ORADEA - Toamna a fost îmbrăcată joi în haine de sărbătoare de elevii Şcolii cu clasele I-VIII, Nr. 11 din Oradea. La iniţiativa învăţătoarelor Domnica Popa, Angela Nuţă, Cornelia Şil şi Olimpia Tăutu, elevii şcolii au organizat un Festival al Toamnei. Fructele şi legumele au întruchipat personaje de poveste: de la piraţi la zâne etc. <a href="about:blank" onclick="return open_window( http://media.bihon.ro/bildserie/bihon/Toamna__in_vesminte_festive/index.shtml , SERIE ,950,800)">Imagini <img src="http://www.aradon.ro/bilder/icons/kamera.gif" border="0" width="13" height="10" alt="Toamna, in vesminte festive" /></a>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE-ORADEA - Toamna a fost îmbrăcată joi în haine de sărbătoare de elevii Şcolii cu clasele I-VIII, Nr. 11 din Oradea. La iniţiativa învăţătoarelor Domnica Popa, Angela Nuţă, Cornelia Şil şi Olimpia Tăutu, elevii şcolii au organizat un Festival al Toamnei. Fructele şi legumele au întruchipat personaje de poveste: de la piraţi la zâne etc. <a href="about:blank" onclick="return open_window( http://media.bihon.ro/bildserie/bihon/Toamna__in_vesminte_festive/index.shtml , SERIE ,950,800)">Imagini <img src="http://www.aradon.ro/bilder/icons/kamera.gif" border="0" width="13" height="10" alt="Toamna, in vesminte festive" /></a>
„Activitatea face parte din proiectul «Dincolo de curriculum», fiind prima temă a acestui proiect. În proiect sunt implicate şcoli din toate judeţele ţării. Prin Festivalul Toamnei am dorit să omagiem munca celor care au trudit toată vara. Copiii şcolii noastre au răspuns invitaţiei noastre de a da viaţă fructelor şi legumelor autohtone”, ne-au declarat cele patru coordonatoare ale proiectului.
În pauze elevii au audiat cântece de toamnă pe versurile marilor poeţi (Octavian Goga, George Topârceanu, Mihai Eminescu etc.).
Proiectul „Dincolo de curriculum” poate fi vizionat pe site-ul www.dincolodecurriculum.ex.ro.
Șeful statului a scris în seara zilei de vineri, 26 iunie pe rețelele de socializare că România a revenit la „blocajul politic” în ceea ce privește formarea unui nou Guvern.
Schimbare de management la Liceul de Arte din Oradea. Directoarea Mihaela Bondor își încheie mandatul iar conducerea școlii va fi preluată de profesoara Nicoleta Țâmpu.
Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling. 1
Citiți principiile noastre de moderare aici!