BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Terenurile inundate anunţate la APIA

Terenurile inundate anunţate la APIA

la 28 June 2010 13:11
28 June 2010 13:11
Fermierii care au depus cereri pentru schemele sau măsurile de sprijin pe suprafaţă şi ale căror culturi au fost inundate trebuie să anunţe, în scris, în termen de cel mult 10 zile lucrătoare, apariţia cazului de forţă majoră.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Fermierii care au depus cereri pentru schemele sau măsurile de sprijin pe suprafaţă şi ale căror culturi au fost inundate trebuie să anunţe, în scris, în termen de cel mult 10 zile lucrătoare, apariţia cazului de forţă majoră.

Trimite articolul

X

Astfel, fermierii trebuie să transmită Centrelor judeţene sau locale ale APIA o înştiinţare însoţită de acte doveditoare. Dacă terenurile inundate nu se află în zone declarate calamitate printr-un act normativ, fermierii trebuie să prezinte, alături de înştiinţare, următoarele documente: copie după procesul verbal de calamitate sau adeverinţă de la primărie şi/sau copie după procesul verbal de constatare emis de către Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă.

„Fermierii ale căror culturi inundate se găsesc în zone declarate calamitate printr-un act normativ naţional trebuie să transmită Centrelor judeţene sau locale ale APIA doar înştiinţarea, fără alte acte doveditoare”, a precizat Traian Abrudan, şeful APIABihor.

Este important de menţionat că fermierii care nu înştiinţează APIA cu privire la apariţia unui caz de forţă majoră, respectiv culturi calamitate, riscă să piardă sprijinul financiar.

S.Al.

Trimite articolul

X
Taguri:
APIA Bihor ,
fermieri ,
inundatii ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Miting pentru Viorel Pașca la Oradea: aproximativ 300 de participanți au scandat „DIICOT, rușine” și „Presa mincinoasă”
    Zeci de persoane s-au adunat miercuri seară, 1 iulie, în Piața Unirii din Oradea pentru a-și exprima susținerea față de Viorel Pașca, în contextul anchetei desfășurate de DIICOT care îl vizează pe acesta și pe membri ai familiei sale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Precizări ale DIICOT după descinderile de la „azilele” lui Viorel Pașca. Sute de carduri și diferite sume în valută, ridicate dintr-un seif
    Oficialii DIICOT au confirmat, printr-un comunicat emis miercuri seara, reținerea a 6 persoane (dintre care 5 sunt membri ai aceleași familii) în urma descinderilor care au avut loc în mai multe localități din Bihor, la așezămintele unde erau adăpostite mai multe persoane bolnave, aflate în îngrijirea fundației lui Viorel Pașca.

    FC Bihor

    FC Bihor a rezolvat categoria „under”. A fost oficializat împrumutul căpitanului naționalei U18 a României
    Concurența pentru rolul de „under” titular la FC Bihor se anunță una acerbă, atât în poartă, cât și în zona de mijlocaș ofensiv.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    România

    Tribunalul București suspendă decizia de convocare a Congresului Extraordinar al PNL din 21 iunie
    Tribunalul București a suspendat, miercuri, executarea și efectele Hotărârii Consiliului Național Extraordinar al PNL din 19 iunie referitoare la convocarea Congresului Extraordinar al formațiunii politice din 21 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un tânăr de 28 de ani din Diosig a plecat de acasă și nu s-a mai întors. L-ați văzut?

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    200 de euro, promiși unui polițist pentru a-l ajuta pe un tânăr într-un dosar de infracțiuni rutiere
    Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au anunțat că au finalizat ancheta și au dispus trimiterea în judecată a unui bărbat de 27 de ani, aflat sub control judiciar, sub acuzația de dare de mită.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X