BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Studenți și profesori europeni caută la Oradea soluții pentru combaterea efectelor schimbărilor climatice

Studenți și profesori europeni caută la Oradea soluții pentru combaterea efectelor schimbărilor climatice

De Vasilică Ichim
la 18 May 2026 07:54 Reactualizat la: 18 May 2026 13:00

Studenți și profesori europeni caută la Oradea soluții pentru combaterea efectelor schimbărilor climatice

18 May 2026 07:54 Reactualizat la: 18 May 2026 13:00
Studenți, profesori și specialiști în horticultură de la mai multe universități europene vor discuta la Oradea în perioada 18-20 mai, despre viitorul recoltelor și vor căuta soluții inovative pentru a combate efectele schimbărilor climatice asupra acestora.
Scris de Vasilică Ichim - Studenți, profesori și specialiști în horticultură de la mai multe universități europene vor discuta la Oradea în perioada 18-20 mai, despre viitorul recoltelor și vor căuta soluții inovative pentru a combate efectele schimbărilor climatice asupra acestora.

Trimite articolul

X

 

La eveniment sunt prezenți oaspeți de la Universitatea din Wroclaw – Polonia, Parma – Italia, Atlantic Techological University – Irlanda, Universitatea din Evora – Portugalia, și prin on-line, de la Universitatea din Angers – Franța.

Universitari de la Oradea și Wroclaw vor susține, în fața celor 15 studenți veniți de la universitățile EU GREEN, cursuri despre sisteme moderne de cultură în domeniul viticol și în producția de zmeură, provocări contemporane în cultura fructelor de pădure, nutrienți și fertilizatori pentru grădini. De asemenea, studenții vor lua parte și la un workshop aplicat, intitulat: „De la recoltă la consumator – construcția lanțurilor de aprovizionare sustenabile”.

„Una din zilele acestui program este dedicată vizitelor în teren. Participanții vor învăța, la fața locului, ce măsuri au luat câțiva producători bihoreni pentru a răspunde provocărilor generate de schimbările climatice. Vom vizita un producător de afine, ale cărui culturi sunt protejate împotriva înghețului de primăvară și a grindinei, dar și o plantație de pomi fructiferi”, explică organizatoarea modulului orădean al Programului Intensiv Mixt cu titlul „Smart and Green Fruit Growing: Innovative Approaches for Sustainable Orchards”, conf. univ. dr. Adelina Venig.

Prezent la deschidere, decanul facultății de Protecția Mediului, conf. univ. dr. Cristina Maerescu și-a exprimat încrederea cu privire la faptul că: „Schimburile de idei și schimburile de experiență reprezintă o resursă de cunoaștere valoroasă pentru toți participanții, o șansă pentru a putea să valorificăm mai bine soluțiile gândite împreună”.

La rândul său, directorul Departamentului de Horticultură și Agricultură al facultății gazdă, conf. univ. dr. Ioana Borza, a remarcat că „prezența reprezentanților din universitățile EU GREEN la Oradea este și o oportunitate de a ne cunoaște mai bine”.

Pe lângă activitățile specifice, oaspeții Universității vor avea parte de un tur ghidat al orașului Oradea și de o cină tradițională.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
climatice ,
combate ,
oradea ,
schimbari ,
solutii ,
studenti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel București: decizie amânată referitoare la măsurile preventive în cazul familiei Pașca
    Curtea de Apel București a amânat pentru luni, 13 iulie, pronunțarea unei hotărâri referitoare la măsurile preventive față de Viorel Pașca, soția și fiii acestuia, precum și față de coordonatoarea așezămintelor Dumbrava, Delia Păcală, coordonatoarea azilelor Dumbrava, inculpați de DIICOT sub acuzațiile de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane în formă continuată și complicitate la trafic de persoane în formă continuată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Invitație specială pentru Ilie Bolojan la Atypic Beauty. „Vă invit să priviți în ochii unor oameni care nu au renunțat niciodată”
    Pe 25 iulie, la ora 19:00, în fața Teatrului de Stat din Oradea, va avea loc Atypic Beauty Fashion Show.

    BIHON Sport local

    Doliu în lumea polo-ului românesc: un fost internațional care a jucat și la Oradea a decedat la doar 59 de ani
    Fostul internațional român de polo Ladislau Balanov a încetat din viață fulgerător, la vârsta de 59 de ani.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comisia de disciplină a Consiliului Județean Bihor, sesizată în cazul conducerii DGASPC Bihor
    Consiliul Județean Bihor a fost sesizat de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale cu privire la activitatea directorului general al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Bihor, în urma concluziilor unui control efectuat în anul 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au fost semnate contractele pentru reabilitarea a trei unități de învățământ din Oradea, prin PRNV
    Primăria Oradea a semnat contractele de execuție a lucrărilor pentru trei investiții importante în infrastructura educațională a municipiului, finanțate prin Programul Regional Nord-Vest (PRNV).

    Economic

    Schimbări pentru românii care muncesc în UE: alocații pentru copii și șomaj plătit mai mult timp
    Parlamentul European a aprobat un nou pachet de reguli privind coordonarea sistemelor de securitate socială din statele membre ale Uniunii Europene, măsuri care vizează milioane de cetățeni europeni care lucrează în afara țării de origine, inclusiv românii din diaspora.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X