BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Vor banii UE pe bio-energie

Vor banii UE pe bio-energie

la 30 March 2010 06:46
30 March 2010 06:46
Consiliul Judeţean a votat ieri înfiinţarea Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară „Ecoland Bihor”, din care fac parte comunele Săcueni şi Diosig, alături de CJ.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Consiliul Judeţean a votat ieri înfiinţarea Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară „Ecoland Bihor”, din care fac parte comunele Săcueni şi Diosig, alături de CJ.

Trimite articolul

X

Scopul acestei asociaţii ce va avea personalitate juridică – de drept privat şi de utilitate publică – îl reprezintă promovarea şi reprezentarea intereselor unităţilor administrativ-teritoriale membre pentru realizarea în comun a unui proiect privind producerea energiei electrice prin valorificarea resurselor energetice regenerabile – biomasă (Biomasa este partea biodegradabilă a produselor, deşeurilor şi reziduurilor din agricultură, inclusiv substanţele vegetale şi animale, silvicultură şi industriile conexe, precum şi partea biodegradabilă a deşeurilor industriale şi urbane – n.r.).

ADI „Ecoland Bihor” va încerca să obţină fonduri europene, prin programul lansat recent de Ministerul Economiei – Programul Operaţional Sectorial (POS) Creşterea Competitivităţii Economice, care are ca obiect de finanţare într-o secţiune a sa tocmai „sprijinirea investiţiilor în modernizarea şi realizarea de noi capacităţi de producere a energiei electrice si termice, prin valorificarea resurselor energetice regenerabile: a biomasei, a resurselor hidroenergetice (în unităţi cu putere instalată mai mică sau egală cu 10MW), solare, eoliene, a biocombustibilului, a resurselor geotermale şi a altor resurse regenerabile de energie”.

„Ecoland Bihor” s-a născut tocmai pentru a fi îndeplinite condiţiile de eligibilitate (unităţi administrativ teritoriale la nivel local reprezentantul unităţii administrativ teritoriale la nivel judeţean).

Cele trei entităţi vor fi reprezentate de către preşedintele CJ Bihor, Radu Ţîrle şi de către cei doi primari: Beres Csaba (Săcueni) şi Endre Laszlo (Diosig).

C.C.

Trimite articolul

X
Taguri:
biomasa ,
Consiliu Judetean ,
ecoland ,
radu tarle ,
resurse energetice
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Miniștrii au venit să vadă Barajul Leșu. Buzoianu, Cseke și Tánczos, în vizită la investiția de 113 milioane de lei
    Barajul Leșu revine, după aproape 12 ani, la exploatare controlată, în urma unei lucrări de reabilitare de peste 113 milioane de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Tânăr de 27 de ani, salvat printr-o intervenție cardiacă în premieră în Bihor. Cinci intervenții complexe în doar două zile
    Cinci pacienți cu tulburări de ritm cardiac au fost tratați, în doar două zile, prin proceduri complexe de ablație la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor.

    Educație

    Concurs pentru directorii de școli din Bihor. Dosarele se depun din 14 septembrie
    Funcțiile vacante de director și director adjunct din școlile de stat din Bihor vor fi scoase la concurs în sesiunea august-decembrie 2026. Lista posturilor a fost publicată luni, 17 august, iar noii directori își vor începe mandatele la 1 ianuarie 2027.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    România

    Bihorean rănit într-un accident pe DN19, în Satu Mare. Autoutilitara pe care o conducea a ajuns pe contrasens
    Incidentul s-a produs în cursul zilei de luni, 17 august, pe Drumul Național 19, în localitatea Huta Certeze, județul Satu Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cadavrul unei femei dată dispărută acum o săptămână, găsit pe pășunea satului Nimăești. Capul a fost adus de un câine la o fermă
    Sfârșit tragic pentru o femeie de 46 de ani, din localitatea bihoreană Curățele, a cărei dispariție a fost anunțată în urmă cu o săptămână de Poliția Bihor, la solicitarea membrilor familiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan anunță prioritate pentru modernizarea și electrificarea liniilor feroviare existente. Ce spune despre lucrările dintre Oradea și Cluj
    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, 17 august, cu ocazia deschiderii circulației pe două pasaje rutiere din Oradea, că una dintre prioritățile în infrastructura feroviară trebuie să fie electrificarea și modernizarea liniilor existente.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X