BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Local DISABLED
Examenul digital la permise auto Oradea, dificil

Examenul digital la permise auto Oradea, dificil

la 6 August 2008 06:30
6 August 2008 06:30
Testarea pe calculator a candidaţilor la şoferie a scăzut numărul admişilor. Bihorul e al şaptelea judeţa care, din 24 iulie, a implementat examenul digital pentru permisele de conducere.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Testarea pe calculator a candidaţilor la şoferie a scăzut numărul admişilor. Bihorul e al şaptelea judeţa care, din 24 iulie, a implementat examenul digital pentru permisele de conducere.

Trimite articolul

X

În prima săptămână, promovabilitatea la teoretic s-a înjumătăţit la 27% faţă de media de 60% din primele luni ale anului. Prefectul Mircea Ghitea a apreciat luni, în conferinţă de presă, că numărul mărit de respinşi se datorează dificultăţii testelor computerizate. Iar şeful Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări a Vehiculelor (SPCRPCÎV) Bihor, Alexandru Laza, i-a sfătuit pe candidaţi să pună accentul pe legislaţia rutieră şi nu pe memorarea testelor-model.

Totodată, SPCRPCÎV Bihor a făcut publice mai multe statistici, inclusiv despre promovabilitatea înregistrată de către şcolile de şoferi din Bihor în semestrul I. Clasamentul va fi postat şi pe site-ul  www.prefecturabihor.ro  pentru a-i ajuta pe cetăţeni să-şi aleagă şcoala auto Oradea.

 

 

 

                            Total ad-    res-   promova-

                                      mişi   pinşi  bilitate

Şanta                   3118 1160 1958 37.20%

Autodorina          2709 991   1718 36.58%

SAO                    1928 665    1263 34.49%

Autogoldiş           1654 508   1146 30.71%

Opel West           1469 546   923   37.16%

Autofavorit          1105 371   734   33.57%

Zecenut                759   248   511   32.67%

Part Drive Test    466   141   325   30.25%

Autorapid            394   137   257   34.77%

Autoprofi             359   143   216   39.81%

Transilvcolor      337   78     259   23.14%

Avrona                234   59     175   25.21%

ACR                    232   63     169   27.15%

Unirea Ştei          192   71     121   36.97%

Eurosucces          186   51     135   24.41%

Transerv              175   71     104   40.57%

Cristian                124   43     81     34.67%

Contras Auto       114   31     83     27.19%

Codruţa&Dan      28     29     57     49.12%

Anamria               13     16     29     37.70%

Altele (alte jud)   387   861   1248 31.00%

 

 

 

În semestrul I din 2008:

total persoane examinate: 19.018

admişi la proba teoretică:      10.949 (57,5%)

respinşi la proba teoretică:              8.069 (42,5%)

respinşi la proba practică:     3.421

neprezentaţi la practică:         1.446

admişi final:                           6.082 (32%)

Permise de conducere emise: 13.962

Certificate de înmatriculare:  15.685

Total parc auto la 1 august:    135.921

Total permise autola 1 august:         177.775

 

 

 

Prefectul Mircea Ghitea a opinat după introducerea examenului computerizat următoarele: „Sperăm ca, după trecerea perioadei de acomodare, noul sistem să-i determină pe cei care vor să devină şoferi să se pregătească mai temeinic. Pe de altă parte, prefectul a ţinut să sublinieze avantajele noului sistem. „Baza de date informatică a candidaţilor permite extragerea a tot felul de rapoarte statistici, inclusiv a numărului de candidaţi admişi la fiecare şcoală auto sau la fiecare instructor auto. Trimestrial vom publica pe site-ul Prefecturii aceste statistici, nu pentru că ne-ar interesa activitatea şcolilor auto, ci pentru ca cetăţenii să poată trage concluzii privind calitatea serviciilor pentru care plătesc şi să-i ajutăm să se orienteze la şcolile cu activitate performantă”, a explicat Mircea Ghitea.

  

Securitate

Deşi la Oradea nu au fost scandaluri privind obţinerea frauduloasă de permise auto, Alexandru Laza a subliniat plusul de securitate oferit de acest sistem. „În timpul examenului, camera digitală ataşată computerului fotografiază de trei ori candidatul pentru a fi verificată cu fotografia de eliberare a permisului de conducere. Totodată, sistemul informatic alege în mod aleatoriu un chestionar din cele 1.000 pe care le are în baza de date. Candidatul atinge cu degetul zona de ecran unde se află răspunsul pe care-l crede corect, iar apoi atinge şi opţiunea «Trimite răspunsul» care îi dă pe loc rezultatul. Când candidatul atinge numărul maxim de greşeli, e declarat automat ca respins. Astfel, e exclusă orice colaborare dintre candidat şi examinator sau supraveghetor la proba teoretică”, explică Alexandru Laza.

Chestionarele pentru categoriile A, A1 şi A2 cuprind 20 de întrebări şi trebuie rezolvate în 20 de minute.

Chestionarele pentru categoriile B, B1, C, C1, Tr, D, D1, Tb şi Tv au de rezolvat 26 de întrebări în 30 de minute. Iar chestionarele tip BE, C1E, CE, D1E sau DE au de rezolvat 11 întrebări în maxim 15 minute.

În caz de eroare tehnică, examenul se reia.

Înainte de examenul propriu-zis, aplicaţia prevede un test de acomodare format din trei întrebări cu mai multe variante de răspuns. Totodată, candidatul are şi posibilitatea de a anula o atingere a ecranului pe care o consideră greşită, dar numai înainte de a atinge butonul «Trimite răspunsul». Acesta este un alt avantaj faţă de testul scris, unde, dacă bifai o căsuţă, nu mai puteai reveni să o ştergi.

Mai multe detalii se pot afla la sediul SPCRPCÎV Bihor, pe Strada Dunării nr. 2.

 

Cristian Horgos

 

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
auto ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Al doilea incident în câteva zile: un tramvai Astra a deraiat din nou în apropiere de Piața Rogerius
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de joi, 18 iunie.

    România

    Se amână votul din parlament pentru Guvernul Veștea
    Adrian Veştea amânat pentru luni depunerea listei de miniștri la Parlament. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Inconștiență. Tineri filmați circulând cu trotinetele electrice, fără vestă reflectorizantă, pe drumul dintre Pietroasa și Beiuș
    Un incident care se putea transforma într-o tragedie a avut loc miercuri seară, 17 iunie, pe DJ 763, între Pietroasa și Beiuș.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    Economic

    Prețurile carburanților în Oradea, joi: diferențe de până la 1,5 lei pe litru între cele mai ieftine și cele mai scumpe stații
    Șoferii din Oradea găsesc joi cele mai mici prețuri la carburanți în stațiile Petrom, în timp ce cele mai ridicate tarife sunt practicate în general de Gazprom, potrivit datelor centralizate de peco-online.ro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Nufărului din Oradea: un tânăr de 17 ani fără permis a pierdut controlul mașinii și a lovit un stâlp
    Un adolescent de 17 ani din județul Vrancea a fost implicat într-un accident rutier produs miercuri seara, 17 iunie, pe strada Nufărului din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Continuă acțiunile. 24 de bicicliști și utilizatori de trotinete au fost sancționați de polițiștii bihoreni într-o zi
    Polițiștii rutieri și de ordine publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au continuat, în 17 iunie, acțiunile desfășurate pe șoselele din județ.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X