BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tratamente fitosanitare recomandate în această perioadă

Tratamente fitosanitare recomandate în această perioadă

De Simona Drimbău
la 13 June 2020 14:28

Tratamente fitosanitare recomandate în această perioadă

FOTO: Agrointel
13 June 2020 14:28
Conform specialiştilor Oficiului Fitosanitar Bihor tratamentul pentru combaterea dăunatorului buha verzei (Mamestra brassicae ) la vărzoase tratamentul I generatia I, prim care se mai combat molia verzei, fluturele alb al verzei, alternaria şi mana trebuie efectuat folosind unul din amestecurile Mavrik 2 F - 0.05 % + Amistar - 1l/ha sau Coragen - 125 ml/ha + Ortiva TOP – 1 l/ha.
Scris de Simona Drimbău - Conform specialiştilor Oficiului Fitosanitar Bihor tratamentul pentru combaterea dăunatorului buha verzei (Mamestra brassicae ) la vărzoase tratamentul I generatia I, prim care se mai combat molia verzei, fluturele alb al verzei, alternaria şi mana trebuie efectuat folosind unul din amestecurile Mavrik 2 F - 0.05 % + Amistar - 1l/ha sau Coragen - 125 ml/ha + Ortiva TOP – 1 l/ha.

Trimite articolul

X

Se mai pot utiliza şi alte produse de protecția plantelor, omologate în România. Perioada optimă pentru efectuarea tratamentului este la apariția larvelor. Tratamentul se repeta la 8 – 10 zile folosind un alt amestec din cele mentionate mai sus. La prepararea soluției se vor respecta toate instrucțiunile de folosire, de pe eticheta produsului. Conform normelor Uniunii Europene privind ecocondiţionalitatea, toate informațiile privind utilizarea produselor de protecție a plantelor de către utilizatorii profesioniști vor fi completate la zi în Registrul de evidență a tratamentelor şi păstrate cel puțin trei ani. După golire, ambalajele din material plastic se vor clăti obligatoriu de 3 ori, soluția rezultată golindu-se în rezervorul mașinii de tratat. Ambalajele se depozitează în magazii şi se returnează distribuitorului. Normele de tehnica securității muncii, protecția albinelor şi a mediului înconjurător așa cum prevede legislația în vigoare sunt obligatorii a fi respectate.

Trimite articolul

X
Taguri:
buha verzei combatere ,
buha verzei tratament ,
oficiul fitosanitar bihor
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Vitezomani trași pe dreapta de polițiști în Bihor. Patru șoferi au rămas fără permis după ce au fost prinși conducând cu viteză excesivă
    Patru șoferi au fost depistați de polițiștii rutieri din Bihor circulând cu viteze mult peste limitele legale, în timpul unor controale desfășurate pe DN 1 și DEx 16.

    Economic

    Recrutarea muncitorilor străini se mută online. Ce schimbări aduce noul sistem pentru firme
    România schimbă modul în care companiile pot recruta lucrători din afara Uniunii Europene.

    România

    Rovinieta dispare pentru vehiculele de marfă de peste 3,5 tone. De când începe taxarea la kilometru prin TollRo
    Vehiculele de marfă de peste 3,5 tone vor fi taxate, de la 1 octombrie, în funcție de distanța parcursă, odată cu introducerea sistemului TollRo, care va înlocui actuala rovinietă.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    Economic

    Românii au lăsat bacșiș, statul a încasat milioane. Cât a produs HoReCa pentru buget în 2025
    Industria ospitalității a încheiat anul 2025 cu afaceri mai mari, dar cu profituri mai mici.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tot mai cald. ANM a emis un Cod portocaliu de caniculă pentru județul Bihor
    În intervalul 11 august, ora 10:00 - 12 august, ora 10:00, va fi în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, local caniculă, disconfort termic ridicat și noapte tropicală în Oltenia, Muntenia, sudul și local centrul Moldovei și cea mai mare parte a Transilvaniei.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Orădenii Raphael Plugar și David Szabo Alexi au devenit campioni naționali la volei pe nisip U16 ani
    Disputat la Arad în perioada 7-8 august, turneul final al Campionatului Național de volei pe nisip la categoria de vârstă U16 ani a reunit la start cele mai bune 12 echipe feminine și tot atâtea masculine din țară.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X