BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Trafic greoi in Centrul Civic Oradea

Trafic greoi in Centrul Civic Oradea

la 2 August 2010 11:05
2 August 2010 11:05
Reabilitarea şinelor de tramvai a dat peste cap circulaţia în zonă. Iar lucrările sunt abia în prima fază.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Reabilitarea şinelor de tramvai a dat peste cap circulaţia în zonă. Iar lucrările sunt abia în prima fază.

Trimite articolul

X

Traficul din Centrul Civic Oradea este afectat destul de serios din pricina lucrărilor de reabilitare începute în zonă încă de la începutul săptămânii trecute. Şoferii care trebuie să treacă prin zona în care se efectuează lucrări trebuie să se înarmeze cu multă răbdare. Circulaţia în zona Pod Dacia – Cele Trei Crişuri – Alexandru Averescu – Piaţa Independenţei se face acum printr-un sens giratoriu.

Urmare a acestei decizii de circulaţie, şoferii ce vor să intre în sens de pe Podul Dacia au ce aştepta, doarece au în faţă indicatorul „Cedează trecerea”. De asemenea, cei care vin de pe calea Alexandru Averescu (Dragoş Vodă, Clujului) trebuie să aştepte după şoferii care vin dinspre Piaţa Independenţei – Piaţa Cetate, şi cum nu există îngăduinţă, se formează coloane. De altfel, alt ambuteiaj se creează între şoferii ce vin dinspre Averescu şi cei ce au intrat deja în sens şi trec pe cele Trei Crişuri, pe lângă C.N. Emanuil Gojdu.

Singurii şoferi care sunt scutiţi de prea mulţi timpi morţi sunt cei ce o iau la drepta, spre Magheru, de pe Averescu şi cei care o iau la drepta, pe Clujului, dinspre Piaţa Independenţei.

Undeva prin toamnă…

L-am chestionat pe directorul tehnic al Primăriei, Mircea Ghitea, cu privire la finalizarea lucrărilor din Centrul Civic. Când se va putea circula normal în zonă? „Sperăm că la finalul lui septembrie vor fi finalizate lucrările din punctul de vedere al fluenţei rutiere. Însă depinde şi de vreme. Conform contractului cu Drumuri Orăşeneşti, lucrările trebuie încheiate în şase luni. Termenul curge de la începutul lunii iunie, însă noi încercăm să urgentăm lucrările, pe cât posibil”, ne-a declarat Ghitea.

După ce se vor reabilita liniile de tramvai, vor începe lucrările de amenajarea a giraţiei „turbo”, pe trei benzi iar, ulterior, se va trece şi la amenajarea peisagistică.

Şinele de tramvai vor traversa zona Centrului Civic în diagonală, de pe Podul Dacia spre Piaţa 1 Decembrie. Conform conducerii OTL, circulaţia tramvaielor pe tronsonul Centrul Civic – Magheru – Parcul Liniştii ar trebui reluată după 20 august.

Călin Corpaş, Paul Chira

 

OTL modifică trasee

Autobuze în loc de tramvaie

Calvar rutier în inima Oradiei

Anunţă „deranjul” din Centrul Civic

Centrul Civic Oradea va avea un nou „look”

O nouă super-intersecţie în Oradea

Modificari OTL pe liniile 15 si 18

Trimite articolul

X
Taguri:
Alexandru Averescu ,
Cele Trei Crisuri ,
sens giratoriu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Victorie pentru FC Bihor în ultimul meci susținut în cantonamentul din Slovenia
    În cel de-al patrulea și totodată ultimul meci de pregătire din cadrul stagiului susținut la Rogla (Slovenia), FC Bihor s-a impus cu scorul de 2-0 (0-0) în fața formației NK Rudeš, nou promovată în prima ligă a Croației. 

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident grav la ieșire din Sărand înspre Alparea. O tânără și o minoră de 10 ani au ajuns la spital în stare critică
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de joi, 16 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal în Oradea. Tânăr amenințat cu un pistol și lovit cu brutalitate de un alt bărbat
    Autorul a fost reținut de polițiști în cursul zilei de joi, 16 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Accident între un camion și un autoturism în localitatea Abram. O persoană este evaluată medical
    Evenimentul s-a petrecut în cursul zilei de joi, 16 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Simulator de descarcerare unic în România, adus din SUA pentru pompierii din Bihor
    Pompierii din Bihor vor avea la dispoziție un simulator de descarcerare unic în România, achiziționat din Statele Unite la inițiativa conducerii Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Bihor.

    Economic

    Vești pentru românii care vor o mașină nouă. Rabla 2026 începe în câteva zile, iar AFM a publicat ghidul oficial
    Programul Rabla 2026 intră în linie dreaptă, iar autoritățile au făcut publice ultimele detalii înainte de lansare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X