BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Fotbal
Steaua 60: intalnirea generatiilor!

Steaua 60: intalnirea generatiilor!

la 8 June 2007 05:53
8 June 2007 05:53
<p>Fostele glorii ale FC Steaua Ilie Savu, Gheorghe Constantin, Lajos Satmareanu, Stefan Sames, Helmuth Duckadam, actualul capitan al echipei Mirel Radoi si juniorul Andrei David au participat, joi, la festivitatea organizata cu ocazia impinirii a 60 de ani de la infiintarea clubului. </p>
Scris de IM:ONLINE_SPORT.RO - <p>Fostele glorii ale FC Steaua Ilie Savu, Gheorghe Constantin, Lajos Satmareanu, Stefan Sames, Helmuth Duckadam, actualul capitan al echipei Mirel Radoi si juniorul Andrei David au participat, joi, la festivitatea organizata cu ocazia impinirii a 60 de ani de la infiintarea clubului. </p>

Trimite articolul

X

Presedintele CA al FC Steaua, Valeriu Argaseala, a declarat ca persoanele prezente
reprezinta fiecare cate o generatie din istoria clubului. Fostul international
Marius Lacatus, actual antrenor al UTA Arad, si fostul tehnician Emeric Ienei
au trimis cate un mesaj, deoarece nu au putut participa la eveniment. "De
cate ori vin in Ghencea ma trec fiorii", a spus Lacatus, in timp ce mesajul
lui Ienei a fost: "Sunt si voi fi alaturi de Steaua orice s-ar intampla.
Acest club va ramane vesnic in inima mea".

A fost prezentat palmaresul fiecarui invitat, care a primit din partea clubului
replica tricoului in care a evoluat la Steaua. Fiecare a mai primit cate un
tablou din perioada in care a activat la Steaua, si cate o sampanie "Steaua
60". Jucatorul Andrei David, in varsta de 15 ani, de la Steaua II, a primit
si o minge de Liga Campionilor.

Ilie Savu, fost antrenor al Stelei inca din perioada infiintarii, acum in varsta
de 88 de ani, a dat explicatia proiectiei video reprezentand prima echipa a
Armatei. El a mentionat ca adevarata zi a infiintarii clubului Armatei este
6 iunie 1947, si nu 7 iunie, precizand ca a fost martor la infiintarea acestei
grupari. "Pe 4 iunie 1947, Dumitru Petrescu, care se ocupa de educatia
politica din Armata, i-a ordonat generalului Oreste Alexandrescu infiintarea
ASA la 6 iunie 1947", a spus el. La un moment dat, rugat sa scurteze discursul
si sa spuna ce reprezinta Steaua pentru el, Savu a replicat: "Haideti sa
terminam treaba asta". Intrerupt a doua oara, Savu a spus, spre amuzamentul
asistentei:

"Haideti sa trec la stadionul asta". In momentul in care Argaseala
a vrut sa-i ia microfonul pentru a-l da si celorlalti invitati, Ilie Savu i-a
zis: "Stai", continuand sa mai vorbeasca timp de cateva minute. Acum
colaborator la LPF, Ilie Savu a spus ca Steaua ar fi trebuit sa insemne casa
lui. "De doi ani n-am mai calcat pe aici. Am fost o data obstructionat
de patron, sa fie sanatos. N-a fost sa fie casa mea, insa ma socotesc parintele
primei echipe a Armatei", a afirmat el.

Fostul jucator si antrenor Gheorghe Constantin a declarat ca se identifica
cu gruparea din Bulevardul Ghencea, iar Lajos Satmareanu, acum antrenor la Centrul
de copii si juniori al FC Steaua, a povestit ultima "si cea mai frumoasa"
amintire: "Totii copiii cu care lucrez se numesc Mirel Radoi. El se opreste,
claxoneaza, motiv pentru micii fotbalisti sa se laude".

Stefan Sames, acum antrenor la Centrul de copii si juniori, a spus ca este
de la 10 ani la Steaua si spera sa iasa la pensie de aici.

Fostul portar Helmuth Duckadam, care a aparat patru penaltiuri in finala CCE,
castigata de Steaua in 1986, nu se poate mandri decat cu trei ani petrecuti
la clubul "ros-albastru" si a dezvaluit ca una dintre cele mai frumoase
amintiri o reprezinta cucerirea primului sau trofeu, Cupa Romaniei, intr-o finala
cu Universitatea Craiova.

Capitanul actualei echipe, Mirel Radoi, a declarat ca el mai are multe de demonstrat
si ca pe vremea cand jucau fostele glorii, doar bunicii sai traiau. La final,
Radoi a declarat ca niciodata n-a fost atat de emotionat ca in momentele cand
a avut langa el atatea glorii. "Sa mai fiu 77 de ani, dupa aceea o sa vedem
ce le povestesc nepotilor. Intai sa traiesc atata timp, sa mai fac performante
si apoi o sa vedem ce vom povesti.

N-am avut atatea emotii ca acum la niciun meci, nici macar la Liga Campionilor.
Nici nu eram nascut cand ei jucau. Sper ca in timp sa strangem cat mai multe
obiecte de valoare pentru muzeu, care sa reprezinte tot atatea performante.
Nu neaparat tricoul meu, ci al fiecarui jucator din aceasta generatie, una destul
de buna si talentata", a spus Radoi.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Economic

    ANAF verifică veniturile din străinătate: contribuabilii riscă impunere din oficiu dacă nu declară corect
    Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) anunță că va transmite notificări contribuabililor în cazul în care apar neconcordanțe între veniturile raportate de autoritățile fiscale din alte state și cele declarate în România.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 25 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 25 iunie.

    România

    Fără copii după buletin la ghișeu? Instituțiile ar putea fi obligate să verifice singure datele cetățenilor
    Românii ar putea scăpa de necesitatea de a duce la ghișeu copia după buletin ori dovada adresei de domiciliu.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Nu am griji. Am o Toyota. Yaris Cross începând de la 22.377 €
    Ai Toyota, nu ai griji! Consum mic, fiabilitate, siguranță și 10 ani garanție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X