BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sună clopoțelul! Aproximativ 90.000 de elevi din Bihor se întorc în bănci

Sună clopoțelul! Aproximativ 90.000 de elevi din Bihor se întorc în bănci

la 10 September 2018 00:47
10 September 2018 00:47
Pentru elevii Liceului Teoretic "Don Orione", clopoțelul a sunat duminică.
Scris de Demian - Pentru elevii Liceului Teoretic "Don Orione", clopoțelul a sunat duminică.

Trimite articolul

X

„Educația primită la școală este cheia formării personalităților de mâine. Aceasta este esențială în formarea caracterelor puternice, este esențială pentru a îi învăța pe copii să lucreze în echipă. Știm cu toții că buna educație nu stă numai într-o clădire frumoasă, bine dotată, proaspăt văruită, echipată cu internet. Buna educație înseamnă efort și datorie pe care ne-am asumat-o cu toții – autoritățile centrale, cele locale, cadre didactice și părinți. Avem mare nevoie să redescoperim dascălul de vocație, mentorul, profesorul care îți rămâne în memorie și la 30 de ani, și la 50 de ani. România are nevoie de dascăli care să educe copiii, care să le insufle curajul de a spune și de a recunoaște adevărul, de a gândi liber și de a prețui cinstea. O educație bazată pe principii, pe valori, pe reguli, nu în ultimul rând, îi învață pe copii elementarul bun-simț. De aceea, cred cu tărie că elevii au nevoie de mentori adevărați, care sunt în primul rând educatorii, învățătorii, apoi profesorii, și nu de așa-zisele modele create de ecranul televizorului”, le-a spus directorul Liceului “Don Orione”, prof. Alexandru Stoica, părinților și dascălilor prezenți la festivitatea de deschidere din curtea instituției de învățământ.

Profesorul Stoica le-a urat bun venit în familia Don Orione, copiilor și elevilor care pășesc pentru prima oară în școală.

De asemenea, PSS Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, a cerut binecuvântarea divină asupra elevilor orioniști și asupra tuturor celor ce încep acest an școlar.

După discursurile primarului Ilie Bolojan, a deputatului Florica Cherecheș, a inspectorului școlar Raluca Șereș, a urmat prezentarea cadrelor didactice ale liceului. Pe urmă, elevii au mers în sălile de clasă cu educatorii, învățătoarele și diriginții. Cei mai emoționați au fost elevii claselor pregătitoare. Ei au fost primiți cu dragoste și căldură de învățătoarele Laura Bochiș și Raluca Sabău.

Programul școlii va începe luni, 10 septembrie, de la ora 07.30, la fel ca în toate celelalte școli din Oradea și județ.

Trimite articolul

X
Taguri:
elevi ,
incepe scoala ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Armata României face angajări: salarii de peste 4.300 de lei și fără experiență militară
    Reprezentanții Ministerului Apărării au anunțat că au fost scoase la concurs aproape 7.000 de posturi de Soldat și Gradat Profesionist (SGP) în întreaga țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 1 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 1 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Anunț finalizare proiect ELTRONIS S.R.L.
    „Sistem de planificare, monitorizare și management al producției de etichete speciale si digitalizare procese”

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Senatul elimină obligativitatea certificatelor de stare civilă la eliberarea cărții de identitate
    Senatul a aprobat o schimbare importantă în procedura de eliberare a actelor de identitate: cetățenii nu vor mai fi obligați să aducă certificate de stare civilă, dacă sistemele informatice ale statului pot furniza datele necesare.

    FC Bihor

    Destin tragic pentru un fost fotbalist la FC Bihor Oradea! S-a stins din viață la doar 43 de ani!
    O veste tristă a venit marți seara de la Arad, unde fostul fotbalist Radu Leon Mărginean a decedat la doar 43 de ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furtuna a făcut ravagii în Bihor: nouă intervenții ale pompierilor și patru mesaje RO-Alert
    Marți, 30 iunie, începând cu ora 18:00, pompierii militari bihoreni au fost mobilizați pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X