Matei Andrei Berchez (18 ani – 1,82 m) jucător ofensiv de bandă stângă vine de la Farul Constanța cu care a câștigat în acest an Liga de Tineret și Supercupa Ligii de Tineret.
Cochetează și cu loturile naționale ale României, iar în 9 octombrie 2025 a jucat la naționala U18 contra Turciei, scor 0-0. Mai are selecții în 2022 și 2023 la naționalele U15 (dublă cu Moldova și Bulgaria) și U16 (dublă cu Cipru), sub comanda selecționerilor Victor Ene, respectiv Nicolae Grigore.
În 29 mai 2026 a fost decisiv în Supercupa Ligii de Tineret, Farul Constanța – FC Bacău, scor 2-1, în care a marcat două goluri în minutele 40 și 45, fiind declarat și jucătorul partidei.
Pe lângă cei trei oficiaizați, FC Bihor mai este în tratative avansate cu Alexandru Bota de la U Cluj, care a evoluat sub formă de împrumut la FC Botoșani. Bota și Berchez sunt colegi la naționala U18, acolo unde a fost și portarul Arsenie Mocan, plecat de la FC Bihor la Chindia Târgoviște.

Matei Berchez alături de Mihai Stoichiță FOTO: FRF.RO
FC Bihor Oradea aduce un junior cu origini bihorene de la Rapid București
Doi internaționali sunt doriți de FC Bihor Oradea pentru rolul de „under” în sezonul viitor
Citiți principiile noastre de moderare aici!