BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Circulatia în Spatiul Schengen, mai libera

Circulatia în Spatiul Schengen, mai libera

la 29 January 2006 11:19 Reactualizat la: 10 February 2011 13:40
6 Comentarii
29 January 2006 11:19 Reactualizat la: 10 February 2011 13:40
Interdictia de a nu sta mai mult de 3 luni în spatiul Schengen a fost eliminata. Cei ale caror pasapoarte au fost confiscate din acest motiv îsi vor primi documentele înapoi.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Interdictia de a nu sta mai mult de 3 luni în spatiul Schengen a fost eliminata. Cei ale caror pasapoarte au fost confiscate din acest motiv îsi vor primi documentele înapoi.

Trimite articolul

X

Noua lege aduce si alte modificari în sprijinul liberei circulatii în strainatate si intra în vigoare în aceasta nopate la ora 0.

De acum încolo, românii vor putea circula nestingheriti în Spatiul Schengen. Noua lege privind conditiile de circulatie în strainatate acorda mai multe drepturi si libertati celor care vor sa vada Europa. Termenul de sedere de trei luni a fost eliminat si toti cei care au pasaportul suspendat pentru ca l-au depasit, îl vor primi înapoi. Cei care se afla deja în strainatate si au stat mai mult de trei luni se pot întoarce linistiti, nu vor pati nimic.

Restrictiile sunt mai mari în privinta minorilor, care nu pot circula decât cu acordul ambilor parinti. Noua lege prevede si schimbarea actualelor pasapoarte în pasapoarte biometrice. Data la care vor aparea astfel de documente nu a fost însa stabilita înca.

Cei care au fost returnati din alte state decât cele din spatiul Schengen vor avea restrictie de circulatie în anumite tari. De asemenea, nu vor putea circula liber românii inculpati într-o cauza penala, cei condamnati sau cei care nu au respectat anterior restrictiile de circulatie peste granita.

Ministerul Administratiei si Internelor se va ocupa de întocmirea pasapoartelor biometrice. Acestea vor contine imaginea fetei si amprenta digitala a posesorului. Data introducerii, forma si continutul acestor pasapoarte vor fi stabilite prin hotarârea Guvernului.

Noul act normativ mai prevede si faptul ca minorii pot calatori în strainatate doar însotiti, cu acordul ambilor parinti. Cei care nu au împlinit 14 ani pot fi inclusi în pasaportul unuia sau al ambilor parinti. Celor care au trecut de 14 ani li se elibereaza pasaport doar cu acordul parintilor. Sunt însa si câteva exceptii. Daca însotitorul face dovada ca minorul merge în strainatate pentru o interventie chirurgicala ce nu se poate efectua în România sau la concursuri si olimpiade.

Trimite articolul

X
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. BONE says:
    January 29, 2006 at 3:14 pm

    E BINE CA S-A TERMINAT CU SPAGA IN VAMA LA POLITIA DE FRONTIERA!!!

    Reply
  2. Anonim says:
    January 29, 2006 at 3:39 pm

    Puteti jefui europa fratilor in continuare fara limite!

    Reply
  3. Anonim says:
    January 29, 2006 at 4:31 pm

    ii o teapa mare nu o muscati!!!!!!!!!!!!!!

    Reply
  4. basy says:
    January 29, 2006 at 4:43 pm

    Ce nerusinare,astia sint politicieni romani si politica in Romania,primadate te fura si apoi iti returenaza ce ti-a furat. habar au pe ce lume triesc,Ultimi am fost si ultimi vom fi din cauza unor bosorogi comunisti care inca ne conduc Rusine Rusine Rusine!!!! legi facute pe placul a citorva sa cistige vamesi si cei care au bani iar cei saraci si nevoiti sa plateasca,interdictile nu trebuiau puse niciodata NICIODATA……..

    Reply
  5. Anonim says:
    January 29, 2006 at 6:08 pm

    Imi place noua lege..in loc sa va bucurati si voi, ce faceti? Faceti pe prostii…Chiar santeti fara pic de minte daca va ganditi ca asa puteti sa mereti la furat fara limite.Sper sa ajungeti acolo unde va e locul vostru.Pt ca altii lucreaza ca nebunii doar ca voi sa veniti in strainatate si ii furati:( Chiar rusine aduceti pe Romania!!

    Reply
  6. Anonim says:
    January 30, 2006 at 3:58 am

    atat de neasteptat a fost momentul acesta in care saraci romanii(spun de oameni de rand)trebuiau sa renunte sa-si vada familile de acasa cu anii din cauza ca la noi acasa romanasul de la vama era flamand ,si a facu bine guvernul romaniei ca a dat aceasta lege peste noapte,iar daca vreti sa stiti ca romanii nu merg afara doar la furat dar merg si sa munceasca cinstit si de treb.sa sufere toti pentru faptele altora,JOS CU CORUPTIA,de ce sa nu fim si noi un popor civilizat si sa ne putem mandri de neamul nostru nu sa ne fie rusine…….Ar trebui sa fim mai optimisti fratilor………………

    Reply
  7. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor, etapa 13: Crișul Aleșd și-a asigurat primul loc în play-out. Nojorid Livada și Voința Cheresig ocupă locuri retrogradabile
    Sâmbătă s-au desfășurat meciurile contând pentru penultima etapă din play-out-ul din Liga 4 Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea scoate la licitație două spații comerciale în zone centrale ale orașului
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ultima ședință ordinară, închirierea prin licitație publică a două spații aflate în administrarea municipalității, imobile care au o altă destinație decât cea de locuință.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Italian stabilit în Oradea, judecat pentru că și-a făcut un tratament cu botox, dar a plecat fără să plătească
    Un cetățean italian de 52 de ani, stabilit în Oradea, este judecat pentru abuz de încredere prin fraudarea creditorilor după ce și-a făcut un tratament cu botox la un cabinet medical din oraș și a plecat fără să plătească.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Economic

    ANAF clarifică regulile fiscale pentru românii care închiriază camere prin Airbnb și Booking în 2026
    Agenția Națională de Administrare Fiscală a publicat un nou ghid destinat persoanelor care obțin venituri din închirierea pe termen scurt a camerelor din locuințele proprii.

    Cultură

    Cosmin Leucuţa, în dialog cu Mircea Pricăjan pe marginea cărţii „Cum te vei îmbrăca la sfârșitul lumii?”
    Apărut la Editura Humanitas, volumul i-a adus pentru a doua oară titlul de „Tânărul Prozator al Anului”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de peste 2,3 milioane de lei la Borod pentru producerea energiei din panouri solare
    Primăria Borod a semnat recent contractul pentru realizarea unui parc fotovoltaic, destinat producerii de energie din surse regenerabile, pentru autoconsumul localității.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X