BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Caine impuscat de politistii galateni

Caine impuscat de politistii galateni

la 3 May 2007 05:29
3 Comentarii
3 May 2007 05:29
<p>GALAŢI - O patrula de politie a tras intr-un caine-lup care atacase un tanar, dupa ce a folosit spray-ul lacrimogen si focuri de avertisment. </p>
Scris de IM:ONLINE - <p>GALAŢI - O patrula de politie a tras intr-un caine-lup care atacase un tanar, dupa ce a folosit spray-ul lacrimogen si focuri de avertisment. </p>

Trimite articolul

X

 

Un echipaj de politie din Galati a fost nevoit sa foloseasca, marti dupa-amiaza, spray-ul lacrimogen si armele din dotare impotriva unui caine-lup care a atacat, la ordinul stapanului, un adolescent de 16 ani.

Patrupedul a fost impuscat in picior de cei trei politisti din patrula si a fost inchis apoi intr-o cusca. Stapanul cainelui, Nicolae Ciochina, asteapta in libertate ca organele de ordine sa formuleze capetele de acuzare impotriva sa.

Muscat de antebrat si de coapse

Povestea a inceput marti dupa-amiaza, in jurul orei 17.00, in dreptul sediului Episcopiei „Dunarii de Jos”. Nicolae Ciochina isi scosese cainele la plimbare, cand a fost abordat de Adrian Tiriac (16 ani). 

„Victima a intrat in vorba cu Nicolae Ciochina si i-a cerut acestuia o tigara. Proprietarul cainelui i-a raspuns ca tigarile costa bani si l-a intrebat cat da pe una. Baiatul i-a raspuns ca nu vrea sa cumpere, insa, in momentul cand a incercat sa plece, Nicolae Ciochina, care era in stare de ebrietate, i-a ordonat cainelui sa-l atace pe tanar. Adrian nu a reusit sa alerge decat doi metri pana cand a fost prins de patruped, fiind muscat de antebrat si de coapse”, a povestit subcomisarul Melu Ifrim, seful Sectiei 5 de Politie Galati. 

O patrula care se afla in zona la momentul producerii incidentului a intervenit imediat.

„Politistii au incercat sa-l scoata pe tanar din dintii animalului. Mai intai, unul dintre politisti a folosit un spray lacrimogen impotriva cainelui. Apoi, pentru ca animalul dadea semne ca vrea sa-i atace si pe politisti, acestia l-au somat pe proprietar si au tras doua focuri de arma in aer. Pentru ca situatia nu s-a linistit, unul dintre politisti a impuscat animalul in picior”, a povestit subcomisarul Melu Ifrim. Reprezentantii IPJ Galati nu au dorit sa faca publice numele politistilor care l-au salvat pe Adrian Tiriac din coltii cainelui.

Animal violent

Una dintre vecinele lui Nicolae Ciochina, Emilia Onose, a recunoscut ca patrupedul acestuia are un comportament violent. „Animalul a mai muscat un copil. Cainele este foarte rau, foarte periculos. Este o otrava de caine. A mai muscat o femeie. Si noua ne este frica. El (Nicolae Ciochina – n.r.) ne ameninta mereu ca pune cainele pe noi. Si cum suntem in conflict cu el…”, a declarat Emilia Onose.

Nicolae Ciochina nu a putut fi contactat in cursul zilei de ieri. Florin Iordache, seful  compartimentului urgente din cadrul Spitalului de Copii „Sfantul Ioan” din Galati, a declarat ca viata lui Adrian Tiriac nu a fost pusa in pericol in urma incidentului.

„Adolescentul a prezentat o plaga muscata la antebratul drept si la nivelul regiunii inghinale. I-au fost suturate plagile si a fost indrumat catre spitalul de boli infectioase pentru vaccinarea antirabica”, a precizat Florin Iordache.

Trimite articolul

X
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    May 3, 2007 at 11:10 am

    trebuia sa l impuste pe stapan si nu in picior ci in cap

    Reply
  2. Anonim says:
    May 3, 2007 at 11:36 am

    Daca intr-adevar, cainela a atacat la comanda, aste e deja vina stapanului. Dar tre sa stim si de ce l-a pus pe caine sa sara la atac. Daca a gresit stapanul, acesta trebuia pedepsit!!!

    Reply
  3. Anonim says:
    May 3, 2007 at 1:25 pm

    Tara nebuna, in care orice dobitoc poate asmuti o dihanie la tine. Cainele trebuia impuscat, iar stapanul castrat, ca sa nu ne trezim cu alti dobitoci ca el pe planeta.

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor, play-off: CS Oșorhei a administrat liderului prima înfrângere din acest sezon
    După 1-1 în sezonul regular, 0-1 și 2-2 în play-off, CS Oșorhei a reușit să învingă pe Transilvania Sport Academy, echipă care nu mai pierduse niciun joc în actualul campionat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tată și fiu, obligați să-i plătească 10.000 de lei, daune morale, unui vecin pe care l-au bătut după ce au băut împreună
    Un scandal în care au fost implicați, după ce au consumat alcool o seară întreagă alături de un vecin, le-a adus unui bărbat din Apateu și fiului său minor o condamnare penală și obligația de a-i plăti consăteanului pe care l-au bătut daune morale de 10.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Derna își extinde sistemul de supraveghere: 77 de camere video noi vor fi montate în comună
    Comuna Derna va beneficia de un sistem extins de supraveghere video, printr-un proiect finanțat prin PNRR.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mobilitate electrică în Bihor: Tileagd a deschis noile stații de încărcare finanțate din fonduri europene
    În comuna Tileagd a fost puse în funcțiune noile stații de încărcare pentru vehicule electrice, investiția fiind realizată cu fonduri europene.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Valea lui Mihai finanțează sterilizarea a până la 800 de câini în următorii trei ani
    Consiliul Local din Valea lui Mihai a aprobat recent documentația necesară pentru achiziționarea, prin licitație publică, a serviciilor medicale veterinare de microcipare și sterilizare gratuită a câinilor cu stăpân care aparțin rasei comune sau metișilor acestora.

    România

    Milioane de pensionari vor primi pensiile mai târziu în iunie 2026, după modificarea calendarului de plată
    Milioane de pensionari din România vor primi pensiile aferente lunii iunie 2026 după un calendar modificat, din cauza zilelor libere legale de la începutul lunii.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X