BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Taximetriștii din Oradea au cele mai mari tarife din țară

Taximetriștii din Oradea au cele mai mari tarife din țară

la 22 May 2018 11:36 Reactualizat la: 22 May 2018 14:53
22 May 2018 11:36 Reactualizat la: 22 May 2018 14:53
Încă un clasament la care orădenii sunt fruntași, de data aceasta din punct de vedere negativ. După ce transportul în comun este printre cele mai scumpe din țară, taximetriștii se aliniază și practică cel mai mare tarif pe kilometru din România.
Scris de Demian - Încă un clasament la care orădenii sunt fruntași, de data aceasta din punct de vedere negativ. După ce transportul în comun este printre cele mai scumpe din țară, taximetriștii se aliniază și practică cel mai mare tarif pe kilometru din România.

Trimite articolul

X

Noile tarife aprobate de administrația locală sunt cu 40 de bani mai mari: de la 2,28 lei/km la 2,68 lei/km. Noul tarif pe timp de noapte este de 2,88 lei/km, iar pentru cursele din afara localității 3,28 lei/km.

Concret, dacă până acum o cursă cu taxiul de la Piața Rogerius până la Lotus Center costa aproximativ 16-17 lei, după noile tarife clienții vor scoate din buzunar 19-20 de lei.

Mai mult de jumătate din cursele de taxi se fac pe o distanță medie de 4-5 kilometri, astfel că acești clienți vor achita cu aproximativ 2 lei în plus pe cursă.

Totuși, cei mai afectați vor fi cei care vor parcurge distanțe lungi, inclusiv în afara orașului. Pentru o cursă din zona centrală (Teatru) până la Ștrandul Felix orădenii vor plăti cu 5 lei în plus aproximativ 30 de lei față de 25.

„Până acum nu am avut reacții negative din partea clienților chiar dacă aceștia sunt nemulțumiți. Un singur client a spus că va mai rări plimbările cu taxiul”, ne-a declarat taximetristul D. N.

Între timp în Timișoara prețul pe kilometru este de 2,19 lei, la Cluj – 2,25 lei, iar la București doar 1,60 de lei. Acestea sunt cele mai mici prețuri practicate în aceste orașe, însă sunt companii care practică tarife mai mari decât cele enumerate.

[related-post post_id=”1905996″]

[related-post post_id=”2045661″]

Trimite articolul

X
Taguri:
aplicatii taxi ,
lege ,
oradea ,
tarif taxi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Incendii în lanț în Bihor: pompierii au luptat cu flăcările în peste 15 localități și în mai multe zone împădurite
    În perioada 01-02 august, pompierii militari bihoreni au acționat pentru localizarea și lichidarea a 24 de incendii: 19 produse la terenuri virane, pășuni și terenuri agricole, trei la păduri, unul la autoturisme aflate într-o parcare din Oradea, respectiv unul la un apartament.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Canicula trage pe dreapta mașinile mai grele de 7,5 tone. Vezi cât timp a fost interzisă circulația pe drumurile județene
    Potrivit unui comunicat transmis de Consiliul Județean Bihor, în zilele de 3 și 4 august 2026, între orele 12:00 și 20:00, este interzisă circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone pe toate drumurile județene.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Copil de 5 ani, rănit în urma unui accident de ATV la Popești. Conducătorul auto era băut și nu deținea permis de conducere
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de sâmbătă, 1 august.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doctoriță din Oradea, condamnată cu suspendare pentru ucidere din culpă, în urma unei proceduri medicale
    Un medic hematolog din Oradea a fost condamnată la 2 ani de închisoare, cu suspendare pe un termen de supraveghere de 2 ani, și obligată să muncească 80 de zile în folosul comunității într-un dosar în care este judecată pentru ucidere din culpă. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Justițiarul de Berceni, față în față cu un presupus prădător sexual la Oradea. Mărturisiri tulburătoare
    Un nou caz care vizează presupusa racolare a unui minor a fost documentat la Oradea de Alexandru Constandachi, cunoscut în mediul online drept Justițiarul de Berceni, care a confruntat un bărbat suspectat că ar fi încercat să ademenească doi copii prin intermediul rețelelor de socializare. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Codul roșu de caniculă se prelungește în Bihor: până la 41 de grade și nopți tropicale
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prelungit până miercuri Codul roșu de caniculă și disconfort termic accentuat și a extins la patru numărul județelor afectate: Satu Mare, Bihor, Arad și Timiș.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X