BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Strain de culorile Culturii

Strain de culorile Culturii

la 4 March 2011 07:26
4 March 2011 07:26
<p>Dorel Dume şi-a criticat colegii din Consiliul Judeţean, însă a sfârşit prin a-şi releva şi propria-i ignoranţă.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Dorel Dume şi-a criticat colegii din Consiliul Judeţean, însă a sfârşit prin a-şi releva şi propria-i ignoranţă.</p>

Trimite articolul

X

Iată cum explică dexonline.ro cuvântul dumă: „dumă, dume s. f. (jargonul adolescenţilor) 1. citat sau poantă preluată de altcineva și prezentată drept originală. 2. glumă proastă”. Aici poate fi încadrată şi luarea de poziţie de joi a consilierului judeţean Dorel Dume, secretar executiv al PDL Bihor şi director adjunct la ABA Crişuri.

Dume a luat joi cuvântul, de la tribuna PDL Bihor, pentru a-i înfiera pe consilierii judeţeni PNL, UDMR şi PSD, ce au votat proiectele de reorganizare a insituţiilor de Cultură din Oradea, propuse de Executivul CJ Bihor. Dume s-a arătat deranjat de felul în care şefii Consiliului Judeţean au găsit de cuviinţă să prefacă intituţiile culturale, prin desfiinţarea unora, precum Teatrul de Stat Oradea şi Teatrul Arcadia şi reoganizarea lor în două instituţii teatrale noi – Teatrul Regina Maria, Teatrul Szigligeti – ce au preluat Teatrul Arcadia şi ansamblurile folclorice de la Filarmonică. Secretarul executiv al PDL Bihor s-a arătat intrigat şi de însăşi funcţionarea CJ Bihor, condamnând faptul că „24 de oameni (consilierii celor trei partide – n.r.) iau decizii ce ne afectează pe noi toţi”.

Albastru? Nu, vişiniu!

Dume a fost ironic, spunând că aleşii judeţeni ce au votat pentru reorganizare, nici nu ştiu ce culoare au scaunele din sala de spectacole de la Arcadia, spre exemplu. Criticul Dume a fost întrebat de jurnalişti dacă el, la rândul lui, ştie ce culoare au scaunele! În momentul acela, reprezentantul PDL a ezitat, după care a spus, nesigur pe el: „albastre”…

Dorel Dume nu a fost deloc inspirat în răspunsul său, dat fiind faptul că la Arcadia, aceste piese de mobilier sunt vişinii! De altfel, consilierul Dume nu a ştiut nici culoarea scaunelor din sala Enescu-Bartok a Filarmonicii, arătând astfel că nu este genul de persoană care să frecventeze instituţiile de cultură şi nici nu a fost original prin expresia pe care a folosit-o.

C.C.

Trimite articolul

X
Taguri:
Dorel Dume ,
pdl ,
teatru
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a biruit de Sf. Gheorghe! Orădenii au întrerupt seria de 18 meciuri fără înfrângere a lui Sepsi!
    FC Bihor Oradea a obținut a doua victorie în play-off, dar ce victorie, la capătul unui meci extrem de disputat și tensionat cu viceliderul Sepsi Sfântu Gheorghe. Bihorenii au avut 2-0, au fost egalați, iar în prelungiri Vătăjelu a adus o dulce victorie. Și-a făcut un frumos cadou de ziua lui, deoarece vineri înplinește 33 de ani.

    România

    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Ce minister preia premierul dar și restul din guvern
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, joi, că a luat act de demisiile miniștrilor susținuți de PSD, anunțând că va trimite președintelui Nicușor Dan propunerile pentru a-i înlocui.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat exproprierile pentru realizarea nodului rutier de la Spinuș pe Autostrada Transilvaniei
    Guvernul a adoptat, în ședința din 23 aprilie, hotărârea privind declanșarea procedurilor de expropriere necesare realizării nodului rutier care va lega viitoarea autostradă A3 de drumul național DN 1P, în zona localității Spinuș.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Guvernul a aprobat: 10.000 de femei vor beneficia anual de fertilizare în vitro. Câți bani se vor oferi
    Guvernul a aprobat, la propunerea Ministerului Muncii, Programul social de interes național pentru susținerea cuplurilor și a persoanelor singure în vederea creșterii natalității, valabil pentru perioada 2026–2030.

    România

    PSD și-a dat demisia din Guvern. Executivul României rămâne fără șase miniștri în plină criză politică
    Vicepremierul Marian Neacșu a declarat joi, 23 aprilie, că la ora 14:00 își va da demisia din Guvern împreună cu toți miniștrii PSD.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Petruț Drăgan: „Nu am primit buget pentru activitățile și programele din domeniile noastre de activitate”
    Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Bihor a prezentat Raportul de activitate pentru anul 2025.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X