BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
„Leii roșii”au nimerit într-o „grupă a morții”

„Leii roșii”au nimerit într-o „grupă a morții”

De Gavril Nuțiu
la 18 August 2020 13:13 Reactualizat la: 18 August 2020 14:39
1 Comentarii

„Leii roșii”au nimerit într-o „grupă a morții”

FOTO: CSM Oradea
18 August 2020 13:13 Reactualizat la: 18 August 2020 14:39
CSM Oradea va avea ca adversare formațiile Bakken Bears, Beșiktaș Istanbul și BC CSU Sibiu.
Scris de Gavril Nuțiu - CSM Oradea va avea ca adversare formațiile Bakken Bears, Beșiktaș Istanbul și BC CSU Sibiu.

Trimite articolul

X

Sorții au fost nemiloși cu echipa orădeană, care a fost repartizată în Grupa D a FIBA Europe Cup, alături de Bakken Bears (Danemarca), Beșiktaș Istanbul (Turcia) și BC CSU Sibiu (România). Misiunea orădenilor în această grupă va fi una deosebit de dificilă, dacă nu chiar imposibilă, în condițiile în care două dintre adversare sunt cotate printre cele mai puternice din competiție. Bakken Bears, campioana Danemarcei a fost semifinalistă în ediția precedentă a FIBA Europe Cup.

[eadvert]

La rândul său, Beșiktaș Istanbul este o echipă de top din puternicul campionat al Turciei, cu prezențe, în anii anteriori, în Euroligă. Doar primele două clasate se vor califica în faza următoare a grupelor FIBA Europe Cup. Antrenorul CSM CSU Oradea, Cristian Achim, nu și-a ascuns dezamăgirea după teribilul ghinion de la tragerea la sorți.

„Am nimerit în cea mai puternică grupă din prima fază, în compania unor adversari practc imposibil de abordat pentru echipa noastră. Bakken Bears a fost semifinalistă în sezonul trecut, dispune de un buget foarte mare și de un lot valoros. Au trecut în sferturile de finală de Tsmoki Minsk, fosta noastră adversară din ediția precedentă, prin două victorii categorice. La rândul său, Beșiktaș este un nume care nu are nevoie de nicio prezentare. E o echipă obișnuită cu Euroliga, provine dintr-unul dintre cele mai puternice campionate ale Europei. Cu certitudine, Bakken Bears și Beșiktaș sunt favoritele grupei. Nu știu ce vom putea face într-o astfel de companie. Este ca și cum ar concura o Dacie cu un Mercedes. Oricât de bine ar fi pregătită și echipată Dacia, e greu de crezut că ar putea să întreacă Mercedesul. Sunt foarte dezamăgit. Am sperat că vom putea face o figură frumoasă în actuala ediție a FIBA Europe Cup, ne propusesem să depășim performanța din sezonul trecut, când am ajuns în faza secundă a grupelor și am fost aproape de calificare mai departe. Acum însă, ne va fi extrem de dificil, dacă nu chiar imposibil, să ieșim din prima fază a grupelor. În oricare altă grupă am fi nimerit, șansele nastre ar fi fost sensibil mai mari”, ne-a declarat antrenorul Cristian Achim.

PROGRAMUL CSM CSU ORADEA
Etapa 1: CSM CSU Oradea – Beșiktaș Istanbul
Etapa 2: Bekken Bears – CSM CSU Oradea
Etapa 3: CSM CSU Oradea – BC CSU Sibiu
Etapa 4: Beșiktaș Istanbul – CSM CSU Oradea
Etapa 5: CSM CSU Oradea – Bakken Bears
Etapa 6: BC CSU Sibiu – CSM CSU Oradea

GRUPELE FIBA EUROPE CUP
Grupa A: Egis Körménd (Ungaria), înivingătoarea dintre Belfius Mons Hainaut (Belgia) / Anvil (Polonia), Reggio Emilia (Italia)
Grupa B: învingătoarea dintre Balkan (Bulgaria) / Tsmoki Minsk (Belarus), BC Kiev Basket (Ucraina), Rilski Sportst (Bulgaria), BC Prometeu (Ucraina)
Grupa C: Ironi Ness Ziona (Israel), Szolnoki Olajbányász (Ungaria), învingătoarea dintre Sporting Lisabona (Portugalia) / Fribourg Olympic (Elveția), Arged Stal (Polonia)
Grupa D: Bakken Bears (Danemarca), Beșiktaș Istanbul (Turcia), CSM CSU Oradea, BC CSU Sibiu (România)
Grupa E: învingătoarea dintre Dnipro (Ucraina) / Donar Gröningen (Țările de Jos), învinsa dintre Belfius Mons Hainaut (Belgia) / Anvil (Polonia), învinsa dintre Sporting Lisabona (Portugalia) / Fribourg Olympic, London Lions (Marea Britanie)
Grupa F: învinsa dintre Dnipro (Ucraina) / Donar Gröningen (Țările de Jos), Mornar Bar (Muntenegru), Heroes Den Bosch (Țările de Jos), Borisfen Mogilev (Belarus)
Grupa G: învinsa dintre Balkan (Bulgaria) / Tsmoki Minsk (Belarus), Kapfenberg Bulls (Austria), BC Parma (Italia)
Primele două clasate vor accede în faza secundă a grupelor.

Trimite articolul

X
Taguri:
csm oradea ,
FIBA EuroCup ,
grupa mortii
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vdct says:
    August 19, 2020 at 10:18 pm

    BC Parma este din Rusia, nu din Italia. Parma Basket Perm, nu mai scrieți după ureche…

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Victorie concludentă pentru handbaliști. CSM Oradea a câștigat meciul din deplasare cu CSM Odorheiu Secuiesc
    Echipa orădeană s-a impus cu scorul de 33-28 (16-15), în meci contând pentru etapa a 9-a din play off-ul Diviziei A de handbal masculin.

    Cultură

    „Banditul Whiskey”, celebrul spărgător de bănci din Ungaria născut în România, este invitatul special în Târgul de la Biharia
    Ambrus Attila este prezent la târgul de antichităţi din cetate cu un stand de obiecte din ceramică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhărie pe Calea Borșului. Un bărbat a fost arestat după ce i-a cerut victimei o țigară și i-a smuls telefonul
    Un incident violent s-a consumat ziua, în amiaza mare, în zona Căii Borșului, în apropierea pasajului pietonal de sub calea ferată, unde un trecător a fost atacat de un bărbat de 43 de ani.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Judo Club Liberty Oradea a fost premiat la Campionatul European de la Tbilisi
    Președintele Judo Club Liberty Oradea, Loredana Lascău, a fost invitată de conducerea Uniunii Europene de Judo (EJU) la Campionatul European de seniori 2026, găzduit de capitala Georgiei, Tbilisi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Judoka orădean Alex George Creț a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de seniori
    Revenit la finele anului trecut la categoria de greutate la care s-a consacrat - 90 kg, Alex George Creț a realizat sâmbătă o performanță remarcabilă la Campionatul European de judo seniori, care are loc în aceste zile la Tbilisi (Georgia).

    Cultură

    Satul Lunca a primit „specializarea patrimoniu cultural imaterial” pentru meşteşugurile practicate de Răzvan Mihai Fericean
    Specializarea în Patrimoniu Cultural Imaterial (PCI) se axează pe studiul, identificarea, documentarea, salvgardarea și promovarea practicilor, reprezentărilor, expresiilor, cunoștințelor și abilităților transmise din generație în generație în cadrul comunităților.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X