BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Universitatea Oradea, pe minus?

Universitatea Oradea, pe minus?

la 4 December 2018 09:57
4 December 2018 09:57
Rectorul Constantin Bungău a asigurat că toți profesorii își vor primi salariile.
Scris de farcas - Rectorul Constantin Bungău a asigurat că toți profesorii își vor primi salariile.

Trimite articolul

X

Senatul Universității Oradea nu a votat, în ședința de lunea trecută, raportul Comisiei de Buget Finanțe al instituției. Motivul? Rectificarea bugetară transmisă Senatului spre aprobare este una care nu conține fonduri suficiente pentru a plăti activitatea de bază a angajaților Universității.

„Nu am aprobat această formă bugetară pentru că există un deficit care se păstrează cu cel previzionat în vara trecută (în jur de 12 milioane de lei). E un deficit pe care nu știm cum îl vom acoperi”, a declarat Sorin Curilă, președintele Senatului Universității Oradea.

Pe de altă parte, rectorul Constantin Bungău, ordonatorul principal de credite al instituției, asigură că angajații Universității Oradea își vor primi drepturile salariale, inclusiv cei angajați la plata cu ora.

„Senatorii au primit un document (raportul Comisiei de Buget-Finanțe – n.r.) structurat pe patru semestre și pe care nu l-au înțeles. Este vorba de o neatenție. Prin urmare, punctul pe ordinea de zi (votarea bugetului – n.r.) a fost amânat. Categoric, Universitatea din Oradea are banii de salarii și în decembrie, nu doar la activitatea de bază, ci și la plata cu ora. În calitate de ordonator de credite, dezmint ceea ce s-a spus”, a arătat rectorul.

Trimite articolul

X
Taguri:
deficit bugetar ,
senat ,
universitatea oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mihai Sorin Dringo va concura luni în seriile probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    La Birmingham (Marea Britanie) se va desfășura, în perioada 10-16 august, ediția 2026 a Campionatului European de atletism în aer liber pentru seniori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Nu scăpăm! ANM a emis un nou Cod galben de caniculă pentru județul Bihor
    Potrivit meteorologilor, vor fi caniculă şi temperaturi deosebit de ridicate, luni în vestul ţării, marţi în vest, nord-vest, în sud şi pe arii restrânse în rest, iar miercuri, local în sud-sud-vest.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul Audi Q9. Un nou standard în segmentul SUV premium
    Audi extinde gama SUV prin lansarea noului Audi Q9, cel mai mare model din portofoliul mărcii.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pervers la Silvaș. Un bărbat care se masturba în văzul celor veniți la locul de scăldat din Oradea, amendat de instanță
    Judecătoria Oradea a pronunțat în această săptămână sentința în cazul unui bărbat de 63 de ani, acuzat de ultraj contra bunelor moravuri, după ce s-a masturbat în apropierea zonei de agrement Silvaș, în văzul celor veniți la cunoscutul loc de scăldat și picnic din municipiu.

    Cultură

    13 concerte în spaţii neconvenţioanle, în cadrul programul estival INITIO 2026
    Stagiunea estivală scoate muzica din sala de concerte și transformă orașul într-o scenă a întâlnirilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Contractele de execuție pentru parcurile fotovoltaice din Dobrești și Drăgănești au fost semnate
    Două comune din Bihor au trecut la etapa de finalizare a proiectelor care vizează construirea unor parcuri fotovoltaice.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X