Aproape o sută de cadre didactice ale Universității din Oradea, membrii conducerii și reprezentanții naționali ai EON-Reality, compania care a dezvoltat soft-ul de învățare achiziționat de universitatea orădeană, au luat parte la întâlnirea organizată joi, în Aula Magna,
„Plonjăm astăzi, împreună, într-un ocean al infinitelor posibilități”, le-a spus rectorul instituției, prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău colegilor săi, referindu-se la parteneriatul cu EON-Reality.
Rectorul Universității din Oradea a explicat că platforma, achiziționată la sfârșitul anului trecut, „deservește toate domeniile de învățare pe care universitatea le are”. Platforma este accesibilă din toate sălile de curs, fiecare departament al tuturor facultăților Universității din Oradea fiind dotat deja cu doi ochelari VR.
Florin Balint, business development manager al EON-Reality în România, a declarat că platformele educaționale din spațiul virtual pot schimba radical paradigma învățământului. Platforma EON-Reality oferă acces la cursuri precreate, materiale didactice accesibile din întreaga lume, bune practici în educație și, cel mai important lucru, este mediul în care oricine, student sau profesor, poate crea lecții ori conținut didactic: teme, lucrări, simulări, beneficiind de tot ceea ce Inteligența Artificială poate deja să-i pună la dispoziție.
„Printr-un simplu dialog cu un avatar al dumneavoastră din mediul virtual puteți să creați lecții”, a spus managerul EON-Reality România.
CEO-ul companiei în țara noastră, Flaviu Balint, le-a prezentat celor din sală programele educaționale de pe platforma aflată deja la dispoziția Universității din Oradea. Directorul EON Reality România a încurajat cadrele didactice să producă materiale educaționale și să le încarce pe platforma care are deja nu mai puțin de 12 milioane de lecții. Flaviu Balint a descris universul didactic virtual, modelele 3D cu care studenții și profesorii pot lucra exact ca în lumea reală, animațiile 3D.
„Vom continua investițiile în digitalizare iar, pentru început, vă propun să dezvoltăm împreună lecții în spațiul realității virtuale, al realității augmentate și cu ajutorul Inteligenței Artificiale”, a afirmat, la finalul întâlnirii, Constantin Bungău.
Citiți principiile noastre de moderare aici!