P.I., cu grad de plutonier adjutant șef, față de care s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale. Conform surselor Bihon, este vorba despre Ioan Pop, un polițist de frontieră care între timp și-a dat demisia din cadrul instituției.

Suspectul este acuzat că în ziua de Paște a anului trecut – 20 aprilie 2025 -, în timp ce era de serviciu în zona unei benzinării de lângă fostul punct de trecere a frontierei Borș 1, ar fi primit 100 de euro de la un apropiat al unui conducător auto. Suma i-ar fi fost dată ca să nu-l amendeze pe șofer pentru o contravenție și pentru a-i restitui acestuia certificatul de înmatriculare al unei remorci care avea inspecția tehnică periodică expirată.

P.I. făcea echipă cu un alt polițist de frontieră – Sergiu Vasile Gorgan -, despre care informarea Parchetului Bihor arată că „ar fi participat la primirea sumei de 100 de euro”. Din acest motiv, ambii agenți sunt anchetați sub acuzația de luare de mită.

Complice la o altă șpagă

În cazul lui Gorgan a fost reținută și infracțiunea de complicitate la luare de mită, pentru o faptă care ar fi fost comisă pe 14 noiembrie 2025. Aflat atunci de serviciu în zona fostului punct de trecere Borș 2 (Autostrada A3), agentul „ar fi acceptat împărțirea sumei de 50 de euro primite de colegul de patrulă de la un conducător auto cetățean străin, sumă oferită în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu”.

Colegul de echipaj al lui Sergiu Gorgan era Alexandru Dulău, un polițist de frontieră care a fost pus sub control judiciar pe 27 mai pentru două fapte de luare de mită comise în noiembrie 2025: o dată de la un șofer de camion care a scos banii de șpagă de la un bancomat de pe Șoseaua Borșului, iar a doua oară direct pe Revolut, de la un șofer străin. În acest din urmă caz a fost reținută complicitatea lui Gorgan, care ar fi încasat 25 de euro prin transfer în contul soției sale.

Invocând „natura și gravitatea faptelor imputate, precum și calitatea de polițist de frontieră în exercitarea căreia acestea ar fi fost săvârșite”, procurorul de caz a dispus ca și Sergiu Gorgan să fie pus, de marți, sub control judiciar pentru 60 de zile, odată cu punerea în mișcare a acțiunii penale față de acesta.

Pe durata acestei măsuri preventive, Sergiu Gorgan nu are voie să-și exercite funcția și nici să comunice cu ceilalți inculpați și cu martorii din dosar.

„Urmărirea penală este în curs, cercetările continuă în vederea lămuririi tuturor împrejurărilor cauzei, identificării tuturor participanților și administrării întregului probatoriu necesar. Facem mențiunea expresă că dispunerea efectuării în continuare a urmăririi penale, punerea în mişcare a acţiunii penale şi luarea măsurii controlului judiciar nu înfrânge principiul prezumției de nevinovăție”, a transmis Biroul de informare și relații publice al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor.

Cercetările în cazul celor doi polițiști de frontieră au fost desfășurate împreună cu ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Bihor.

Șpagă pe… Revolut. Polițist de frontieră din Bihor, sub control judiciar după ce ar fi primit mită printr-o aplicație bancară

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
mita ,
poliţist de frontieră ,
revolut ,
spaga
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    E definitiv. Fostul director de școală din Aușeu, acuzat că ar fi agresat sexual trei elevi, rămâne în arest
    Tribunalul Bihor a respins, marți după-amiaza, ca nefondată, contestația formulată de fostul director al școlii din Aușeu, Adrian Botici, împotriva încheierii prin care a fost arestat pe 28 mai sub acuzația de agresiune sexuală comisă asupra unui minor.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Luptătorii de la Maxim Fight Team au ieșit învingători în 5 meciuri la „Blood Fight League 6”
    La sfârșitul săptămânii trecute, sportivii de la Maxim Fight Team Oradea (antrenori Adrian Maxim și Sorin Vesa) au fost prezenți cu succes la gala internațională „Blood Fight League 6” desfășurată la Timișoara.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șpagă în ziua de Paște. Alți doi polițiști de frontieră din Bihor sunt anchetați pentru luare de mită
    Încă doi polițiști de frontieră, colegi de echipaj, din cadrul Sectorului Borș sunt investigați de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor sub acuzația de luare de mită și complicitate la această infracțiune.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    România

    VIDEO
    Șoferul orădean al camionului care a provocat accidentul din Constanța: „Mi s-a făcut rău la volan, am diabet de 16 ani”
    Șoferul care A provocat accidentul din Tomis Nord în seara zilei de luni, 8 iunie, a fost audiat în cursul zilei de marți, 9 iunie, la sediul Poliției Rutiere din Constanța.

    Educație

    UO a introdus sesizările anonime privind hărțuirea sexuală. Majoritatea universităților nu au făcut-o
    După numeroasele cazuri publice de hărțuire și abuz sexual, legislația în România a fost modificată pentru a proteja mai bine victimele. Cum legea nu stabilește însă un termen-limită pentru actualizarea regulamentelor interne, majoritatea universităților nu s-au grăbit să facă schimbările. Universitatea din Oradea se numără printre instituțiile care au aplicat noile prevederi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    OTL modifică traseele a două linii de autobuz. Vezi noile rute
    Reprezentanții OTL au anunțat că, în perioada 10–12 iunie 2026, traseele liniilor de autobuz 19 și 23 vor fi modificate temporar din cauza lucrărilor de asfaltare efectuate în zona centrelor comerciale de pe Calea Aradului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X