BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tibi Ușeriu, românul legendă, a terminat „cursa infernului” de la Yukon Arctic

Tibi Ușeriu, românul legendă, a terminat „cursa infernului” de la Yukon Arctic

De Bihon.ro
la 7 February 2020 10:48 Reactualizat la: 7 February 2020 10:53
11 Comentarii

Tibi Ușeriu, românul legendă, a terminat „cursa infernului” de la Yukon Arctic

Foto: facebook
7 February 2020 10:48 Reactualizat la: 7 February 2020 10:53
Tiberiu Uşeriu (45 ani) a terminat joi seară, pe locul al doilea, ultramaratonul Yukon Arctic Ultra desfăşurat în apropierea Cercului Polar.
Scris de Bihon.ro - Tiberiu Uşeriu (45 ani) a terminat joi seară, pe locul al doilea, ultramaratonul Yukon Arctic Ultra desfăşurat în apropierea Cercului Polar.

Trimite articolul

X

Tibi este singurul român din istorie care a participat la Yukon Arctic Ultra, un ultramaraton extrem de dur, desfășurat pe o distanţa de peste 300 de mile (circa 490 kilometri), la temperaturi ce pot ajunge si la -50 de grade Celsius. Încă din prima zi a maratonului, Tibi a reușit să se impună ca lider al cursei, însă problemele cu stomacul l-au stors de energie și l-au plasat pe loc secund. Nu s-a lăsat, ci a îndurat condițiile extreme de temperatură, a suferit mici degerături, a strâns din dinți și a continuat cursa pe care a terminat-o pe locul doi în șapte zile și 33 de minute.

Pe primul loc s-a clasat elveţianul Fabian Imfeld (33 ani), care a terminat cursa în şase zile, 18 ore şi două minute. Cei doi fiind singurii sportivi care au reușit să termine competiția.

„Dragilor, am ajuns la capăt, deși drumul ăsta părea la un moment dat fără capăt. Vă mulțumesc enorm pentru susținerea voastră. Fără gândurile voastre bune, jur că m-aș fi pierdut pe drum. Mulțumesc Tășuleasa și mulțumesc Via Transilvanica, drumul nostru, al tuturor, cel care m-a trimis aici în delegație, ca ambasador. La ora asta, gândurile mele sunt puține și simple. Zic asa: Uneori, pare greu să te întorci și doar pentru că ai uitat undeva becul aprins. Să te întorci acolo unde ai suferit o traumă, e un pic și mai greu. Pozele astea două puse în paralel, spun povestea acestei aventuri. Sunt fericit că am îndreptat lucrurile. Trag scurt o concluzie de încheiere, înainte de a mă prăbuși într-un somn adânc: Să nu uităm că visurile noastre, ale fiecăruia, fie ele mici sau mari, chiar contează. Fără idealuri, mă tem că am dispărea. Așadar, să nu renunțăm la ele orice ar fi. Vă mulțumesc, ne vedem acasă!”, le-a transmis Ușeriu admiratorilor la finalul cursei.

Tibi Ușeriu s-a mai înscris la această cursă și în 2019, dar a fost scos din cursă după 24 de ore din cauza unor degeraturi grave la degetele piciorului drept.

Foto: facebook

Într-o convorbire telefonică purtată cu fratele lui, Alin, la finalul cursei, bistrițeanul a spus că această competiție este mult mai dură decât 6633 Arctic Ultra, cursă pe care a câștigat-o trei ani la rând.

„Nici nu se compară cu aialaltă, de la 6633. Deci a fost o experiență… Am crezut că le-am văzut pe toate la celelalte pe care le-am făcut la 6633, dar nu, aici a fost o experiență, nici nu se compară cu nimica, din toate punctele de vedere. (…) M-o distrus. Nu am mai putut mânca proteina aia, vomitam de la ea. (…) vai, emoțional m-am făcut praf”.

Trimite articolul

X
Taguri:
Fabian Imfeld ,
Tiberiu Useriu ,
Tibi Useriu ,
ultramaraton ,
Yukon Arctic Ultra
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonimul says:
    February 7, 2020 at 11:13 am

    Unul dintre cei mai actuali ambasadori ai Romaniei a reusit sa izbandeasca la Yukon Arctic Ultra 2020.
    Sunt mandru ca pot fi contemporan cu “Tibi Ușeriu, românul legendă”, exemplu de perseverenta si vointa.

    Reply
    • Gheorghe says:
      February 7, 2020 at 1:57 pm

      …În carte,(este vorba despre tibi useriu) acesta își povestește trecutul mult mai puțin glorios, în care a primit o condamnare la 23 ani de închisoare, pentru jafuri armate comise în Germania și Austria și tentativă de omor, și în care a fost gardă de corp a unui interlop care avea legături cu mafia sârbească, relatează Agerpres…..si acesta este ambasadorul Romaniei,chiar nu ati gasit oameni cu caracter si valoare !!!

