bihon.ro Web analytics

„Leii” au dezamăgit din nou: CSM Oradea a fost învinsă de Legia Varșovia la debutul în FIBA Europe Cup

De Gavril Nuțiu

Scris de Gavril Nuțiu - Echipa orădeană nu s-a regăsit nici în partida cu Legia, suferind o înfrângere clară, după o nouă prestație extrem de modestă.

Gazdele nu au reușit să înscrie mai mult de 15 puncte pe sfert decât în secvența a patra a meciului, atunci când Legia a scăzut intensitatea jocului, după ce a avut un avantaj considerabil pe tabela de marcaj.

În mod paradoxal, CSM CSU Oradea a intrat bine în meci, conducând cu 8-0 (min 4). Oaspeții și-au revenit „din pumn”, au echilibrat disputa și au trecut în avantaj. Legia a dominat apoi și sfertul secund, scorul la pauza mare fiind 28-37. Din păcate, orădenii nu și-au revenit nici după pauză, persistând în același joc slab și fără nerv.

Avantajul polonezilor a luat proporții, scorul înaintea ultimului sfert fiind 40-59, iar meciul era practic jucat. „Leii roșii” au redus din ecart în sfertul patru, iar partida s-a încheiat cu victoria incontestabilă a oaspeților, scor 66-76. CSM CSU ratează astfel debutul în Grupa H a FIBA Europe Cup, pierzând o partidă importantă pe propriul teren, în fața unei echipe de o valoare apropiată, care putea fi învinsă.

În celălalt meci al grupei, Szolnoki Olajbánász – FC Porto 81-64. JB – G.N.

Arena „Antonio Alexe”

CSM CSU Oradea – Legia Varșovia 66-76 (13-15, 15-22, 12-21, 26-18)

CSM CSU Oradea: Bickauskis 16 (4×3), Gavrilovic 6, Holt 12 (2×3), Nicolescu 6 (2×3), K. Richard 10 (1×3), Baciu, Green 8 (1×3), N. Markovic 7 (1×3), Paliukenas 1. Nu au jucat: T.

Fometescu, Vl. Marinău, Vescan. Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Radovan Markovic

Legia Varșovia: Abdur Rakhman 9, Cowels III 12 (4×3), Koszarek 15 (4×3), Kulka 12 (2×3), Skific 8, Kaminski 3 (1×3), Kemp 5, Vika 12 (1×3). Nu au jucat Urbaniak, Kolakowski,

Sadowski. Antrenor: Wojciech Kaminski. Asistenți: Marek Zapalowski, Maciej Jacek Jamrozik

Eliminări pentru 5 faulturi personale: N. Markovic / –