BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Zic că-s pregătiți de iarnă

Zic că-s pregătiți de iarnă

la 25 October 2015 15:01 Reactualizat la: 25 October 2015 15:05
25 October 2015 15:01 Reactualizat la: 25 October 2015 15:05
RER și-a aliniat utilajele de iarnă și materialele de deszăpezire, pentru inspecția Primăriei. Așteaptă ninsori încă din prima lună de iarnă.
Scris de Demian - RER și-a aliniat utilajele de iarnă și materialele de deszăpezire, pentru inspecția Primăriei. Așteaptă ninsori încă din prima lună de iarnă.

Trimite articolul

X

Cu girofarurile aprinse și motoarele pornite a început, vineri la amiază, conferința de presă organizată de RER Ecologic, la punctul de lucru din Strada Moreni, cu rostul de a arăta că operatorul e gata de prima ninsoare.

La conferință au participat Ionel Ban – director producție RER Ecologic Service, Emil Bențan – director adjunct al Direcției Tehnice din Primăria Oradea și Mircea Stejeran – șef Serviciu Servicii Publice şi Spaţii Verzi din Primăriei.

”Practic, lista conține 30 de utilaje. Nu sunt în plus față de anul trecut dar, față de iarna trecută, au fost înlocuite o cisternă și două tractoare”, zice Ionel Bențan.

Programul de deszăpezire din acest an include, în plus față de anul trecut, străzi care au fost modernizate. Acestea trec, astfel, din urgența 4 în urgența 3. ”Sunt în jur de 20 de străzi”, precizează adjuctul.

Ionel Ban spune că ”momentan, avem în stoc 500 tone de sare, 320 tone nisip și 61 tone clorură de calciu solidă. Pe lângă utilajele mari, sunt pregătite de intervenție și utilajele de capacitate mică, care se folosesc pentru deszăpezirea trotuarelor sau aleilor. Totodată, avem 160 de persoane pregătite să intervină manual acolo unde va fi nevoie de încărcat zăpada. Dacă zăpada va cădea în cantități mari, aceasta va fi transportată către cele două locații pregătite în acest sens în Cartierul Veteranilor și pe str. Iancu de Hunedoara”.

Acesta arată că, din cauza faptului că Podul Ferdinand este închis, trebuie regândit traseul pe care ar putea fi evacuată zapada în caz de căderi masive precipitații pe perioada iernii.

Cu această ocazie, directorul economic al RER a adresat un apel către șoferii orădeni, cărora le cere să respecte în trafic utilajele de deszăpezire. Ban relatează că, aflate în trafic pentru deszăpezire, plugurile sunt șicanate și depășite de automobile și împiedicate să își facă treaba.

Porfir sub zăpadă

În ceea ce privește acțiunea de deszăpezire a zonei centrale, recent reabilitată, șeful Serviciului Servicii Publice şi Spaţii Verzi din cadrul Primăriei – Mircea Stejeran a precizat că s-a solicitat Direcției de Management Proiecte cu Finanțare Internațională (DMPFI), specificații clare privind deszăpezirea acestei zone și tipul de soluții  antiderapante care pot fi folosite făra a afecta pavajul.

Intervențiile pentru deszăpezire sunt de trei tipuri: de prevenire ori de neutralizare a poleiului, de împrăștiere a materialului antiderapant, când stratul de zăpadă este de maximum 5 cm, și de deszăpezire când stratul de zăpadă depășește acest nivel.

Patru urgențe

Municipalitatea a decis să păstreze în continuare regula priorității străzilor în funcție de intensitatea traficului auto. Astfel, primele străzi pe care se va acționa vor fi cele 149 de străzi din categoria Urgența I, adică cele de acces în oraș, marile bulevarde și arterele principale, inclusiv cele pe care circulă mijloacele de transport în comun. În Urgența II sunt cuprinse 226 de străzi, majoritatea în cartierele de blocuri, iar în Urgența III alte 197 de străzi secundare. În ultima categorie, respectiv urgența IV rămân 242 de străzi, majoritatea aflate la periferia orașului sau pe dealuri.​

 

Trimite articolul

X
Taguri:
2015 ,
iarna ,
oradea ,
rer ,
utilaje deszapezire
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație nouă locuințe: chirii de la 289 de lei pe lună
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din 30 aprilie 2026, o hotărâre prin care mai multe locuințe aflate în proprietatea municipiului, rămase libere de contracte, vor fi scoase la închiriere prin licitație publică.

    Bihon CSM Oradea

    Bobe Nicolescu a suferit o ușoară accidentare la gleznă în timpul meciului cu Dinamo
    Căpitanul echipei CSM CSU Raiffeisen Oradea, Bogdan Bobe Nicolescu, a început partida de duminică seară, cu Dinamo, într-o stare fizică nu prea bună, fiind slăbit după o problemă digestivă.

    BIHON Sport local

    Nouă locuri 1 obținute de luptătorii de la Maxim Fight Team la „Arad Kickboxing Arena”
    Sportivi de la cluburi din România au urcat în ring sâmbătă 9 mai la „Arad Kickboxing Arena”, competiție de K1 organizată de Dey Thai Box Club în incinta Agora Mall, la amatori și semi-pro.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    Daniel Oprița: „La noi în țară sunt mai multe echipe fără drept de promovare decât cu drept”
    Antrenorul Daniel Oprița a fost dezamăgit de egalarea survenită în prelungiri și de programarea meciului, după ce joi, 7 mai, steliștii jucaseră cu Sepsi în Ghencea. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sounds of Oradea Festival revine cu trei spectacole ce aduc universul operetei vieneze, muzica de film și recitalul clasic de pian
    La ediţia din acest an spectacolele vor avea loc în curtea interioară a Cetății Oradea şi în Sala Mare a Teatrului Regina Maria.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Lucrările pe tronsonul de autostradă Chiribiș- Biharia au ajuns la 42%. Pe șantier sunt peste 150 de utilaje și 430 de muncitori
    Potrivit informațiilor transmise de constructor, firma Selin, pe lotul 3C2 Chiribiș–Biharia al Autostrăzii Transilvania, lucrările au ajuns la un stadiu fizic de execuție de 42%.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X