BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tăt de-a roata: 7 giraţii în 1,5 km de drum

Tăt de-a roata: 7 giraţii în 1,5 km de drum

la 16 January 2018 16:05 Reactualizat la: 16 January 2018 16:06

Tăt de-a roata: 7 giraţii în 1,5 km de drum

16 January 2018 16:05 Reactualizat la: 16 January 2018 16:06
Constructorul a reluat, la început de an, amenajarea sensului giratoriu la intersecţia străzilor Oneştilor – Barcăului – Simon Bărnuţiu.
Scris de Demian - Constructorul a reluat, la început de an, amenajarea sensului giratoriu la intersecţia străzilor Oneştilor – Barcăului – Simon Bărnuţiu.

Trimite articolul

X

Lucrarea a fost oprită la finalul anului trecut pentru a da spaţiu de manevră celor de la Termoficare SA, care aveau în execuţie proiectul de reabilitare a megistralelor.

„Acolo lucrează Costa Voc, lucrarea a fost adjudecată de Drum Inserv SRL din Sălaj dar a fost dată în subantrepriză. Dacă păstrează ritmul de lucru o termină într-o lună şi jumătate”, anticipează viceprimarul Florin Birta.

Astfel, noua intersecţie a străzilor Oneştilor – Barcăului – Bărnuţiu va fi rezolvată printr-o giraţie. Va fi cel de-al şaptelea sens giratoriu pe care un şofer îl va străbate în doar 1,5 km, pe ruta Bulevardul Dacia – str. Oneştilor – noul sens: cel în curs de amenajare, cel de la intersecţia Oneştilor cu Tudor Vladimirescu, cel de la intersecţia Oneştilor cu Cazaban, cele două de la intrarea respectiv ieşirea de pe pod, cel de la intersecţia Aluminei cu Hortensiei şi Fagului respectiv cel din bulevardul Dacia cu Carpaţi.

plansa-2

Rămâne de văzut în ce măsură va afecta noul sens giratoriu traficul tot mai aglomerat de pe traseul Calea Aradului – Bulevardul Dacia.

Patru bretele

Contractul a fost semnat pentru suma de 792.852,24 lei, fără TVA. Reaşezarea întregii zone a început în 2015, când executivul a obţinut aprobarea Consiliului local pentru investiţia „Drum de acces pe relaţia strada Barcăului – strada Oneştilor – strada Simion Bărnuţiu”. A justificat necesitatea acesteia prin faptul că zona se populează rapid datorită blocurilor ridicate iar accesul semaforizat de pe Oneştilor în zona Kaufland este o soluţie temporară, nesatisfăcătoare.

„Pentru a satisface noile condiţii de trafic, se propune înfiinţarea unui sens giratoriu în intersecţia străzilor Barcăului, Oneştilor şi drumul de acces spre Kaufland, realizându-se astfel continuitatea trotuarelor şi a pistei de biciclişti, rezolvarea scurgerii apelor pluviale şi a iluminatului public în giraţie”, argumentează municipalitatea.

Investiţia presupune lucrări la terasamente, crearea unui sistem rutier nou – 4 bretele carosabile care intră în sensul giratoriu, amenajarea de trotuare, amenajarea pistei de biciclete, realizarea canalizării pluviale, a semnalizării rutiere, dar şi a sistemului de iluminat public aferent.

Trimite articolul

X
Taguri:
onestilor ,
oradea ,
sens giratoriu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Ce șanse are un Guvern Bolojan 2.0? „Există boala pesedismului, în care instituția e condusă ca un bun personal"
    Ilie Bolojan spune că PSD trebuie să găsească o soluție pentru ieșirea din criza politică, în timp ce PNL exclude susținerea unui guvern Grindeanu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pasajul Magheru, blocat de un șofer care nu a respectat înălțimea prevăzută
    În imaginile surprinse în video se vede o autoutilitară de transport marfă, cu prelată, rămasă blocată în Pasajul Magheru după ce șoferul ar fi încercat să traverseze fără să țină cont de limita de înălțime. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Valea lui Mihai, lovită de o ploaie torențială și grindină de diametrul 2 cm
    Rupere de nori și grindină de mari dimensiuni la Valea lui Mihai, în contextul avertizărilor meteo din Bihor. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Patronul unei case de expediții din Oradea, reținut după 3 percheziții, pentru înșelăciune cu o pagubă de 660.000 de lei
    Un orădean de 42 de ani, reprezentant de facto al unei case de expediții cu sediul în Oradea, a fost reținut de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bihor în urma a 3 percheziții desfășurate luni, într-un dosar de înșelăciune în transporturi. Prejudiciul evaluat de anchetatori depășește 660.000 de lei. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Filmul crimei de la Parhida, prezentat de Parchetul Bihor la 3 zile de la comiterea faptei
    Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a prezentat, printr-un comunicat publicat luni după-amiază, primele informații oficiale din cadrul anchetei care vizează cazul de omor de la Parhida, unde o tânără de 18 ani a fost ucisă vineri, 8 mai, cu mai multe lovituri de cuțit de către un recidivist.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Alisia era virgină!” Părinții tinerei ucise la Parhida neagă că fiica lor ar fi avut o relație cu ucigașul
    Părinții Alisiei, tânăra de 18 ani ucisă vineri în Parhida, resping vehement informațiile vehiculate în ultimele zile potrivit cărora fiica lor ar fi avut o relație cu Jozsef Zsolt Bóné, bărbatul de 39 de ani acuzat că a omorât-o pe elevă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X