CS Oșorhei, înfrângere cu două eurogoluri

De Costel Demian
CS Oșorhei a pierdut, cu scorul 0-2, meciul cu Unirea Dej, disputat vineri pe stadionul Motorul din Oradea.

Clujenii au venit la Oradea foarte motivați și au dominat în totalitate prima repriză. După două ocazii irosite de Bălțoi, dejenii au deschis scorul în minutul 19, prin Nalați. Acesta a executat imparabil o lovituă liberă de la aproximativ 25 de metri.

CS Oșorhei a prins curaj la ieșirea de la vestiare reușind chiar să înscrie prin Remeș, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. În minutul 55 gazdele au fost din nou aproape de egalare, lovitura de cap a lui Ov. Popa a lovit însă bara tranversală. Contrar desfășurării celei de-a doua reprize, oaspeții au reușit să își dubleze avantajul în minutul 65. Rogozan a preluat, la 25 de metri, o minge respinsă din corner și a expediat un voleu direct sub tranversală.  Gazdele au încercat să revină în joc însă fără succes, dejenii reușind să închidă jocul și să își păstreze avantajul.

De la CS Oșorhei s-a simțit și lipsa experimentaților Todea și Costea, ambii suspendați.

CS Oșorhei – Unirea  Dej 0-2 (0-1)

Marcatori: /Nalați 19, Rogozan 65

CS Oșorhei: Hava  – Borșa (73 Balogh), Pintea, Remeș, Selegean – Ov. Popa, Cuc – David (46 Hosu), Boka (Chiș), Ban – Sg. Pop (88 Chișvasi). Antrenor: Călin Cheregi.

Unirea Dej: Sălăjan (57 Szekely) – Podină, Kovacs, Ionescu, Vlad Pop (86 Itu) – Rogozan, Nalați – Bota, Munteanu (89 Guembar), Ekollo – Bălțoi (87 Bogdan).

Arbitri: Zoltan Szekely – Cristian Mureșan, Kopriva  Zsolt (toți din Baia Mare)

Observatori: Marian Salomir (Cluj) – arbitri, Birtalan Attila (Crasna) – de joc.