BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Creşterea salariilor obligă firmele să angajeze tineri fără experienţă

Creşterea salariilor obligă firmele să angajeze tineri fără experienţă

la 23 August 2008 09:05 Reactualizat la: 11 February 2011 09:39
4 Comentarii
23 August 2008 09:05 Reactualizat la: 11 February 2011 09:39
Firmele preferă să angajeze tineri între 18 şi 22 de ani, fără experienţă, din cauza salariilor care au urcat rapid, în condiţiile în care oferta de slujbe a crescut de peste trei ori în primele şapte luni din 2008 faţă de perioada similară din 2007.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Firmele preferă să angajeze tineri între 18 şi 22 de ani, fără experienţă, din cauza salariilor care au urcat rapid, în condiţiile în care oferta de slujbe a crescut de peste trei ori în primele şapte luni din 2008 faţă de perioada similară din 2007.

Trimite articolul

X

Pe piaţa muncii se observă o schimbare radicală a preferinţelor angajatorilor, care aleg să atragă tinerii cu mai puţină experienţă ca să nu mai plătească salarii foarte mari, susţin specialiştii.

Oferta de locuri de muncă din sectorul vânzărilor şi cel al achiziţiilor sau aprovizionării pentru tinerii până în 23 de ani s-a dublat în primele şapte luni ale acestui an faţă de perioada similară din 2007, acesta fiind cel mai mare ritm de creştere înregistrat de companiile de recrutare, potrivit NewsIn.

“Din cauza pretenţiilor salariale foarte mari ale tinerilor, firmele şi-au schimbat foarte mult politica şi caută mai nou persoane cu potenţial şi fără experienţă. Companiile economisesc astfel foarte mulţi bani şi câştigă acelaşi plus de valoare”, a declarat directorul de marketing al Neogen, Constantin Ferseta.

El a explicat că un absolvent de facultate, fără experienţă, solicită la angajare între 400 şi 700 de euro în timp ce pretenţiile salariale ale unui tânăr cu aceleaşi studii, dar cu experienţă de unu-doi ani sunt duble în cele mai multe cazuri.

Specialiştii susţin că pretenţiile financiare ale tinerilor sunt exagerate şi spun că, de cele mai multe ori, companiile angajatoare nu oferă mai mult de 30% din valoarea salariilor solicitate de aceştia. Alina Sterpu, specialist PR în cadrul companiei de recrutare Psihoselect, a precizat că pretenţiile salariale ale tinerilor care se angajează în vânzări au crescut cu aproape 100% în ultimul an.

De cealaltă parte, tinerii sunt din ce în ce mai interesaţi de conturarea unei anumite experienţe profesionale pe care să o poată menţiona în CV şi care să îi ajute atunci când vor opta pentru slujbe mai solicitante, dar şi mai bine plătite.

Câştigul salarial mediu net al românilor a crescut cu 24,4% în intervalul iunie 2007-iunie 2008, până la 1.273 lei (348 euro), potrivit Institutului Naţional de Statistică. Câştigul salarial mediu brut a fost de 1.738 lei (475 euro) în iunie, cu 2% mai mare decât în luna precedentă.
În iunie, cele mai mari lefuri nete s-au plătit în sectoarele de intermedieri financiare (3.220 lei, 881 euro), iar cele mai mici în prelucrarea lemnului şi a produselor din lemn şi plută, cu excepţia mobilei (689 lei, 188 euro.

 

Realitatea.net

Trimite articolul

X
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cloudy2008 says:
    August 23, 2008 at 8:19 pm

    Se dau salarii doar pentru a putea omul sa-si plateasca intretinerea si masa zilnica , in rest pentru a-ti plăti rata la casa , si un concediu, aceste salarii de cîcat nu ajung .
    Acestea sunt marile si renumitele companii multinationale care au succes la noi în tara .

    Reply
  2. bihorean says:
    August 24, 2008 at 10:18 pm

    Intr-o companie prospera costurile cu salarizarea angajatilor reprezinta un mic procent din cheltuielile firmei. Daca acest procent s-ar dubla de exemplu, firma nu ar avea prea mult de suferit si sigur va avea niste angajati motivati. In schimb daca firma nu e profitabila, normal ca orice crestere salariala va fi vazuta ca o pierdere. Acum noi ce sa intelegem? Firmele din Romania merg in pierdere, sau sunt conduse de oameni avari care-si vad doar interesul propriu si imbogatirea rapida?

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Pericol public! Un șofer a fost filmat în timp ce circula pe contrasens pe Centura Oradea
    Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.

    România

    Minor de 14 ani, în moarte cerebrală după ce a căzut cu o trotinetă electrică care poate atinge și 80 km/h
    Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe ediția 2026 a concursului internațional de atelaje de la Oșorhei. Trei zile de spectacol ecvestru
    Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Educație

    Telefoanele mobile ar putea fi interzise complet în școli. Elevii nu le-ar mai putea folosi nici în pauze
    Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.

    BIHON Sport local

    Adrian Anca: „Rămân doar amintirile frumoase și efortul de a consolida un proiect aflat la început de drum în Liga 3”
    Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Peste 300 de copii au participat la activitățile organizate, în Piața Unirii din Oradea, de Ziua Poliției Locale
    Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X