BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
ZMO vrea să lege Centura Oradea de autostrada Transilvaniei

ZMO vrea să lege Centura Oradea de autostrada Transilvaniei

la 8 February 2016 17:18 Reactualizat la: 8 February 2016 17:19
8 February 2016 17:18 Reactualizat la: 8 February 2016 17:19
Zona Metropolitană Oradea colaborează cu CNADNR pentru a realiza documentația și promovarea obiectivului de investiție Centura Oradea - Autostrada A3. 
Scris de Demian - Zona Metropolitană Oradea colaborează cu CNADNR pentru a realiza documentația și promovarea obiectivului de investiție Centura Oradea - Autostrada A3. 

Trimite articolul

X

Noul drum de legătură, de aproximativ 19 km, ar lega nodul rutier al viitoarei autostrăzi Transilvania și Centura Oradea, sensul giratoriu Calea Sântandrei.

„În acest sens, a fost deja realizată de către Zona Metropolitană Oradea documentația tehnică de tip S.F. aferentă tronsonului de centură orădean dintre girația de la Calea Sântandrei și drumul expres Oradea-Arad/intersecție cu nodul rutier DN 1 de pe Calea Borșului. Deoarece drumul expres Oradea-Arad nu se mai regăsește în prioritățile asumate de CNADNR pentru următoarea perioadă, la nivel de Zona Metropolitană Oradea s-a luat decizia de a corela documentațiile tehnice existente pentru a continua legătura centurii Oradea de la girația cu Calea Sântandrei până la intrarea în autostrada Transilvania (comuna Biharia),” informează municipalitatea orădeană.

ZMO își asumă lansarea procedurii de realizare a documentației de tip S.F. a noului obiectiv de investiție: „Legătura centura Oradea (girație Calea Sîntandrei) – Autostrada A3 (Biharia)” și a aplicației de finanțare aferentă, pentru a le depune spre finanțare în cadrul Programului Operațional Infrastructura Mare (POIM) 2014-2020.
harta

După finalizarea documentației, ZMO va preda SF-ul și aplicația de finanțare a noului obiectiv de investiție către CNADNR pentru promovare spre finanțare de către aceasta în cadrul POIM 2014-2020.

Municipalitatea orădeană estimează că dacă toate lucrurile decurg bine, lucrările de execuție ar putea începe cel mai devreme în anul 2017.

Inel de centură metropolitan

Reamintim cã Zona Metropolitană Oradea a depus în vara lui 2015, la sediul CNADNR din București, documentația aferentă Studiului de Fezabilitate pentru construcția unui tronson din inelul de centură metropolitan care face legătura între intersecția sens giratoriu Calea Sântandreiului cu str. O. Densușianu – Drumul European 60 (DN1) și Drumul Județean 190, pe teritoriul municipiului Oradea, comuna Sântandrei și comuna Borș.

Studiul de fezabilitate a fost realizat de SEARCH Corporation SRL, în vederea construirii unui tronson din inelul de centură metropolitan, care va face legătura între sensul giratoriu Calea Sântandreiului cu str. O. Densușianu – Drumul European 60 (DN1) și Drumul Județean 190. Tronsonul va traversa municipiul Oradea, comuna Sântandrei și comuna Borș. Drumul va avea 4 benzi de circulație (2 benzi pe sens), un separator de circulație, 2 poduri și 5 pasaje, 2 intersecții la nivel și o intersecție denivelată. Lungimea tronsonului va fi de 9, 65 km.

Noua documentație va cuprinde atât S.F.-ul elaborat de Zona Metropolitană pentru tronson inel de centură Oradea/drum expres cât și documentația tehnică deja recepționată de CNADNR pentru segmentul de drum expres Oradea – Arad (DN1 – intrarea în autostrada A3 la Biharia).

 

Trimite articolul

X
Taguri:
autostrada a3 ,
autostrada transilvania ,
centura oradea ,
drum de legatura
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Listă cu inexactități. Primarii comunelor din județul Bihor sunt nemulțumiți de lista vicepremierului Gheorghiu
    Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a anunțat, într-o postare publicată pe pagina sa de socializare, că toate primăriile din România trebuie să fie înrolate în platforma Ghișeul.ro până la 25 august.

    Cultură

    Un spectacol cu scântei: Copiii descoperă electricitatea statică alături de Profu' Zăpăcit
    Atelierul electricității statice cu Profu' Zăpăcit are loc în amfiteatrul din parcul Muzeului Ţării Crişurilor.

    România

    Guvernul pregătește raționalizarea energiei pentru marii consumatori. Bolojan: „Criza ar mai putea dura o săptămână, două”
    Criza din sectorul energetic ar putea să mai dureze între una și două săptămâni, iar sistemul s-ar putea confrunta cu dificultăți suplimentare în cazul în care grupul 2 al Centralei Nuclearoelectrice Cernavodă nu va mai putea funcționa sau dacă România nu va mai reuși să asigure importurile necesare în orele de seară.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul este lovit de cea mai cruntă secetă din ultimii 140 de ani. Criza apei va mai dura cel puțin până în octombrie
    Seceta care afectează județul Bihor a ajuns într-o etapă critică, iar autoritățile avertizează că problemele legate de resursele de apă nu se vor încheia odată cu scăderea temperaturilor. 3

    România

    VIDEO
    Tupeu revoltător pe Transfăgărășan: Un turist a vandalizat o stâncă pentru „Anna” și a sfidat martorii
    Un gest surprins pe Transfăgărășan a provocat numeroase reacții de revoltă în mediul online. 3

    România

    Guvernul discută măsuri pentru limitarea consumului de energie electrică. Ce consumatori ar putea fi vizați
    Planul de pregătire pentru riscuri în domeniul energiei electrice și programul de sprijin pentru românii din diaspora care doresc să își deschidă afaceri în România, „Diaspora Investește Acasă”, urmează să fie aprobate joi în ședința de guvern.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X