BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Verde la ajutor de stat pentru Sogefi

Verde la ajutor de stat pentru Sogefi

la 11 December 2018 14:16
11 December 2018 14:16
Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a semnat, luni acordul de finanţare pentru ajutorul de stat acordat firmei Sogefi, pentru investiţia din Parcul Industrial Oradea.
Scris de farcas - Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a semnat, luni acordul de finanţare pentru ajutorul de stat acordat firmei Sogefi, pentru investiţia din Parcul Industrial Oradea.

Trimite articolul

X

Sogefi Suspensions Eastern Europe, firma care va investi circa 50 de milioane de euro în Parcul Industrial din Oradea, este una dintre cele cinci companii care a primit aprobare pentru ajutor de stat.

Acordul pentru ajutorul de stat, în valoare de 104 milioane de lei, semnat luni, 10 decembrie 2018, de către ministrul de Finanţe Eugen Teodorovici, îi permite firmei Sogefi să finanţeze o parte din proiectul de investiţii care vizează înfiinţarea unei fabrici pentru producerea de componente pentru sistemul de suspensii auto, în valoare de circa 50 de milioane de euro, la Oradea.

Sogefi Suspensions Eastern Europe SRL din Oradea este subsidiara holdingului Sogefi Suspensions SA din Franţa. Investiția francezilor va fi făcută în Parcul Eurobusiness I, pe o suprafaţă de 94.332 mp, şi va genera peste 200 de locuri de muncă pentru bihoreni în domeniul automotive.

Sogefi Suspensions SA este unul dintre cei mai importanţi fabricanţi de componente auto. Producătorul deserveşte companii precum Renault Nissan, Daimler, Nissan, BMW, VW, Peugeot Citroen, Ford, Toyota.

Grupul Sogefi a fost întemeiat în 1980 şi este cotat la bursa din Milano, fiind un furnizor mondial de design şi componente de suspensie flezxibilă şi sisteme de filtrare aerisire şi răcire atât pentru echipamentele originale, cât şi pentru canalele ulterioare.

„Clienţii noştri principali sunt Renault Nissan, Daimler, Nissan, BMW, VW, Peugeot Citroen, Ford, Toyota. Grupul are 36 de filiale, patru centre de cercetare şi dezvoltare cu o cifră de afaceri de 1,67 miliarde de euro în 2017. Acum un an am hotărât să ne extindem operaţiunmile suspensii în Europa de Est investind peste 50 milioane de euro”, a declarat Pasquale Colicchia, reprezentantul grupului Sogefi.

Acesta a mai spus că Sogefi a analizat mai multe locaţii şi, în cele din urmă, s-a concetrat asupra României datorită poziţiei geostrategiei, a climatului de afaceri foarte competitiv şi a forţei de muncă înalt calificată.

„Am găsit în parcul industrial din Oradea locaţia ideală cu acces facil la utilităţi, logistică şi o infrastructură adaptabilă. Decizia finală a fost luată, punctul cheie care a favorizat decizia de a veni în România a fost sprijinul guvernamental şi parteneriatul pe care suntem pe cale să îl construim alături de autorităţile române”, a spus Colicchia.

Ajutoare pentru automotive

Din cele cinci acorduri pentru ajutoare de stat, semnate luni de către Eugen Teodorovici, patru sunt pentru sectorul automotive. Pe lângă Sogefi, mai beneficiază de ajutoare de stat: Automobile Dacia, 115,8 milioane de lei, pentru un proiect de investiţii ce vizează extinderea capacităţii de producţie; Swoboda Sibiu, 17 milioane de lei pentru un proiect de investiţii ce vizează extinderea capacităţii de producţie pentru senzori în industria auto şi Martur Automotive Seating and Interiors din Voluntari, 41,3 milioane de lei pentru un proiect ce vizează extinderea capacităţii unităţii, în vederea fabricării de componente scaune auto şi scaune auto asamblate.

Trimite articolul

X
Taguri:
ajutor de stat ,
Eugen Teodorovici ,
finantare ,
Parcul Industrial ,
Sogefi Suspensions Eastern Europe
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dan Pitic, speologul orădean care duce lumina în adâncuri în cele mai diverse peșteri turistice ale lumii
    Pentru Dan Pitic - spun angajatorii lui - iluminarea unei peșteri este mult mai mult decât instalarea de lămpi; este locul unde expertiza tehnică întâlnește viziunea artistică.

    FC Bihor

    Erik Lincar: „A fost o partidă copy paste a meciului cu Unirea Slobozia”
    Antrenorii echipelor FC Bihor și ASA Târgu Mureș au avut stări de spirit diferite la conferința de presă de după meci. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de caniculă în Bihor. Meteorologii avertizează asupra unui disconfort termic accentuat
    Duminică, 16 august, șase județe din vestul și nord-vestul României se vor afla sub Cod galben, din cauza temperaturilor ridicate și a disconfortului termic accentuat, potrivit unei avertizări transmise sâmbătă de ANM.

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale ale echipelor bihorene din Liga 3. Transilvania a câștigat cu o echipă din Ungaria, iar Bihorul Beiuș a învins CS Oșorhei
    Transilvania Sport Academy s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 în meciul de acasă cu Monostorpály (Ungaria).

    FC Bihor

    FOTO
    Blestemul minutului 83. FC Bihor a terminat la egalitate meciul cu ASA Târgu Mureș și rămâne fără victorie în actuala ediție
    Echipa gazdă nu s-a putut baza în acest meci pe aportul a patru jucători de bază: Dragoș Tescan, Paul Antoche și Peter Gal Andrezly. Repriza întâi a fost săracă în faze de poartă. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Valea lui Mihai, condamnat la 8 ani de închisoare pentru că și-ar fi violat nepoata de 13 ani
    Un bărbat din orașul Valea lui Mihai a fost condamnat la 8 ani de închisoare pentru viol, fiind acuzat că, timp de mai bine de un an, și-a obligat nepoata în vârstă de 13 ani să întrețină cu el relații sexuale orale. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X