      Reply
      • Anonimul says:
        February 7, 2020 at 8:45 pm

        Da,astazi este un ambasador, cunosteam trecutul acestui roman de mare isprava (unele de rau augur si asumate)care acum si-n continuare va face cinste drapelului tricolor. Sunt convins ca va place nespus de mult sa aduceti in actualitate lucruri, fapte rele. Nu stiu daca va face cinste sa scoateti raul la suprafata si n-as dori sa va cataloghez intr-un anume fel. Lasati-va frustrarile la sertar. Astept din partea dvs, exemple poate ma faceti sa ma rusinez, ceea ce nu cred.

        Reply
        • Gheorghe says:
          February 8, 2020 at 9:34 am

          Cine se aseamana se aduna. Adevarat graieste acest proverb.

          Reply
          • Anonimul says:
            February 8, 2020 at 2:51 pm

            Asa raspuns, asa om, nimic de comentat. Esti de toata mila @Gheorghe. Oare esti un tefelist incurabil ?

  2. Adi says:
    February 7, 2020 at 2:30 pm

    Acum, dupa ce a terminat cu vechile metehne, si-a ispasit pedeapsa, daca omul s-a apucat de lucruri bune, mai dam in el?

    Reply
    • Anonimul says:
      February 7, 2020 at 8:51 pm

      Aceeasi intrebari-mi pun si eu. Buna observatia.
      Cinste si multa sanatate acestui concetatean de-al nostru.

      Reply
  3. Daniel Stoichita says:
    February 7, 2020 at 8:55 pm

    Rebut de Ardeal. Si daca este intr-adevar eroul principal intr-un spectacol sportiv sordid al mediilor imperialiste, cu ce ma ajuta pe mine?! Bine ca suntem buni si noi la livrat retardati, Dati Mga-like toti spalatii pe creier!

    Reply
    • dan12 says:
      February 8, 2020 at 9:31 pm

      Bine ca esti tu cunoscut in toata lumea, tot globul a aflat de daniel stoichita, multumim cerului ca suntem contemporani cu un asa specimen.

      Reply
  4. Daniel Stoichita says:
    February 7, 2020 at 9:01 pm

    Rebut de Ardeal. Si daca este intr-adevar eroul principal intr-un spectacol sportiv sordid al mediilor imperialiste, cu ce ma ajuta pe mine?! Bine ca suntem buni si noi la livrat retardati; Dati Mega-like toti spalatii pe creier!

    Reply
  5. nimeni says:
    February 7, 2020 at 9:56 pm

    Felicitari Tibi!!!!!!!!!!!!
    Multa lume din sport chiar nu intelege performanta ta.
    Pentru mine esti un exemplu de ambitie extrema de o daruire si sacrificiu iesita din comun.

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A furat burlanele și butelia din două gospodării. Un hoț din Bihor a fost trimis un an la închisoare
    Două case nelocuite au fost țintele unui bărbat din Șușturogiu, care a fost prins de polițiști după ce a furat un burlan pe care l-a cărat în spate prin localitate, dar și o butelie pe care a vândut-o proprietarului unui magazin din sat.

    Economic

    Lemnele și cărbunele pentru încălzire vor fi înlocuite treptat. Statul pregătește programe de sprijin pentru gospodării
    Cetățenii care își încălzesc locuințele cu sisteme vechi pe bază de lemne sau cărbune ar putea beneficia de sprijin pentru înlocuirea acestora cu soluții mai eficiente și mai puțin poluante.

    Economic

    Conturile românilor, tot mai vânate de hackeri. Atacurile au crescut cu 353%
    Românii și companiile au fost tot mai vizați de atacurile cibernetice în 2025, iar datele DNSC arată o creștere alarmantă a unor tipuri de incidente.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tânărul care și-a ucis tatăl în Oradea, judecat după ce a lovit un polițist de penitenciare
    Dinu Darius Lupaș, tânărul de 28 de ani, care a fost condamnat la 13 ani de închisoare după ce și-a înjunghiat mortal tatăl într-un bloc din Oradea, va apărea din nou în fața unui complet de judecată, la doi ani de la pronunțarea hotărârii definitive în cazul de omor. De data aceasta sub acuzația de ultraj, după ce a lovit cu pumnul în față un agent de la Penitenciarul din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Muncitor la Tribunal, acuzat că a furat bonuri de benzină din sediul instanței. Ce a hotărât Judecătoria Oradea
    Un dosar al unui bărbat care, în calitatea sa de muncitor angajat la Tribunalul Satu Mare, a fost acuzat că ar fi furat patru bonuri de combustibil, în valoare totală de 200 de lei, din biroul gestionarei instanței, a fost soluționat recent de Judecătoria Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 18 august, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 18 august.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X